2023 m. buvo minimos 46 lietuvių inteligentų įkalinimo Štuthofo konclageryje 80-osios metinės.
„Tebūnie ši knygelė Štuthofe kalėjusių ir žuvusių lietuvių atminimo ir pagarbos ženklas“, – sako knygos autorius dr. Arūnas Bubnys.
„Lietuviai Štuthofo koncentracijos stovykloje 1942–1945 metais“ – istoriko dr. Arūno Bubnio knyga, pasakojanti apie Lietuvos žmonių – politikų ir inteligentų, darbininkų ir ūkininkų – įkalinimą Štuthofo koncentracijos stovykloje, jų mirtis bei kančias.
Apie Štuthofo mirties stovyklą pasaulyje paskelbta nemažai knygų bei leidinių, tyrinėta šaltinių bei dokumentų, atlikta šios srities tyrimų.
Ši lietuvių istoriko knyga – bene pirmoji, kurioje dokumentaliai ir išsamiai pateikiamos žinios apie Štuthofe kalėjusius ir žuvusius lietuvius.
Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjo tūkstančiai įvairių tautybių Lietuvos gyventojų, šimtai jų čia žuvo.
Knygoje pateikiami kalėjusių lietuvių vardai, pavardės, profesija, gimimo ir mirties metai, kalinio numeriai, nurodyta jų mirties priežastis.
Išskirtinio dėmesio, ypač kalinių artimiesiems ar giminėms, vertas leidinio priedas – sąrašas 46 įkaitų, kalintų Štuthofo koncentracijos stovykloje 1943–1945 m.
Jame nurodytos ir kalinių žuvimo vietos bei jau išlaisvintųjų galima gyvenimo, mirties ar palaidojimo vieta.
Knygoje panaudotos nuotraukos iš Štuthofo konclagerio muziejaus archyvo fondų (Archiwum Muzeum Stutthof w Sztutowie).
Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjusių asmenų nuotraukos – iš Lietuvos ypatingojo archyvo (LYA) fondų ir iš Alisos Rupšienės sudarytos knygos Pragaro vartai – Štuthofas, Vilnius, 1998.