Išvykos prie jūros ar savaitgaliai prie ežero daugeliui neatsiejami nuo iš tolo sklindančio rūkytos žuvies aromato. Dažnai tokia žuvis būna sūroka, todėl sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ją vartoti derėtų saikingai.
Nors rūkytos mėsos gaminių normos gana griežtos (jų siūloma suvartoti tik 50g per savaitę), o rūkytai žuviai tokių nustatytų normų nėra, pasak E.Gavelienės, ji neturėtų būti kasdienės mitybos dalis. Prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovė Lilija Eidukaitienė įspėja renkantis žuvį visada atkreipti dėmesį į nurodytą galiojimo laiką, o ypač atidiems reikėtų būti vasarą nusipirkus karšto rūkymo žuvies – ji gana greitai genda.
Žuvis – vertinga, bet svarbus paruošimas
Rūkymas – vienas iš konservavimo būdų, kai produktas apdorojamas nevisiško degimo medienos dūmais. Deja, proceso metu susidaro tam tikros medžiagos, galinčios pakenkti sveikatai, jei rūkytos žuvies suvartojama per daug. Prekybos centruose parduodamai rūkytai žuviai taikomi griežti maisto saugos reikalavimai – jos tiekėjai privalo laikytis Europos Sąjungoje nustatytų normų dėl leistinų tam tikrų medžiagų kiekio rūkytose žuvyse.
„Nors pasaulyje nuolat ieškoma naujesnių rūkymo technologijų, pritaikomi tam tikri filtrai, kad kiek galima mažiau tokių medžiagų valgant žuvį patektų į organizmą, rūkyti patiekalai tebūna proginis maistas. Sveikatai palankiausia būtų trumpai žuvį virti garuose, kepti orkaitėje, apšlaksčius citrinos sultimis, arba troškinti. Reikėtų taip pat vengti gaminti žuvies filė tešloje, gruzdinant dideliame aliejaus kiekyje. Ir, žinoma, geriausia žuvį valgyti su didele porcija daržovių“, – pataria sveikatai palankios mitybos konsultantė.
Gydytoja dietologė teigia, kad jūrinės ir gėlame vandenyje užaugusios žuvies maistingumas skiriasi. Nors reikšmingų skirtumų dėl mineralinių medžiagų ar baltymų kieko nėra, tačiau Omega-3 riebalų rūgščių jūrinės žuvys turi šiek tiek daugiau už gėlavandenes.
„Patartina per savaitę suvartoti apie 300 g žuvies, taip organizmas gaus pakankamai Omega-3 polinesočiųjų rūgščių, nemažai seleno, kalcio ir vitaminų A, D bei E. Jei renkatės rūkytą žuvį, jos maistinė vertė nepriklauso nuo rūkymo būdo: šalto ar karšto, tai tik skonio reikalas. Taip pat nėra draudimų duoti rūkytos žuvies vaikams, tačiau, kaip ir suaugusiems, svarbu ją skanauti saikingai“, – sako gydytoja dietologė.