Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologų ant Gedimino kalno rasti 1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikai Senųjų Rasų kapinių koplyčioje atgulė 2019 metais, dabar sukilėlių įamžinimui skirtas paminklas, pabrėžiant jų kovą už laisvę nuo Rusijos imperijos, atsiras ir radimvietėje – ant Gedmino kalno aikštelės.
Po trečią kartą surengtų varžytuvių, ieškant geriausio sprendimo, kaip turėtų atrodyti vieta, kur buvo rasti 20 sukilimo dalyvių palaikai, muziejus pasirašė sutartį su UAB „Architektūros linija“.
Įmonės pasiūlytas projektas „UŽLAISVĘ“ iš dešimties varžytuvėms pasiūlytų architektūrinių sumanymų sulaukė daugiausia komisijos balų.
Projekto autoriai siūlo archeologinių tyrimų metu atrastų sukilėlių palaikų vietose, grindinyje, įtaisyti plokštes su aukų vardų ir pavardžių įrašais.
Vertinimo komisija pateiktus sumanymus vertino pagal viešojo pirkimo varžytuvių sąlygų nustatytus vertinimo bruožus, tokius kaip 1863–1864 m. sukilėlių įatmintinimo priemonių istorinis kontekstualumas ir architektūrinės kompozicijos sprendinių meninė vertė.
Visus varžytuvėms pateiktus pasiūlymus nagrinėjo ir vertino muziejaus direktorės Rūtos Kačkutės sudaryta vertinimo komisija, o siekdama geriausio sumanymo rezultato viešojo pirkimo komisija kvietė idėjos autorių derėtis dėl pasiūlymo kainos ir kitų projekto įgyvendinimo sąlygų.
Paminklas, įamžinsiantis 1863–1864 m. sukilimo dalyvius ir jų kovą, Gedimino kalno aikštelėje turėtų iškilti ateinančių metų pavasarį. Projekto vertė – kiek daugiau nei 104 tūkst. eurų.
Susipažinti su atnaujintu pasiūlymu galima: spausti čia.
Taip, tai buvo “kova už laisvę nuo Rusijos imperijos”, bet tai kova nebuvo už LDK, o už Lenkijos karalystės, laisvę, atkūrimą… Jeigu Sukilime būtų kautasi kartu su Lenkija už LDK laisvę, kas buvo taktiškai ir istoriškai logiška, tai kovos rezultatas galėjęs būti atvirkščias ir. dabartinė Europa šioje dalyje – kitokia.
Žečpospolitos laisvė buvo klaidinga Sukilimo organizatorių idėja, ji negalėjo patraukti didelės dalies LDK bajorijos, laisvos valstietijos. Taip istorijoje garsi Lietuva (LDK) kelis šimtmečius šokdama su Lenkija jos “krokaviaką” nyko ir išnyko iš pasaulio žemėlapio. Regis, tas Lietuvai pražūtingas Lietuvos “krakaviakas” su Lenkija tik paslėptai tęsėsi ir tarpukario laikotarpiu, nemaža dalimi ir vėl privedusiu prie valstybės prapulties.
Paminklo 1863-1864 m. sukilėliams idėja sunkus klausimas šiuo karinguoju laikotarpiu…
Ko tu pariniesi , juk ozelyte sake “Lietuva po 100 metu isnyks”, zinoma ji tiekos nesulauks. “Soka su tuom kas daugiau moka.’
Paminklas banalus bet brangus kazkas uzsidirbs grazaus pinigelio, vieno skeleto nerado.. blogai ieskojo? Ar supuvo?
Labai teisingas komentaras.Iš tiesų 1863/64 m. sukilėliai kovojo už tuometinės Lenkijos laisvę ir nepriklausomybę,o ne už Lietuvos /LDK/ valstybės išlaisvinimą.Stebina šiuometinių Lietuvos valdančiųjų politikų ir intelektualų,ypač neoliberaliųjų istorikų,ypatingai perteklinis istorinių faktų nutylėjimas ir lenkiško istorinio pasakojimo atrajojimas. Lietuva kolkas neturi,deja, savo istorinės atminties įamžinimo politikos.
Z tai jie gavo ordinis uz nuopelnus Lenkijai!
Tai gal tamsta paaiškinsite,kodėl 1864 m. Rusijos caro valdžios įsakymu 40 metų buvo uždrausta lietuvių kalba- mokyklos, spauda, jei lietuviai neturi nieko bendra su šituo sukilimu? Lenkų kalba berods nebuvo uždrausta ( nors kovota už “Lenkijos laisvę”?)-lietuviai buvo priversti leisti vaikus į rusiškas mokyklas.o Vilniaus gubernijoje- į lenkiškas mokyklas- vyko spartus lietuvių slavėjimas,kurį lėmė ir baimė netekti valstybės tarnybos prisipažinus esant lietuviu,lietuvių trėmimas į į Sibirą, naujų gyventojų atkėlimas į ištremtų lietuvių namus iš rytinių gubernijų.Nuo 50 proc. visų gyventojų lietuviais save įvardijusių asmenų ( 1862 m.) sumažėjo iki berods 18 proc. per maždaug 30 metų ( 1897 m.).
ht tps://en.wikipedia.org/wiki/Vilna_Governorate
To meto supratimu, slavas slavui ne toks didelis trukdis (ar priešas) buvo, kaip baltai. Dvi slavų kalbos greitai susilies ir taps viena tauta, o štai baltus. kalbėjusius ne po čelovečeski , per amžius nuodijusius Kremliui gyvenimą, trukdžiusius dar sparčiau plėstis, reikia kuo greičiau ,,įnulinti”, ištrinti.
Vilniaus gubernijos rytinė riba ėjo netoli Minsko,ties Petriškių miesteliu ( prie pat Minsko yra vietovės Antaniški, Baubli, Skirmantava, Daunary ir t.t.) jos teritorijoje buvo ir Maladečino, Vileikos, Lydos, Brėslaujos miesteliai. Berods grafo Pliaterio duomenimis, prieš 1831 m. sukilimą lietuviai sudarė apie 65 proc. Vilniaus gubernijos gyventojų.Matyt,po kiekvieno sukilimo caro valdžia visaip bausdavo lietuvius-tremtimi,vėliau ir kalbos draudimu,mokyklų uždarymu. Matyt,prisipažinti esant lietuviu ir caro laikais buvo pavojinga. Net lietuvių vardai bei pavardės cariniuose dokumentuose buvo slavinami- Mykolas tapo Michail, Juozas- Josif ,dažnai su suslavinta pavarde. Pagal dabartinės valdžios logiką tokių lietuvių palikuonys galėtų pasikeisti pavardes ir rašyti jas dokumentuose suslavinta forma… Manau,toks valdžios sprendimas yra visiškas istorijos neišmanymas,o gal ir nenoras išmanyti…
Dar ir šiais laikais kažkur prie Minsko buvau aptikusi kaimą (ar gyvenvietę) Litovkos ar panašiu (su šia šaknimi) pavadinimu. O ką kalbėti apie kitus baltiškus vietovardžius, išlikusius ne tik BY, bet ir UA, Užkarpatėje?
Pavyzdžiui 1866 m. , jau po sukilimo, uždaryto Paparčių vienuolyno žemėse netoli Kaišiadorių įkurtas Krasnasiolkos kaimas, į kurį atkelti rusai. Prieškariu, 1934 m. ten įkurta pogrindinė komunistinė kuopelė.
ht tp://www.kaisiadoriumuziejus.lt/enciklopedija/index.php?title=Krasnasiolka
O kiek panašių kaimų įkurta visoje Lietuvoje?
Beje, neteko girdėti, kad panašių Rusijos bausmių po Sukilimo būtų susilaukusi ir Lenkija!…
🙂
Juk ir pirmasis Vilniaus ,,TM” vadas, pasak to meto spaudos, buvo ?,,Jedinstvos” / ?,,Vilniaus brigados” (ar abiejų) narys? Taigi, kur naudinga, veikiama lyg ir kitos tikslais ir naudai: Kremliaus sukurta gauja už ,,TM teises kovojo”. Nors abi jos savo tikslų turėjo ir tikėjosi, jog būtent jai pavyks. Vienos tikslas – od moža do moža, kitos – įgyvendinti Petro I-jo nespėtą įgyvendinti tikslą tapti visų Eurazijos pajūrių (išsk. pietinius) savininke.
Neužmirkime PL nuo senų laikų veikiančios cerkvės. Dar senais sovietmečio laikais girdėjau stačiatikius labai palankiai šnekučiuojantis apie serbus, Jugoslaviją, apie viltingai laukiamą ir ateityje neišvengiamą Panslaviją. Pašnekovai visas viltis dėjo būtent į tenykštę cerkvę. O dabar girdime ir matome karštą masinį Putino palaikymą Serbijoje – ar tai ne ilgo ir sėkmingo Kremliaus ir Serbijos cerkvių bendradarbiavimo rezultatas?..
………………
Dar neskaičiau:
V. Radžvilas: gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė
– alfa.lt/aktualijos/politika/v-radzvilas-gyvename-naujoje-geopolitineje-realybeje-todel-tarpjurio-aljansas-neisvengiama-butinybe/261388/