Šiandien, kovo 10 d., prasidėjusioje pavasario sesijos pirmajame posėdyje svarbiausius sesijos darbus apžvelgė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Vyriausybės iniciatyvas pristatė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, savo teikiamus projektus – Seimo frakcijų atstovai.
Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen išreiškė viltį, kad Seimo pavasario sesija bus ne tik intensyvi, bet ir orientuota į rezultatus, kad bendromis jėgomis pavyks užtikrinti pradėtų darbų tęstinumą.
„Vis dar vykstant Kremliaus karui prieš Ukrainą neabejotinai daugiausia dėmesio ir šioje sesijoje bus skiriama nacionaliniam saugumui ir gynybai. Numatoma sutelkti dėmesį į valstybės saugumo klausimus, susijusius su pasirengimu užtikrinti civilinę saugą, NATO priešakinės gynybos vieneto dislokavimu Lietuvoje, gynybos pramonės stiprinimu ir inovacijų skatinimu. Ketinama atlikti parlamentinę Nacionalinio saugumo strategijos ir Nacionalinės darbotvarkės „Lietuvos Respublikos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategijos“ įgyvendinimo kontrolę.
Tarp neatidėliotinų darbų norėčiau paminėti Tarptautinių sankcijų įstatymo pakeitimą ir su juo susijusių įstatymų projektų paketą. Labai svarbu, kad agresoriaus verslas neturėtų nei menkiausios galimybės apeiti jam nustatytas sankcijas“, − kalbėjo parlamento vadovė. Be to, pasak jos taip pat planuojama patvirtinti Krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros, Viešojo saugumo stiprinimo ir plėtros programas ir esmingai sustiprinti Lietuvos krašto apsaugą, viešojo saugumo institucijų atsaką į grėsmes nacionaliniam saugumui.
V. Čmilytė-Nielsen atkreipė dėmesį, kad šios sesijos darbotvarkėje išlieka aktuali žmogaus teisių tema. „Svarstysime civilinės sąjungos teisinį sureguliavimą, Tautinių mažumų įstatymą, lengvųjų narkotinių medžiagų dekriminalizavimo projektus ir ieškosime būdų šiuos klausimus išspręsti, kad ir kokių aštrių diskusijų tai iš mūsų pareikalautų“, − pabrėžė Seimo Pirmininkė. Kartu ji akcentavo, kad neabejotinai žmogaus teisių užtikrinimo prasme vienas svarbiausių šios Seimo sesijos uždavinių bus paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus, žvalgybos kontrolierius ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininką.
Kalbėdama apie švietimo ir sporto sritis V. Čmilytė-Nielsen pažymėjo, kad ir toliau planuojama visomis išgalėmis užtikrinti vienodas starto pozicijas visiems Lietuvos žmonėms. „Antai balandį planuojama svarstyti Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi bei Sporto įstatymų pakeitimo projektus. Jais siekiama įtvirtinti įvairiapusį bendros mokymosi visą gyvenimą sistemos modelį ir patikslinti kai kurias sporto ir sportininkų finansavimo sąlygas“, − sakė Seimo vadovė.
Kaip tvirtino V. Čmilytė-Nielsen, Seimo pavasario sesijos darbų programą galima pavadinti ir socialiai jautria. „Planuojama priimti ne vieną įstatymo projektą, kuriuo būtų įgalinamos socialiai pažeidžiamiausios grupės. Šios sesijos metu bus svarstoma nauja Socialinių paslaugų įstatymo redakcija, be kita ko, įtvirtinanti laikinąjį atokvėpį kaip atskirą socialinę specialiąją paslaugą ir jos finansavimo šaltinius. Siekiant padidinti minimalias socialinio draudimo, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas bei patikslinti ligos išmokų mokėjimo nuostatas asmenims, besigydantiems nuo priklausomybių, ir slaugantiems sergančius asmenis, planuojama priimti atitinkamas įstatymo pataisas“, − apžvelgdama pavasario darbus sakė Seimo vadovė.
Seimo Pirmininkė išskyrė ir būsimų reformų svarbą: „Pavasario sesija – tai ir esminių pertvarkų bei reformų laikas. Antai mokesčių sistemos peržiūros įstatymų projektų paketu bus siūloma persvarstyti mokestiniais įstatymais nustatytas neterminuotas lengvatas ir kitas specialiąsias apmokestinimo sąlygas. Tai reikalinga savivaldybių finansiniam savarankiškumui didinti, nelygybei mažinti, investicijoms skatinti ir efektyviai, prognozuojamai mokesčių sistemai užtikrinti.“ Be to, savo kalboje ji taip pat akcentavo valstybės tarnybos, teismų sistemos reformos tęstinumo reikšmingumą, išskyrė nemažai reikšmingų sveikatos apsaugos srities, Lietuvos žaliajam kurso darbų.
Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė atkreipė dėmesį, kad iš Vyriausybės teikiamų teisės aktų paketų 40 proc. jų jau yra registruota Seime ir yra arba praėję pateikimo procedūrą, arba laukia pateikimo procedūros, t. y. Seimas gali pradėti svarstyti nedelsiant. „Dar 55 teisės aktų projektus Vyriausybė teiks Seimui vykstant pavasario sesijai. Šį planą susidėliojome realistiškai įvertinę Vyriausybės galimybes teisės aktų projektus suderinti ir pateikti, taip pat Seime jau esančių teisės aktų, kurių svarstymas ir priėmimas dar nėra baigtas, situaciją“, − sakė premjerė.
I. Šimonytė, kaip vieną svarbesnių, įvardijo mokesčių įstatymų pakeitimų paketą, kurį, pasak jos, bus siūloma Seimui pradėti svarstyti gegužės mėnesį.
Ministrė Pirmininkė taip pat išskyrė Ilgalaikės priežiūros įstatymo projektą, kuris pakeistų ar įteisintų naują ilgalaikės priežiūros paslaugų teikimo modelį. „Tai būtų pradinis reformos etapas, nes visa reforma arba visas visiškų visų paslaugų suteikimas viešaisiais pinigais reikalautų ir milžiniškų lėšų, ir milžiniškų žmogiškųjų išteklių toms paslaugoms teikti. Šiuo metu yra sukalibruota labai aiški reforma iki maždaug 2027 m. ir vėliau būtų reikalinga jau įsivertinti tolesnes galimybes šias paslaugas plėsti“, − kalbėjo Vyriausybės vadovė.
Apžvelgdama Vyriausybės iniciatyvas I. Šimonytė taip pat paminėjo Akcizų įstatymų projektų paketą, susijusį ne tik su mokesčių įstatymų peržiūra, bet ir su žaliuoju kursu, Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimo projektą dėl įgaliojimų Valstybinei mokesčių inspekcijai, valstybės tarnybos reformos svarbą.
Po pristatymo už Seimo nutarimo projektą balsavo 57 Seimo nariai, prieš – 3, susilaikė – 35. Po sesijos darbų programos pateikimo projekto svarstymas vyks Seimo komitetuose ir frakcijose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti kovo 16 d.
Gydytojas Vytautas Abraitis: Gal pritartumėt ir mažam kiekiui pedofilijos?
– respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/gydytojas-vytautas-abraitis-gal-pritartumet-ir-mazam-kiekiui-pedofilijos/
Tikrai. Pvz., mokyklose bei darželiuose, kuriuos laisviokų vaikai lanko… Arba įkurti spec. mokyklas ir darželius, kur pritariantys tam tėveliai savo vaikus užrašytų. Visai nieko būtų?