Kaip gyvensime po 30 metų ir kodėl apie tai turime galvoti jau šiandien?
Užsienio šalių geroji patirtis rodo, kad ateities įžvalgomis pagrįsta ilgalaikė valstybės strategija leidžia geriau pasirengti iššūkiams ir pasinaudoti galimybėmis.
Turėdama viziją Lietuva gali tapti atsparesnė, o jos gyventojai, institucijos, verslas ir nevyriausybinės organizacijos įgyti papildomos motyvacijos imtis reikalingų pokyčių jau dabar.
Nuo šiandien kiekvienas interneto svetainėje epilietis.lrv.lt gali susipažinti su Lietuvos ateities vizija „Lietuva 2050“, ją komentuoti ir teikti savo pasiūlymus.
Viešosios konsultacijos su visuomene vyks iki 2023 m. sausio 22 d.
Per metus trukusį Lietuvos ateities vizijos rengimo procesą ekspertai, piliečiai ir organizacijos pateikė 383 pasiūlymus ir sumanymus, kokią Lietuvą ateityje jie norėtų matyti, – vyravo klestinčios, naujoviškos, išmintingai valdomos ir išorės grėsmėms atsparios valstybės, kuri rūpinasi savo žmonėmis, siekis.
Bendrakūrybos būdu, išlaikant piliečių pasiūlytą žodyną, buvo suformuotas šalies ateities vizijos pasiūlymas „Šiaurinė žvaigždė Lietuva:
kūrybingų žmonių valstybė, kurioje norisi gyventi“ – jame užkoduota kuriančių ir išsilavinusių žmonių, kurie nori gyventi savoje šalyje, idėja.
Kartu Valstybės pažangos strategijos „Lietuva 2050“ projekte pateikiamos penkios pagrindinės siūlomos šalies vystymosi kryptys – užsibrėžtos strateginės ambicijos, kurias įgyvendinus bus pasiekta norima ateities vizija.
Piliečių kuriama demokratija, kur valstybės valdymas – atviras, pasitikėjimu grįstas, sutelkiantis bendriems tikslams
Ši valstybės vystymosi kryptis nurodo svarbiausius pokyčius, kurie reikalingi valstybės valdyme, ir pagrindinius jį organizuojančius principus:
atvirumą, pasitikėjimą bei visuomenės sutelkimą bendriems tikslams.
Siekiama, kad 2050-aisiais Lietuvos piliečiai pasitikėtų savimi, vienas kitu ir savo valstybe bei būtų aktyviai įsitraukę į bendrą valstybės kūrybą.
Ateičiai pasirengęs, atsparus ir laisvas žmogus, gyvenantis bendruomenėje, kuriai rūpi
Įgyvendinant Valstybės pažangos strategiją, bus siekiama didesnės socialinės gerovės ir asmens laisvės rinktis, gyventi visavertį, prasmingą gyvenimą.
Todėl pirmiausia dėmesys bus skiriamas pokyčiams švietimo ir socialinėje srityse. Ateities visuomenė matoma kaip laisvų, išsilavinusių, ateities iššūkiams pasirengusių žmonių bendruomenė.
Akcentuojama ne tik emocinė, bet ir gera fizinė sveikata. Siekiama, kad ateityje žmonės ne vien ilgiau gyventų, bet ir džiaugtųsi ilgesniais sveiko gyvenimo metais.
Lietuvos mokslas, menas, verslas tvariai kuria aukštą vertę pasauliui
2050-aisias norima matyti Lietuvą kaip inovatyvaus, žiniomis ir kūrybingumu grįsto, pasaulio mastu konkurencingo ir socialiai atsakingo verslo šalį, kuri prisideda prie globalių ir lokalių problemų sprendimo.
Vertę Lietuvai ir pasauliui kurs ne vien verslas – Lietuvos mokslo, meno kūrėjai garsins šalies vardą pasaulyje, prisidės prie globalių ir lokalių problemų sprendimo.
Atspari ir konstruktyvi globalios politikos veikėja, kartu su partnerėmis kurianti demokratinėmis vertybėmis grįstą tarptautinę tvarką
2050-aisiais Lietuva – galia ir įtaka pasaulyje pranokstanti savo realų teritorinį dydį ir kartu atspari išorės grėsmėms.
Ši valstybės vystymosi kryptis nusako, kad ateityje šalis bus aktyvi, profesionali ir konstruktyvi partnerė, kurianti ir palaikanti pasaulio tvarką ir kartu prisiimanti atsakomybę už savo pačios saugumą.
Sujungta šalis, subalansuotai vystomi miestai ir regionai
Ši valstybės vystymosi kryptis apibrėžia pokyčius, kurie yra reikalingi, kad Lietuva taptų geriau sujungta su išorės pasauliu ir geriau susieta šalies viduje, o vidaus aplinka taptų palanki gyventi žmogui.
Tam svarbu darnaus vystymosi ir žaliojo mobilumo principus integruoti į šalies infrastruktūros plėtrą. Vizijoje 2050-ųjų Lietuva yra tokia, kurioje žmogus gali lengvai pasiekti tai, ko reikia jo gerovei.
Viešosiose konsultacijoje kviečiami dalyvauti Lietuvos piliečiai, valstybinės institucijos, savivaldybės, akademikai, mokslininkai ir tyrėjai, vizijos ir ambicijų bendrakūrėjai, nevyriausybinės organizacijos, privatus sektorius, verslo asociacijos.
Jų prašoma diskutuoti pateiktais klausimais su draugais, kolegomis, artimaisiais ir pateikti savo asmeninius ar organizacijos atsakymus.
Savo nuomonę apie Lietuvos ateities vizijos projektą galima pareikšti dviem būdais: atsakyti į klausimyną arba pastabas ir pasiūlymus laisva forma siųsti el. p. lietuva2050@lrv.lt.
Suderinus dokumentą su visuomene, jį planuojama pateikti Seimui 2023 m. pavasario sesijoje. Su Valstybės pažangos strategijos rengimo procesu ir metodu galima susipažinti čia.
Valstybės pažangos strategija „Lietuva 2050“ rengiama taikant inovatyvų ateities įžvalgų metodą. Jos įgyvendinimo trukmė – daugiau kaip dvidešimt metų (nuo 2024 iki 2050 m.).
Pateikti projektą Seimui planuojama 2023 m. pavasarį.
Valstybės pažangos strategiją „Lietuva 2050“ rengia Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Vyriausybės strateginės analizės centru (STRATA), Seimo Ateities komitetu ir Vilniaus universitetu.
Įgyvendinama vykdant projektą „Įrodymais grįsto valdymo kompetencijų centro įkūrimas, Nr. 10.1.1-ESFA-V-912-01-0025“, kuris finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.
Atsidariau klausimyną – ir pirmas akibrokštas buvo pastabėlės anglų kalba (*required etc.). Man ne problema, kaip ir daugeliui, bet nudiegė bloga nuojauta – menksta valstybinės kalbos statusas. Ko laukti po 30 metų?