Ruduo su vėsiais orais atsineša spalvotus lapus, šiltus megztinius ir, žinoma, gausų moliūgų derlių. Ši daržovė – įsimintinas rudens simbolis, žavintis tiek savo spalva, tiek skoniu. Rudenį gausiai verdame moliūgų sriubas, kepame pyragus, o šviežius moliūgus naudojame kaip papuošimus.
Tačiau po visos šios kūrybinės dalies dažnai tenka spręsti, ką daryti su moliūgo likučiais. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria juos sumaniai panaudoti virtuvėje, pasigaminant tiek sočių troškinių, tiek saldžių kepinių. Tai padės ne tik sutaupyti, bet ir išvengti maisto švaistymo. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė mitybą.
Turtingi antioksidantais ir skaidulomis
Įsibėgėjus rudeniui, akys raibsta nuo parduotuvių lentynose įsitaisiusių oranžinių atspalvių moliūgų gausos, o parsinešę namo šią daržovę ne tik dedame į troškinius ar trintas sriubas, bet ir skaptuojame šiurpiausios metų nakties papuošimams.
Kaip teigia sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, dėl savo maistinės vertės moliūgas yra priskiriamas prie sveikatai palankių ir mažai kalorijų turinčių gaminių. Kaip ir kitose daržovėse, jame yra daug vandens, sudėtinių angliavandenių, skaidulų ir įvairių mikroelementų.
„Moliūgo minkštimas turtingas stipriais antioksidantais: polifenoliais, triterpenoidais, flavanoidis, kumarinais ir kt. Šios natūraliai moliūge esančios medžiagos apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos ir gali sumažinti lėtinių ligų riziką. Šioje rudens daržovėje taip pat gausu mineralinių medžiagų: kalio, vario, mangano, geležies. Moliūge galima rasti praktiškai visų riebaluose ir vandenyje tirpių vitaminų: A, C, B, E ar K, kuris itin reikalingas kraujo krešumui, kaulų būklei bei kitoms žmogaus kūno funkcijoms palaikyti. Tuo tarpu vitaminas A ypač svarbus sveikai odai, regėjimui ir stipriai imuninei sistemai, kas itin aktualu šaltuoju metų laiku“, – teigia gydytoja dietologė.
Pasak dr. E Gavelienės, moliūgas yra vienas iš nedaugelio gaminių, kuris įvairiais pavidalais privalo rasti vietą žmogaus mityboje: „Iš moliūgų galima ruošti ne tik troškinius ar trintas sriubas, bet ir panaudoti kepiniams, keičiant juose dalį miltų. Be to, vertingos ir moliūgų sėklos, kuriose yra daug Omega-3, Omega-6 riebalų rūgščių bei antioksidantų, kurie padeda palaikyti gerą ląstelių būklę ir užkirsti kelią laisvųjų radikalų poveikiui. Sėklomis galima skaninti salotas ar sriubas.“
Kviečia kūrybiškai panaudoti moliūgo likučius
Nešvaistyti maisto skatinančio prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad moliūgų parduotuvėse galima rasti ištisus metus – tai nebrangi ir universali daržovė, tinkanti tiek sultingoms sriuboms ar troškiniams gaminti, tiek kvapniems desertams kepti. Tačiau šios daržovės perkamumo pikas pasiekiamas rudenį, ypač prieš Šiurpnaktį.
Specialistė pataria neišmesti moliūgo likučių ir juos sumaniai panaudoti virtuvėje dedant į blynelius, pyragus, sriubas ar troškinius. „Moliūgą galima ir užsišaldyti: supjaustykite jį kubeliais, porcijomis suberkite į maišelius ir sudėkite į kamerą. Vėliau galėsite panaudoti gamindami įvairius patiekalus. Be to, moliūgo gabaliukus galima iškepti orkaitėje, paskui juos sutrinti ir tyrę užšaldyti mažuose indeliuose – taip turėsite paruoštukų.“
Tam, kad patiekalais iš moliūgų galėtumėte džiaugtis kuo ilgiau, komercijos operacijų vadovė pataria juos laikyti vėsioje bei sausoje vietoje: „Tokį moliūgą, kurio žievė nepažeista, galima išlaikyti visą žiemą. Prapjovus ir nesunaudojus viso moliūgo, jį svarbu įvynioti į sandarią pakuotę, pavyzdžiui, maistinę plėvelę, ir laikyti šaldytuve.“