Šiandien prasidėjusioje rudens sesijos pirmajame posėdyje svarbiausius sesijos darbus apžvelgė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Vyriausybės teikiamus įstatymų projektus pristatė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, savo teikiamus projektus – Seimo frakcijų atstovai.
Pasak Seimo vadovės, nors situacija visais atžvilgiais nepaprasta, Seimo darbų programą vis dėlto galima vadinti gana ambicinga, ją sudaro per 400 projektų, kuriuos siūlo Seimo nariai, Prezidentas, Vyriausybė. „Vertinant šiuos skaičius svarbu priminti, kad vis dėlto teisėkūros kokybė, o ne kiekybė išlieka mūsų pagrindinis tikslas ir prioritetas“, − pabrėžė V. Čmilytė-Nielsen.
Seimo Pirmininkės nuomone, be abejonės, svarbiausias šios sesijos uždavinys yra apsvarstyti ir patvirtinti 2022 m. valstybės ir savivaldybių, Valstybinio socialinio draudimo fondo ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetus. „Su šiais įstatymais siejasi ir daugelis Prezidento, Seimo narių, Vyriausybės pateiktų arba planuojamų mokesčių įstatymų pakeitimų. Juos privalėsime atidžiai išnagrinėti, vertindami realias šalies galimybes ir nepažeisdami pusiausvyros bei skirtingų visuomenės narių interesų: nuo stipriausių, kuriančių gerovę, iki pažeidžiamiausių visuomenės narių“, − akcentavo parlamento vadovė.
Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen taip pat išskyrė į rudens sesijos darbotvarkę įtrauktus Konstitucijos pakeitimo projektus: „Yra pasiūlymas iki 21 metų mažinti Seimo nariams rinkimuose taikomą amžiaus cenzą, projektas, įgyvendinantis Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą vadinamoje R. Pakso byloje, ir neabejotinai viena svarbiausių Konstitucijos pataisų, kuri leis išsaugoti tiesioginius merų rinkimus.“
Kaip pažymėjo parlamento vadovė, sesijos darbotvarkėje daug dėmesio skirta socialinei sričiai. „Siūlomi projektai, kuriais numatoma didinti mažiausiai uždirbančių darbuotojų darbo užmokestį, globos išmokas ir valstybės paramą jaunoms šeimoms būstui įsigyti, numatomos lankstesnės darbo sąlygos ir palankesnės sąlygos vaikus auginantiems tėvams. Numatoma keisti socialinio draudimo pensijų indeksavimo bei vienišo asmens išmokos indeksavimo tvarką, sparčiau kelti socialinio draudimo pensijas“, − vardijo siūlymus darbų programai V. Čmilytė-Nielsen.
Seimo Pirmininkė akcentavo, kad Seimo rudens sesijoje bus svarstoma keliolika Prezidento, Vyriausybės ir Seimų narių pateiktų teisėkūros iniciatyvų, kuriomis bus pradėtas įgyvendinti rugsėjo 1-ąją dieną pasirašytas nacionalinis švietimo susitarimas. Taip pat, pasak jos, numatoma priimti ekonomikos plėtros, energetikos, inovacijų ir verslo skatinimo srities įstatymų pataisas, kurios didintų viešojo sektoriaus skaidrumą ir gerintų verslo aplinką.
„Seimo rudens sesijoje numatyti ir kiti įstatymų projektai, susiję su žmogaus ir pilietinėmis teisėmis. Tai yra savotiška skola, kurią turime grąžinti piliečiams: Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje, Žvalgybos ombudsmeno, Partnerystės, Tautinių mažumų, Vardų ir pavardžių, taip pat konstitucinis Referendumo įstatymai“, − sakė parlamento vadovė.
Pasak Seimo Pirmininkės, laukia ir svarbūs aplinkosaugos projektai, kurie padės efektyviai stiprinti gamtos išteklių apsaugą, tvarkyti atliekas, atsižvelgti į klimato kaitą. Tarp kitų šios sesijos prioritetų taip pat ji išskyrė perteklinių bausmių, draudimų bei apribojimų naikinimo iniciatyvas, valstybės tarnybos ir teismų reformas bei įstatymines vietos savivaldos nepriklausomumo ir savarankiškumo stiprinimo iniciatyvas.
Kalbėdama apie Vyriausybės teikiamus projektus Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė išskyrė inovacijų reformą įgyvendinančius įstatymo projektus. Pasak jos, dalį projektų rengia Ekonomikos ir inovacijų ministerija, o kitą dalį – Švietimo ir mokslo ministerija tam, kad būtų labai aiškiai sudėliotos ir atskirtos institucijų, kurios veikia mokslo tyrimų ir inovacijų srityje funkcijos ir atsakomybės, taip pat būtų pasiektas geriausias bendradarbiavimas su verslu, skatinant inovacijas versle, privačiame sektoriuje ir atitinkamai kuriant didžiausią pridėtinę vertę.
„Vyriausybė taip pat mano, kad labai svarbus klausimas, kuris labai aiškiai išryškėjo per šį pusmetį, per tas dvi krizes, kurias turime, − valstybės tarnybos kompetencijų, ypač vadovų lygmens ir tinkamų žmonių buvimo vadovų korpuse svarba. Todėl bus teikiami Valstybės tarnybos reguliavimo pakeitimai, kurie leistų lanksčiau pasitelkti reikiamas kompetencijas ir įgūdžius turinčius darbuotojus ir atitinkamai pagrįsčiau reikalauti iš valstybės institucijų ar valstybinio sektoriaus, jog būtų laiku įgyvendinti jam patikėti uždaviniai“, − kalbėjo Ministrė Pirmininkė.
Po pristatymo už Seimo nutarimo projektą balsavo 92 Seimo nariai, susilaikė − 17. Po sesijos darbų programos pateikimo projekto svarstymas vyks Seimo komitetuose ir frakcijose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti rugsėjo 16 d.