Lapkričio 8 d., antradienį, 18.00 val., Lietuvos mokslų akademijoje, Vilniuje (Gedimino pr. 3), M. K. Čiurlionio fondas kartu su Vilniaus universiteto matematikos ir informatikos fakultetu, Lietuvos mokslų akademija, asociacija INFOBALT kviečia Jus į „Lietuvos šviesuoliai 2022“ projekto iškilmes „Lietuvos šviesuoliai matematikai ir informatikai“.
Iškilmių metu „Šviesuolio 2022“ apdovanojimu bus apdovanoti:
prof. habil. dr. Vilijandas Bagdonavičius, prof. habil. dr. Valentina Dagienė, prof. habil. dr. Vygantas Paulauskas, prof. habil. dr. Mifodijus Sapagovas, prof. habil. dr. Šarūnas Raudys, a. a. Prof. habil. dr. Adolfas Laimutis Telksnys (1930-2022).
25 metus aktyvios veiklos skaičiuojantis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fondas nuolat vykdo įvairias švietimo, kultūrines programas, prieinamais būdais atskleidžia iškiliausio Lietuvos menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybą, skleidžia jo meninius sumanymus visuomenėje, aukština Lietuvos kultūrą ir švietimą.
Kartu su mokslo bendruomene, universitetais, užsienio šalių ambasadomis Lietuvoje, ministerijomis, miestų savivaldybėmis, jau daugybę metų vykdo švietimo, kultūrinę misiją.
M. K. Čiurlionio fondas šviesuolių paieškos misiją-programą „Šviesuoliai“ pradėjo 2007 metais, norėdamas pagerbti šviesius tautos žmones.
Taip prasidėjo projektas „Lietuvos šviesuoliai“, o 2010 metais kartu su užsienio ambasadomis pradėtas projektas „M. K. Čiurlionis pasauliui“ tarptautiniams šviesuoliams pagerbti.
Šių projektų renginiais siekiama pagerbti savo prasmingais darbais nusipelniusias Lietuvos ir pasaulio iškilias asmenybes.
Per visą laikotarpį apdovanota ir suteikta daugiau nei 160 „Šviesuolio“ apdovanojimų įvairių sričių asmenybėms.
Iškilmėse vyks šviesių, nusipelniusių, ryškų pėdsaką Lietuvos matematikos ir informatikos moksle palikusių asmenybių pristatymas.
Apdovanojimų, M. K. Čiurlionio taurių REX įteikimas.
Šviesuoliams ir svečiams muzikinę programą dovanos styginių kvartetas „Archi quartett“, o matematikas, multi-menininkas Giedrius Arlauskas pasidalins dailės darbų ciklo DVASIOS paroda bei savo kurtomis eilėmis.
Apie šviesuolius:
Prof. habil. dr. Vilijandas Bagdonavičius
Matematikas, Vilniaus universiteto profesorius, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys.
Paskelbė per 130 teorinių ir taikomųjų darbų iš patikimumo teorijos, išgyvenamumo analizės ir matematinės statistikos. Vienas matematinės pagreitintųjų bandymų teorijos kūrėjų.
Prof. habil. dr. Valentina Dagienė
Lietuvos informatikė, fizinių mokslų daktarė, vadovėlių autorė.
Paskelbė daugiau kaip 150 mokslinių straipsnių ir daugiau kaip 100 mokslo garsinamųjų straipsnių švietimo, kompiuterių programų lietuvinimo klausimais.
Parengė daugiau kaip 60 informatikos mokomųjų knygų (dalis su bendraautoriais), apie pusė iš jų – vadovėliai.
Prof. habil. dr. Vygantas Paulauskas
Matematikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras.
Funkcinės analizės vadovėlių autorius, paskelbė daugiau nei 120 mokslinių straipsnių, mokslo sritys:
ribinės teoremos begalinio matavimo erdvėse, operatorių pusgrupių aproksimacija. Apdovanotas Lietuvos mokslo premija.
Prof. habil. dr. Mifodijus Sapagovas
Matematikas, vadovėlių autorius, Lietuvos mokslo premijos laureatas, apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžiumi.
Pagrindė baigtinių skirtumų būdą kvazitiesinėms elipsinėms lygtims, teorinius rezultatus pritaikė sprendžiant minimalaus paviršiaus lygtį (statyboje ir architektūroje).
Sukūrė metodą parabolinių lygčių nelokaliosiomis sąlygomis skirtuminių schemų stabilumui tirti.
Prof. habil. dr. Šarūnas Raudys
Kibernetikas, informatikas. Mokslinių tyrimų sritys – atpažinimo metodų sudėtingumo, jiems sudaryti panaudotų eksperimentinių duomenų kiekio ir darbo tikslumo sąsajos (vienas pradininkų).
Sukūrė būdą dviejų sričių – daugiamatės statistikos ir neuroninių tinklų – teorinėms žinioms susieti sudarant klasifikavimo ir prognozavimo taisykles. Paskelbė daugiau kaip 100 mokslinių straipsnių.
A. a. Prof. habil. dr. Adolfas Laimutis Telksnys (1930-2022)
Profesorius, habilituotas daktaras, interneto plėtros Lietuvoje pradininkas, KTU garbės daktaras, Lietuvos mokslų akademijos narys, Atpažinimo procesų skyriaus ir UNESCO katedros „Informatika humanitarams“ vadovas Matematikos ir informatikos institute.
Apdovanotas ordinu Komandoro kryžiumi „Už nuopelnus Lietuvai“ ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje. Paskelbė 162 mokslinius straipsnius bei padarė 6 išradimus.