Artėjant žiemai pradedama pradėti galvoti apie ateisiantį šildymo poreikį. Ekspertai ragina galvoti apie efektyvius šildymo sprendimus, kurie gali realiai sumažinti mėnesio išlaidas už dujas ir elektrą.
Atsinaujinančiai energijai pirmenybę teikiančios integruotos energetikos paslaugų bendrovės „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovės Astos Vaitulevičės teigimu, naujoviški šildymo sprendimai užtikrina ilgaamžį ir patikimą rezultatą, mažesnį elektros ir dujų suvartojimą, energijos išteklių taupymą, aplinkos tausojimą ir mažesnes išlaidas.
Vienas iš tokių sprendimų yra šilumos siurbliai. Pastarieji, pasak tarptautinės organizacijos „Eurelectric“, yra maždaug 2,9 karto našesni nei yprasti katilai. Juos naudoti yra ženkliai pigiau nei dujų, biokuro ar kietojo kuro deginimu grįstas sistemas. Tuo pačiu šilumos siurbliai yra aplinkai gerokai palankesnis sprendimas.
Įrangos montavimą ir priežiūrą būtina patikėti profesionalams
Bendrovės „Bosch“ šildymo technikos Lietuvoje atstovas Linas Panavas pabrėžia profesionalaus šilumos siurblio įrengimo ir priežiūros svarbą. Šiuos darbus būtina patikėti profesionalams, turintiems reikiamas kompetencijas ir patirtį patvirtinančius sertifikatus.
„Įrangos montavimą svarbu patikėti profesionalams. Tik tokiu būdu bus užtikrinta, kad šilumos siurblys bus sumontuotas tinkamai ir leis efektyviai naudoti energiją. Kai įrangą diegia kvalifikuoti profesionalai, įvertinti jų darbo atvyksta autorizuoti serviso tarnybos specialistai, kurie tikrina, ar šildymo sistema sumontuota tinkamai – ją pajungia, ištestuoja ir pakonsultuoja naudotoją. Tik atlikus šias procedūras įsigalioja įrangos garantinė apsauga. Tai leidžia išvengti nekokybiškų darbų, sumažina gedimų riziką ir apsaugo nuo nuostolių“, – sako L. Panavas.
Eksperto teigimu, ne mažiau svarbu ir tinkama šilumos siurblio priežiūra, tad jeigu naudotojui kyla kokių nors įtarimų ar abejonių, reikia nedelsti ir kreiptis į techninio aptarnavimo specialistus. Pavyzdžiui, jei staiga išaugo elektros suvartojimas, įranga skleidžia nebūdingus jai garsus, krito jos slėgis ar nustojo veikti karšto vandens paruošimas bei šildymas.
„Ypatingą dėmesį namo šildymo sistemai reikėtų skirti artėjant šildymo sezonui. Prieš jį svarbu atlikti pilną sistemos profilaktiką ir tai padaryti nelaukiant iki paskutinės minutės, nes prieš pat šildymo sezono pradžią servisų užimtumas būna itin didelis. Apie sistemos profilaktiką verta pradėti galvoti jau dabar“, – pataria L. Panavas.
Svarbu – nešvaistyti šilumos
Anot eksperto, taip pat svarbu nepamiršti ir nesudėtingų bei nemokamų būdų sutaupyti. Pvz., jei toje pačioje patalpoje – arba patalpose, tarp kurių yra atviros durys – yra keli radiatoriai su termostatais, geriausia termostatus nustatyti vienodai. Tada šildymas yra efektyviausias. Taip pat saulėtos dienos metu atitraukite užuolaidas, leiskite saulei šildyti patalpas.
„Galiausiai, šildymo sezono metu reikėtų nepersistengti vėdinant patalpas. Nors šviežias oras patalpose, be abejo, yra svarbu, tačiau ilgą laiką laikant atidarytus langus patiriami šilumos nuostoliai, kurie atsispindi ir sąskaitose už energiją. Žiemą patalpų vėdinimui užtenka kelis kartus per dieną langus pravirus palikti 5-10 minučių, o ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį – kiek ilgėliau. Žinoma, pastatams, turintiems rekuperacijos ir ventiliacijos sistemas tai neaktualu“, – sako L. Panavas.
Visgi L. Panavas pabrėžia, kad reikšmingą šildymo kaštų sumažėjimą galima pajusti tik užtikrinus aukštą pastato energinį efektyvumą ir pasirūpinus modernia šildymo sistema. Tuomet žiemos nereikės laukti su nerimu.