2024 m. kovo mėnesį, pasirašius susitarimą tarp Mykolo Romerio universiteto ir UNESCO, Lietuvoje įsteigtas naujas UNESCO universitetų katedrų ir centrų tinklo programos UNITWIN narys – UNESCO Dirbtinio proto, naujųjų technologijų ir naujovių visuomenei centras (angliškai: UNESCO Chair on Artificial Intelligence, Emerging Technologies and Innovations for Society).
MRU UNESCO centras taps mokslinių tyrimų ir naujovių centru, kuris spręs dirbtinio proto ir naujųjų technologijų iššūkius bei galimybes, plėtos atsakingą ir tvarų dirbtinį protą bei naująsias technologijas.
Be to, didelis dėmesys bus skiriamas etiniams, socialiniams, teisiniams ir kultūriniams DI bei naujųjų technologijų bruožams tyrinėti.
„Akivaizdu, kad dirbtinio proto technologijos tampa gyvenimą palengvinančia kasdienybe.
Visgi technologijų teikiamas patogumas ir greitis turi antrąją – tamsiąją pusę, keliančią grėsmę asmens duomenų saugumui, autorinėms teisėms, žmogaus teisėms ir orumui apskritai.
Šias grėsmes siekiama reglamentuoti 2021 m. priimta UNESCO Rekomendacija dėl dirbtinio proto etikos.
Viliamės, kad naujasis Centras taps vienu svarbiausių mūsų partnerių, siekiant UNESCO Rekomendacijos nuostatų įgyvendinimo ir žinomumo šalyje.“ – teigia Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Miglė Mašanauskienė.
MRU UNESCO dirbtinio proto centras taip pat aktyviai dalyvaus mokymo, mobilumo mainų, sąmoningumo didinimo ir gebėjimų stiprinimo veiklose, susijusiose su etišku ir atsakingu DI bei naujųjų technologijų naudojimu.
Tai apims bendruomenės įtraukimą ir DI etikos praktinį įgyvendinimą, didelį dėmesį skiriant teisingumui, teisės viršenybei, žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms.
„UNITWIN UNESCO” programa buvo įsteigta 1992 metais siekiant skatinti tarptautinį universitetų tarpusavio bendradarbiavimą, didinant tarpinstitucinį žinių ir ryšių skatinimą.
Šiuo metu „UNESCO UNITWIN“ programa vienija 950 universiteto katedrų ir centrų 120 pasaulio šalių. Nuo 2019 metų Lietuvoje veikia UNESCO-UNITWIN Medijų ir informacinio raštingumo centras Vytauto Didžiojo universitete.
Alkas.lt portalas komentarų moderavimą DI atlieka nekaip, dažnai “nesupranta” kas parašyta, tai ir pusę dienos jo nepaviešina savo puslapyje. Suprantama, kad tai gali būti akivaizdus žmogaus teisių pažeidimas.