Miškai dengia trečdalį visos mūsų planetos sausumos paviršiaus, tačiau, esant dabartiniam miškų naikinimo tempui, artimiausiu metu galime prarasti didžiąją dalį neįkainojamos dangos.
Medžiai atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį anglies cikle: jie sugeria anglies dioksidą ir išskiria deguonį, kuris neleidžia smarkiai pakilti pasaulinei temperatūrai ir suteikia deguonies, kurio reikia visiems gyviems dalykams kvėpuoti.
Miškas yra daugiau nei dviejų trečdalių paukščių ir visų sausumos gyvūnų buveinė. Ekologinė miškų naikinimo problema gali tapti katastrofiška, jei žmonija neužtikrins tvaraus miško išteklių valdymo ir žemės ūkio. Beveik realiu laiku vykdomas miškų stebėjimas yra vienas iš pagrindinių būdų spręsti miškų naikinimo problemą.
Taip ta nuomonė egzistuoja, kad miško kirsti negalima, nes tai didelė vertybė daugeliui ekosistemų ir visai planetai. Tačiau žmonija vargiai išgyvens, jei nenaudos medienos savo reikmėms.
Miškų traukimas turi būti vykdomas atsižvelgiant į visus reikalavimus, kad ekosistema nebūtų pažeista be priežasties, tačiau konkrečiais atvejais miško traukimas yra būtinas, kad atsinaujintų gyvybė. Sveikos ekosistemos gali geriau atlaikyti įvairias stichines nelaimes, pavyzdžiui, potvynius ir gaisrus, ir atsigauti po jų.
Miškų traukimo priežastys
• Mediena yra labai vertinga kaip statybinė medžiaga ir žaliava popieriui, kartonui, namų apyvokos reikmenų gamybai;
• Dažnai miško traukimas atliekamas, siekiant išplėsti naują žemės ūkio paskirties žemę;
• Ryšių linijoms ir keliams tiesti.
Be to, nemaža dalis medžių nukenčia ir dėl miškų gaisrų, kurie nuolat kyla dėl netinkamo elgesio su ugnimi.
Kokie yra miško traukimo principai?
Nukirstų medžių parinkimas retinimo metu – taip pat atsakingas, iš specialistų žinių ir patirties reikalaujantis darbas. Medžių atrankos klaidos gali padaryti nepataisomą žalą miškui.
Prieš pradedant medžių parinkimą kirtimui, pirmiausia nurodoma pagrindinė retinimo rūšis ir paskirtis, o tada pasirenkamas traukimo būdas. Retinimo metodas yra teorinis pagrindimas palikti medžius stovėti, kad augančių medžių vainikai maksimaliai sunaudotų saulės energiją ir dirvožemio maistines medžiagas.
Praktikoje vyksta atrankinis arba plyninis miško traukimas.
Miškas dėl medžių perpildymo ar formos praradimo nustoja atlikti savo pagrindinį agronominį ir miškininkystės vaidmenį.
Nutrūksta miško juostos apsauga nuo vėjo, sumažėja jos biologinis stabilumas nuo nepalankių veiksnių. Laiku retinant miško juostas užtikrinamas jų stabilumas ir ilgaamžiškumas didinant žemės ūkio laukų produktyvumą.