Kovo 3-ąją JungtiniųTautų Generalinė Asamblėja paskelbė Pasauline laukinės gamtos diena.
Tai buvo nuspręsta 2013 metais, minint Konvencijos dėl tarptautinės prekybos nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių pasirašymą, kurią yra pasirašiusi ir Lietuva.
Konvencijoje kalbama apie globaliu mastu nykstančias rūšis, apie biologinės įvairovės mažėjimą.
Pasaulyje gyvena 8 milijardai žmonių ir populiacijos didėjimo kreivė eina vis aukštyn.
O rūšių įvairovė dėl klimato kaitos, žaliųjų erdvių mažėjimo, kitų civilizacijos veiksnių vis mažėja. Kasmet prarandame apie kelias dešimtis tūkstančių biologinės įvairovės rūšių.
„Mes prarandame rūšis neįsivaizduojamu greičiu. Tai tik parodo, kaip sudėtinga tiksliai nustatyti, kiek rūšių gresia išnykimas, didelės ar mažos šių rūšių populiacijos, kuriems gyvūnams kyla didžiausia grėsmė.
Anot žinovų, kai kurios rūšys gali išnykti anksčiau, nei mes sužinosime apie jų egzistavimą“, – rašo Didžiosios Britanijos transliuotojas BBC.
Neatsakingas žmonių vartotojiškumas, godumas bei industrializacijos skatinamos komercinės veiklos – pagrindiniai veiksniai, sukėlę biologinės įvairovės krizę.
2024 metais Pasaulinės laukinės gamtos dienos proga kviečiama pasigilinti, kaip skaitmeninės apsaugos technologijos gali paskatinti laukinės gamtos išsaugojimą, tvarų žmogaus bei laukinės gamtos sambūvį dabar ir ateityje.
Švenčiant Pasaulinę laukinės gamtos dieną, skatinama džiaugtis laukinės gamtos grožiu, domėtis laukine gyvūnija ir augalija.
Raginama pasivaikščioti pažintiniais takais nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, stebėti ir įsiklausyti į gamtą.
Kviečiame užsukti į Nacionalinį saugomų teritorijų lankytojų centrą, kuriame yra nemažai knygų apie laukinę gamtą, apie saugomas rūšis.
Čia galima rasti ne tik „Raudonąją knygą“, bet ir neseniai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos išleistą leidinį „Laukinė Lietuvos gamtą“ (autoriai – Eugenijus Drobelis ir Vytautas Knyva).
Kaip knygoje rašo žinomas gamtininkas E. Drobelis: „Laukinė gamta – tai žmogaus veiklos nepaliesta gamta, kurioje ji egzistuoja pagal savo dėsnius, gyvena savo ritmu…
Ar Lietuvoje turime tokių teritorijų? Daug netekome: jau seniai praradome neįžengiamas girias, pelkes, nebeliko daugybės natūralių ežerų ir upių.
Vis dėlto dar esama mažai pakeistų teritorijų, kurios kitose Europos šalyse yra išnykusios.”
Privalu išsaugoti ryšį su saugomomis gamtos vertybėmis, domėtis, puoselėti ir saugoti laukinę gamtą.
Geriau jau ornitologai eitų paukštienos fabrikan dirbt . Nereikalinga profesija . Gaudo vargšus laukinius paukštelius , stresuoja juos . Kur žiūri gyvūnų apsaugos tarnyba ?