Spalio 27 d., Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, Kaune, jau 14-ąjį kartą įvyko Finansų ministerijos sumanyti geriausių Europos Sąjungos investicijų Lietuvoje projektų apdovanojimai „Europos burės 2022“.
Laimėtojų titulą pelniusius projektus išrinko žinovų komisija, jų vykdytojams buvo įteiktos specialios statulėlės.
Renginyje buvo pristatyti ir įvertinti didžiausią vertę žmogui, kraštui, valstybei duodantys ES fondų lėšomis finansuojami projektai.
Geriausių ES investicijų projektų apdovanojimus „Europos burės“ rengė Finansų ministerija.
Šiųmetis renginio šūkis – „Kelias į laisvę“, apie ją bei kartu su ja atėjusius iššūkius užsiminė ir įžanginę kalbą skyrusi finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė.
„Kai prieš daugiau nei 30 metų pradėjome nepriklausomos valstybės kelią, turėjome labai mažai galimybių investuoti į žmogų, sveikatą, verslą, aplinką, buvome nekonkurencingi, neturėjome reikiamos infrastruktūros.
Ir čia mums svariai padėjo Europos Sąjunga. Dabar Lietuva yra stipresnė, savarankiška, atvira, pasaulietiška ir demokratiška valstybė, kurios klestėjimo pagrindas esame mes – piliečiai“, – sakė ji.
Anot viceministrės, šiandienos iššūkių kontekste džiugina matyti šių metų varžytuvių nominantus: jie „tarsi laivo burės rodo kryptį, kur investuotos lėšos kuria didžiausią pridėtinę vertę Lietuvai ir jos žmonėms“.
Po V. Česnulevičiūtės kalbos renginio dalyviai buvo kviečiami dalyvauti kontaktų mugėje ir išgirsti geriausių projektų pristatymus, kurių tema – energetinė laisvė, taip pat pranešimą skaitė žurnalistas, istorikas Robertas Petrauskas.
Vakarinės apdovanojimų dalies metu statulėlės buvo įteiktos geriausiems ES investicijų Lietuvoje projektų vykdytojams 7-iose varžytuvių kategorijose:
Už naujoviškiausius sprendimus, Už darnios aplinkos kūrimą, Už investicijas į ateities mokyklą, Už veiksmingumą medicinoje, Už investicijas į žmogų, Už bendruomeniškumo kūrimą, Už įdomiausius smulkiojo verslo projektus.
Tarp skirtingų nominacijų nugalėtojų paskelbimo skambėjo ryškiausios roko operos „1972“ scenos.
„Europos burės 2022“ laimėtojų sąrašas:
Už naujoviškiausius sprendimus
Šiuo apdovanojimu atkreipiamas dėmesys į įmones, kurios savo veikloje diegia naujas technologijas, investuoja į procesus ir naujų produktų bei paslaugų kūrimą.
„Delta Biosciences“ įgyvendintas projektas, kurio metu sukurta naujos kartos integruota biotechnologinė tyrimų platforma žymiai spartesniam vaistų kūrimui.
Tai – itin naujoviškas ir tarpdisciplininis farmacinio MTEPI procesas, leidžiantis šimtą kartų sparčiau patikrinti milijonus cheminių vaistų-kandidatų, veiksmingiau optimizuoti didžiausią galimybę turinčias medicinines molekules bei anksčiau atvesti geriausius kandidatus į ikiklinikinius tyrimus.
Už darnios aplinkos kūrimą
Kategorijoje vertinami gyvenimo kokybę gerinantys ir aplinką bei energiją tausojantys sprendimai.
Nominacija skirta projektams, kuriuose ES investicijos kreipiamos į viešosios aplinkos gražinimą, infrastruktūros atnaujinimą, taip pat už atsinaujinančios energetikos sprendimus bei pritaikymą šiuolaikinių žmonių poreikiams.
UAB „Elektrinio transporto sistemos“ įgyvendinamo projekto „Elektrinio miesto transporto kūrimo laboratorijos įrengimas, modulinio elektrinio miesto autobuso prototipo sukūrimas ir bandomosios partijos gamyba“ tikslas – sukurti modulinio elektrinio miesto autobuso prototipą ir pagaminti modulinio elektrinio miesto autobuso bandomosios partijos gaminį.
Projektas skirtas sukurti ir komercializuoti lietuvišką elektrinį, lengviausią rinkoje pagal svorį autobusą DANCER.
Už investicijas į ateities mokyklą
Vertinami projektai, kurių metu buvo kuriamos naujos ugdymo proceso priemonės, diegiamos šiuolaikinės nuotolinio mokymo sistemos, į mokomuosius dalykus integruojamos STEAM veiklos, kūrybiškumą mokykloje skatinantys sprendimai.
Projektas „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ padėjo 690 Lietuvos mokyklų aprūpinti gamtos mokslų, technologijų dalyko priemonėmis (STEAM), skirtomis 1–8 kl. mokinių ugdymui.
Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centras kartu su partneriais įkūrė 7 regioninius STEAM centrus, buvo įrengtos naujoviškos laboratorijos, rengti laboratorijose dirbančių metodininkų mokymai.
Už veiksmingumą medicinoje
Į apdovanojimą pretendavo projektai, kurie gebėdami greitai keistis krizės metu, pasiūlė tobulesnius technologinius sprendimus medicinai, kompleksines sveikatos priežiūros paslaugas šeimoms bei visuomenei.
VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute vykdomas projektas, skirtas įvairių žmogaus genetinių ligų gydymui, pasitelkiant genų terapiją.
Projektas pristatė dvigrandžių DNR trūkių nustatymo metodą, skirtą geriausio (veiksmingiausio, tiksliausio ir saugiausio) CRISPR-Cas9 nukleazės varianto parinkimui.
Už bendruomeniškumo kūrimą
Nominacija skirta projektams, kurie sėkmingai didino gyventojų tarpusavio komunikaciją, įtraukė bendruomenės narius į bendrų tikslų siekimą ir aktyvų socialinį gyvenimą.
VšĮ „Namai visiems“ įgyvendinamas projektas „Senyvo amžiaus asmenų socialinės atskirties mažinimas rengiant užimtumą dienos centre“.
Projektu siekiama pagerinti vyresnio amžiaus žmonių sveikatą, gerovę, sujungiant juos su projekto metu teikiamomis paslaugomis ir užsiėmimais, bei kurti ryšį su kitais žmonėmis.
Tokiu būdu projektas sprendžia kompleksines fizinės sveikatos, psichologines ir socialines problemas.
Už įdomiausius smulkiojo verslo projektus
Šiai nominacijai ieškoma netradicinių smulkiojo verslo projektų, kurie kuria rinkoje dar nematytus gaminius, prekės ženklus ar paslaugas.
Kitaip nei likusias nominacijas, šią vertino ir „15min“ skaitytojai – jų skirti balsai buvo lygiaverčiai komisijos vertinimams.
„MB Dok Inovacija“ vykdomas projektas, kurio metu sukurtas išmanusis įrenginys padeda spręsti vairuotojų ir transporto priemonių apsaugos nuo susidūrimo su laukiniais gyvūnais problemą.
Naujoviškas Lietuvos mokslininkų sukurtas MTEP rezultatas – savarankiškas išmaniųjų technologijų įrenginys, montuojamas ant esamų kelio stulpelių, kuris skirtas vairuotojų ir gyvūnų apsaugai nuo laukinių gyvūnų išbėgimo į kelią.
Priemonė padeda veiksmingai mažinti autotransporto ir laukinių gyvūnų susidūrimus tiek magistraliniuose, tiek regioniniuose ar krašto keliuose.
Išmanioji sistema gali atpažinti įvairaus dydžio gyvūnus, registruodama prietaiso suveikimo atvejus, kaupdama ir perduodama duomenis apie registruotus gyvūnus, registravimo laiką, dažnumą.
Duomenys perduodami Lietuvos Kelių direkcijai įvertinant kelių ruožų saugumą ir aplinkosaugos institucijoms, siekiant įvertinti žvėrių judėjimą, kertant kelius.
Už investicijas į žmogų
Nominuojami projektai, kurie ES investicijas tikslingai ir veiksmingai panaudojo socialiniems sumanymams kurti. Viskam, kas didina žmogaus galimybių įvairovę ir gerina jo gyvenimo kokybę.
„Mindletic“ – pandemijos metu užgimęs psichologinis sporto klubas, siūlantis darbuotojams vietą, kurioje jie gali atpažinti savo psichologinę būklę ir pamankštinti savo protą.
Darbuotojai savo jausmus gali atpažinti ir atsižvelgdami į tai, kas atitinka jų jėgų lygį, ir tai, kas jiems kelia malonumą.
Remdamasi surinktais anoniminiais duomenimis, „Mindletic“ komanda bando nustatyti psichologinį balansą ir apsaugoti jį nuo pablogėjimo ateityje.
Paraiškas įvertino ir nugalėtojus skirtingose kategorijose išrinko iš skirtingų sričių žinovų ir žinomų visuomenės, žiniasklaidos bei akademinio pasaulio atstovų sudaryta vertinimo komisija:
LR Finansų ministerijos Investicijų departamento Valdymo ir kontrolės sistemų priežiūros skyriaus patarėja Akvilė Žirgulevičiūtė-Juodienė, įmonės „Solarbank“ direktorius Darius Vėbra, Telšių vyr. architektas prof. Algirdas Žebrauskas, žurnalistė, „15min“ verslo rubrikos redaktorė Jurgita Šimelevičienė, istorikas, VDU licėjaus „Sokratus“ direktorius Dr. Mindaugas Nefas, verslininkas Tomas Balžekas, žurnalistas, TV laidų vedėjas, istorinių knygų autorius Robertas Petrauskas ir VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos Vyriausiosios gydytojos pavaduotoja Daiva Kubaitienė.