Vasario 19 dieną į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasados Vilniuje laikinasis reikalų patikėtinis.
Rusijos diplomatui išreikštas griežtas protestas dėl Rusijos opozicijos politiko Aleksejaus Navalno žūties š. m. vasario 16 dieną jo įkalinimo vietoje Sibire aplinkybių. Pabrėžta, jog visa atsakomybė už A. Navalno žūtį tenka V. Putinui ir jo vadovaujamam Kremliaus režimui.
Rusijos ambasados atstovui taip pat perduotas reikalavimas sudaryti sąlygas išsamiam, nepriklausomam tarptautiniam A. Navalno žūties aplinkybių tyrimui. Pareikalauta, kad A. Navalno kūnas būtų nedelsiant perduotas jo šeimos nariams.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija pabrėžė kartu su kitais tarptautiniais partneriais dėsianti visas pastangas, kad Rusijos vadovybė ir kiti atsakingieji už A. Navalno žūtį sulauktų atsakomybės.
Ministerija taip pat pareikalavo, kad visi pastarosiomis dienomis Rusijoje sulaikyti asmenys, ketinę viešai pareikšti pagarbą A. Navalnui, būtų nedelsiant paleisti.
Priminta, kad Lietuva kartu su tarptautiniais partneriais ne kartą kuo griežčiausiai smerkė Rusijos valdžios mėginimus susidoroti su A. Navalnu, taip pat ir bandymą jį nunuodyti nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, bei nuosekliai reikalavo nedelsiant jį išlaisvinti.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija pareikalavo iš Rusijos nedelsiant ir besąlygiškai paleisti Jurijų Dmitrijevą, Vladimirą Karą-Murzą, Ilją Jašiną, Aleksejų Gorinovą, Liliją Čanyševą, Kseniją Fadejevą, Aleksandrą Skočilenko ir Ivaną Safronovą ir visus kitus politinius kalinius.
Rusijos laikinajam reikalų patikėtiniui taip pat pareikštas griežtas protestas dėl Rusijos sprendimo organizuoti prezidento rinkimus Rusijos laikinai okupuotose ir neteisėtai aneksuotose Ukrainos teritorijose š. m. kovo 15–17 dienomis. Prezidento rinkimų organizavimas Krymo Autonominės Respublikos ir Sevastopolio miesto (Ukraina) neteisėtos aneksijos 10-ųjų metinių dienomis laikomas akivaizdžia Rusijos provokacija.
Lietuva ir toliau tvirtai rems nuo Rusijos agresijos besiginančią Ukrainą, jos nepriklausomybę, suverenitetą ir teritorinį vientisumą, gerbs jos tarptautiniu mastu pripažintas valstybės sienas, o Rusijos politinė vadovybė ir asmenys, prisidėję prie rinkimų Rusijos laikinai okupuotose ir neteisėtai aneksuotose Ukrainos teritorijose organizavimo, sulauks atsakomybės už šiuos neteisėtus savo veiksmus.
Šiuo klausimu šiandien paskelbtas ir bendras trijų Baltijos valstybių užsienio reikalų ministrų pareiškimas
O po protesto gavimo ambasadorius susijaudino ir prarijo ”novičioko”? Tik vieną žinau. Šitai susmirdusiai imperijai nusispjauti ant visų protestų.
Kaip galima ko nors reikalauti dipomatinėmis piemonėmis, kai subjektui teisė neegzistuoja. Reikalinga veikti, kad pasaulio valstybės sustabdytų Rusijos kaip tarptautinės teisės subjekto teisę visose tarptautinėse institucijose, siekiant jos visiško izoliavimo. Taip paverčiant Rusiją tarsi atskira planeta. Tačiau, esant šiuolaikinėms komunikacinėms technologijoms, vargu ar toks absoliutus atsiribojimas būtų įmanomas. Žodžiu, pasaulis psichologiškai sutrikęs.