Šiemet Lietuvoje pažymint Sūduvos krašto susigrąžinimo 600 metų sukaktį, tarptautinė folkloro šventė „Skamba skamba kankliai“ ypatingą dėmesį skiria suvalkiečių kultūrai. Iškilmingai sukakčiai paminėti skirti renginiai Vilnių įsuks į egzotiškais ir spalvingais lelijų raštais žaižaruojančią, skardžiais suvalkietiškų kanklių boseliais gaudžiančią šventę.
Sūduvos metams skirtų renginių programoje – mokslinis-praktinis simpoziumas, tautodailės paroda, gyvi susitikimai su krašto tradicijų puoselėtojais ir šventinis koncertas.
„Skamba skamba kankliai“ šventę atidarė ir jo odę Suvalkijai pradėjo mokslinis-praktinis simpoziumas „Sūduva istoriniuose ir kultūriniuose kontekstuose“. Gegužės 26 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžioji salė virto savita Sūduvos pažinimo laboratorija. Joje darbavosi ir pranešimus įvairiausiomis temomis skaitė Suvalkiją tyrinėjantys etnologai, istorikai ir folklorininkai.
Pranešimų klausytojams tai buvo puiki proga susipažinti su šio regiono istorijos vingrybėmis, muzikinėmis tradicijomis, šnektomis, apranga ir pažvelgti į suvalkietišką tapatybę it pro mikroskopą.
Į Sūduvą pažvelgę moksliškai, išsyk po simpoziumo šventės dalyviai šį kraštą išvydo darbščių tautodailininkų akimis. Gegužės 26 d. 17 val. pasipuikuodama suvalkietiškais audiniais, skulptūromis, tapybos darbais ir kitais liaudies meno kūriniais, savo duris svetingai atverė Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“. Čia bus atidaryta geriausių Sūduvos krašto liaudies meistrų darbų paroda „Podėluko skarbai“.
Parodoje pristatomi net 29 tautodailininkų vaizduojamosios bei taikomosios-dekoratyvinės dailės kūriniai. Juose parodos lankytojai pastebės tiek senųjų tradicijų tąsą, tiek naujas kūrybines paieškas. Sūduviški skarbai visų, užsukusių į galeriją, akis džiugins iki birželio 11 d.
Kaip ir kasmet, tikriems folkloro tradicijų ir tikrumo mylėtojams šventė suteiks galimybę leistis į savitą folkloro ekspediciją, neišvykstant iš sostinės širdies. Renginyje „Iš gyvosios versmės“ žiūrovų laukia jaukus susitikimas su Sūduvos krašto dainininkais, išsaugojusiais unikalų savo krašto repertuarą ir dainavimo būdą, menančiais autentišką dainų gyvavimo aplinką, savaip suvokiančiais ir interpretuojančiais jos kaitą.
Šis renginys nėra koncertas – jį režisuos nuoširdūs pokalbiai ir netikėtai iš atminties išplaukiančios dainos. Žiūrovai turės galimybę pasikalbėti su dainininkais, pasiklausyti jų pasakojimų ir autentiško suvalkietiškų dainų atlikimo.
Renginyje svečiuosis mamos ir dukros duetas – Birutė Pučinskienė ir Teresė Pučinskaitė-Barkauskienė – iš Skersabalių I k., Kalvarijos savivaldybės, skambaus balso dainininkė Marijona Našlėnienė iš Prienų rajono ir folkloro ansamblis „Ringauda“ iš Ringaudų, Kauno raj. Susitikimas vyks gegužės 28 d. 16 val. Vilniaus universiteto Teatro salėje.
Suvalkietiškos dvasios persmelktų renginių ratą vainikuos šventinis Sūduvos metams dedikuotas koncertas „Puikūs sodai, didi dvarai“. Gegužės 28 d. 18 val. Bernardinų sodo didžiojoje scenoje per tautosaką skleisis sūduvio gyvenimas nuo vaikystės iki brandos, jo kasdienių darbų ir švenčių akimirkos, juoką keliantys nuotykiai ir tragiški įvykiai. Koncerte pasirodys folkloro atlikėjai, su didžiule atida saugantys lygumų krašto dainavimo, šokio ir instrumentinio muzikavimo tradicijas.
Pasakojimą kurs folkloro ansambliai „Žibinyčia“ ir „Žolynukai“ iš Marijampolės, zanavykų tradicijas sauganti „Nova“ iš Griškabūdžio, daugiau nei 100 metų gyvuojančios legendinės „Kanklės“ iš Skriaudžių ir Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ solistai.
Programa
SKAMBA SKAMBA KANKLIAI
2022 m. gegužės 26–29 d.
Gegužės 26 d.
13:00 Sūduva istoriniuose ir kultūriniuose kontekstuose. Mokslinis-praktinis simpoziumas (Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžioji salė (Trakų g. 10))
17:00 Podėluko skarbai. Sūduvos krašto tautodailės darbų paroda (Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“ (Dominikonų g. 15/1))
18:00 Stovi vaiskas kaip mūras. Pasidainavimų vakaras su Vilniaus miesto folkloro ansambliais ir svečiais iš Ukrainos. (Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemas (Trakų g. 10))
Gegužės 27 d.
12:00 – 20:00 Darbas meistrą giria. Tautodailės darbų ir kulinarinio paveldo mugė bei kūrybiniai užsiėmimai. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
14:00 Šoks mažučiai sterblėsna. Šokiai su kūdikiais nešioklėse. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
15:00 Katu katu katučių. Veiklos mažiesiems. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
16:00 Pensilvanijos lietuvių dainos. Leidinio „Lietuvių dainos JAV, įrašytos Elenos Bradūnaitės (1972)” pristatymas. (Vilniaus mokytojų namų Baltoji salė (Vilniaus g. 39))
17:00 Svetukai mano, rygailio! Užsienio svečių koncertas. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
19:00 Sutartinių takas. Lietuvos folkloro kolektyvų atliekamos sutartinės. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
20:00 Vakaroi, saulyta. Sutartinių vakaras. (Lietuvos nacionalinio muziejaus kiemas (Arsenalo g. 3))
20:00 Šventės kinas. Agnės Marcinkevičiūtės filmas „Čysta fa arba gyvenimas su muzika“. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
21:00 Nakties muzika. Airių tradicinės muzikos projektas „From the Devil’s Punchbowl“. (Šv. Kotrynos bažnyčia (Vilniaus g. 30).) Su bilietais.)
21:30 Naktišokiai. Lietuvių tradiciniai šokiai. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
Gegužės 28 d.
11:00 – 21:00 Darbas meistrą giria. Tautodailės darbų ir kulinarinio paveldo mugė bei kūrybiniai užsiėmimai. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
12:00 Slauna mūsų giminėlė. Vilniaus apskrities folkloro ansamblių koncertas. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
13:00 Tradicijų akiračiai: pažinti, suprasti. Svečių iš užsienio tradicijų pristatymai. (Tautinių bendrijų namai (Raugyklos g. 25))
14:00 Čiulba čiulbutis. Solistų ir duetų koncertas. (Vilniaus universiteto Teatro salė (Universiteto g. 3))
15:00 Grajyk, muzikėle! Lietuvos tradicinio muzikavimo puoselėtojų koncertas. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
16:00 Iš gyvosios versmės. Susitikimas su Sūduvos (Suvalkijos) dainavimo tradicijų saugotojais. (Vilniaus universiteto Teatro salė (Universiteto g. 3))
17:00 Balti staleliai apdangstyti. Jubiliejinius metus švenčiančių Vilniaus folkloro ansamblių koncertas. (Šv. Kotrynos bažnyčia (Vilniaus g. 30))
18:00 Puikūs sodai, didi dvarai. Sūduvos (Suvalkijos) metams skirtas koncertas. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
20:00 Eisva mudu abudu. Jaunimo folkloro grupių koncertas-vakaronė. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
21:00 Už jūsų ir mūsų laisvę! Ukrainos palaikymo koncertas. (Šv. Kotrynos bažnyčia (Vilniaus g. 30). Bilietus (įvairiomis kainomis, pagal norimą paaukoti sumą))
23:00 – 06:00 Naktinės dūzgės. Etninės kultūros naktis. (Naktinis Vilniaus avilys (Vilniaus g. 22))
Gegužės 29 d.
11:00 – 20:30 Darbas meistrą giria. Tautodailės darbų ir kulinarinio paveldo mugė bei kūrybiniai užsiėmimai. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
11:00 – 17:00 Amatų ir žaidimų kiemas. Dirbtuvės vaikams ir tėveliams. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
11:00 Saulytė. Vaikų folkloro šventė. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
12:30 Sveika, žvaigžde ankstyvoji. Tradicinių liaudies giesmių valanda. (Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia (Aušros Vartų g. 7B))
13:00 Pasaka. Spektaklis visai šeimai. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
14:00 O pas mus mieste! Vilniaus folkloro ansamblių koncertas, skirtas Vilniaus 700 metų sukakčiai. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
14:00 Tradicijų akiračiai: pažinti, suprasti. Svečių iš užsienio tradicijų pristatymai. (Vilniaus dailės akademijos Gotikinė salė (Maironio g. 6))
15:00 – 17:30 Skambantis senamiestis. Tradicinės dainos, šokiai ir muzika. (Pilies g., Rotušės a., Vilniaus universiteto Istorijos, Filosofijos fakultetų kiemai, L. Stuokos-Gucevičiaus, K. Sirvydo skverai)
18:00 Šventės dalyvių eitynės. Iš Rotušės aikštės į Bernardinų sodą.
18:30 Po mano langu beržai žaliavo. Baigiamasis koncertas. (Bernardinų sodas (B. Radvilaitės g. 8A))
Šventės rengėjai – Vilniaus etninės kultūros centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Mokslinio-praktinio simpoziumo „Sūduva istoriniuose ir kultūriniuose kontekstuose“ vaizdo įrašas yra čia.