Šiandien akiniai tampa vis madingesniais. Vis daugiau žmonių vietoj akis varginančių ir dirginančių kontaktinių lęšių, renkasi veido bruožus išryškinančius akinius. Tačiau vertėtų nepamiršti, kad akinių pagrindinė paskirtis – gerinti regėjimo kokybę, apsaugoti akis nuo žalingo aplinkos poveikio.
Renkantis akinius vienas svarbiausių dalykų – tinkamai pasirinkti lęšius. Čia pateiksime gaires, pagal kurias akinių lęšių pasirinkimas bus paprastesnis ir suprantamesnis.
Kokių medžiagų lęšiai yra prieinami šiandien?
Tobulėjant technologijoms, tobulėja ir akinių lęšiai. Anksčiau jie buvo gaminami tik iš stiklo, tačiau šiandien dauguma jų yra pagaminti iš aukščiausios technologijos plastiko. Tokie lęšiai yra lengvesni, plonesni ir atsparesni įbrėžimams nei stikliniai ar senesnės rūšies plastikiniai lęšiai. Taip pat šie nedūžta taip lengvai kaip stiklas ir gali būti naudojami su filtru, kuris apsaugo akis nuo žalingos ultravioletinės (UV) šviesos. Lęšių medžiagos pasirinkimas turėtų priklausyti ir nuo žmogaus gyvenimo būdo, aktyvumo, regėjimo poreikių, patogumo ir, žinoma, nuo jūsų akių gydytojo patarimų.
1. Plastikiniai lęšiai
Pirmieji plastikiniai akinių lęšiai buvo sukurti 1940 m. Plastikiniai akinių lęšiai sveria maždaug per pus mažiau nei stikliniai. Jie yra palyginti nebrangūs ir pasižymi puikiomis optinėmis savybėmis. Jie taip pat yra atsparesni smūgiams nei stikliniai lęšiai.
2. Mineraliniai lęšiai
Tik apie 10 proc. visų gaminamų akinių pagaminti iš mineralinės medžiagos. Tai stikliniai lęšiai, patvaresni ir netgi be apsauginės dangos mažiau braižosi, yra ilgaamžiai. Tačiau, kaip ir buvo minėta prieš tai, šios medžiagos lęšiai, lyginant su plastikiniais, turi ir trūkumų: yra sunkesni, ne tokie atsparūs smūgiams (greičiau dūžta). Taip pat, iš šios medžiagos pagaminti lęšiai nėra dedami į nepilnos konstrukcijos akinių rėmelius. Kaip žinote, šiais laikais mados tendencijos diktuoja masyvius akinių rėmelius, kurie reikalauja didesnių lęšių.
Tad, jeigu norite atrodyti išskirtinai, madingai ir jums patraukliausi masyvūs akinių rėmeliai – mineraliniai lęšiai nebus tinkamas pasirinkimas, su jais akinių bendras svoris bus daug didesnis, lyginant su plastikiniais, nebus patogu juos nešioti.
3. Polikarbonato lęšiai.
Polikarbonato lęšiai yra pagaminti iš plastiko, kuris yra atsparesnis smūgiams nei standartiniai plastikiniai lęšiai. Polikarbonato lęšiai taip pat yra daug plonesni ir lengvesni. Jie laikomi aukšto indekso lęšiais. Polikarbonato lęšiai taip pat yra apsaugoti nuo ultravioletinių spindulių. Dėl šių savybių dažniausiai tai yra vaikiškų, sportinių ir apsauginių akinių lęšių medžiaga.
Lęšių storis
Lęšio storį nusako akinių lęšių indeksas. Šis indeksas – lęšių medžiagos lūžio rodiklis. Tai santykinis matavimo skaičius, nurodantis, kaip efektyviai medžiaga lenkia šviesą. Akiniai su didesniu lęšių indeksu turės plonesnius lęšius, o mažesnio lęšio indekso akinių lęšiai bus storesni. Lęšių lūžio rodiklis siekia nuo 1,5 standartinio iki 1,74 aukšto indekso. Aukšto indekso lęšiai turės itin plonus, lengvesnius lęšius, skirtingai nei žemesnis indeksas – sudaro storesnius lęšius.
Akinių lęšių dangos
Atsižvelgiant į savo poreikius, svarbu tinkamai pasirinkti lęšio paviršiaus padengimą. Nuo šių dangų priklauso geresnė matymo kokybė ir užtikrinamas didesnis komforto jausmas. Galime sakyti, kad būtent dėl dangų akiniai tokie veiksmingi.
Kietinanti – tai atspari įbrėžimams danga, ji ypač aktuali plastikiniams lęšiams. Nors plastikinius lęšius lengva nešioti, naudojama medžiaga yra minkštesnė ir labiau linkusi į įbrėžimus nei stikliniai (dar žinomi kaip mineraliniai lęšiai). Speciali danga ne tik padidina lęšių atsparumą įbrėžimams, bet ir užtikrina pastovią vaizdo kokybę bei prailgina ilgaamžiškumą, suteikia tvirtumo;
Antirefleksinė – mažinanti atspindžius. Ši danga užtikrina skaidrų, aiškų ir nepažeistą matymą. Jei nebūtų šios dangos atspindžiai ypatingai blaškytų demesį, būtų sudėtingiau atlikti kasdieninius darbus, pavyzdžiui, vairuoti;
Oleofobinė– riebalus atstumianti, padeda sumažinti pirštų antspaudų atsiradimui. Pasirinkus šia dangą, nereikės vargintis dėl dažno akinių lęšių valymo;
Hidrofobinė – atspari vandeniui. Dažnai akinių nešiotojai bijo lietaus ar vandens ant akinių, lašeliai dažnai palieka dėmes, kurias gali būti sunku nuvalyti, o ši danga puiki išeitis to išvengti;
Antistatinė – atspari dulkėms, padės, kad akiniai kuo ilgiau išliktų nesuteršti nusėdusiomis mikro dalelėmis;
Mėlyną šviesą atspindinti – skirtas tiems, kas ilgas valandas praleidžia prie išmaniųjų prietaisų. Padeda sumažinti akių nuovargį, raudonumą, mažina jautrumą šviesai;
UV apsauga – ne tik akiniai nuo saulės, bet ir korekciniai akiniai gali turėti apsaugą nuo žalingos ultravioletinės spinduliuotės;
Daugiafunkcinė – visų aukščiau išvardytų dangų tam tikri variantai kartu.
Lęšiai pagal vizualinius poreikius
Vieno židinio lęšiai – vieno matymo nuotolis reiškia, kad akinių lęšiai turi tik vieną židinio nuotolį, jie reikalingi žmonėms, kurie turi tik vieną regėjimo tipo sutrikimą. Statistiniais duomenimis, daugiausia šio tipo lęšius nešioja žmonės iki 40 metų amžiaus. Šie lęšiai skirti koreguoti tokias ligas kaip trumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas.
Progresiniai akinių lęšiai – šie lęšiai yra unikalūs tuo, kad sukurti taip, kad būtų galima atlikti matymo korekciją tiek arti, tiek toli esantiems objektams. Kadangi šie lęšiai yra labai individualizuoti, jie gali pakoreguoti net pačias unikaliausias akis.
Bifokaliniai akinių lęšiai – labiausiai paplitęs daugiažidinių lęšių tipas. Šie lęšiai koreguoja regėjimą artimam ir tolimam atstumui, sujungdami dvi zonas į vieną lęšį. Viršutinė lęšio dalis skirta ištaisyti tolimo matymo trūkumus, o apatinė dalis – skirta regėjimui iš arti koreguoti, pavyzdžiui skaitymui. Tai puikus pasirinkimas žmonėms, kurie susiduria tiek su tolimų, tiek su artimų objektų regėjimo sutrikimais, tad šias problemas gali išspręsti viena pora akinių.
Taigi, lęšių pasirinkimas išties labai platus. Renkantis naujus akinius pravartu atkreipti dėmesį į daugelį aspektų: kokios regos problemos bus sprendžiamos, kaip dažnai ir kur akiniai bus nešiojami, kokį gyvenimo būdą propaguojate. Taip pat, svarbu apgalvoti savo finansines galimybes. Tačiau geriausias sprendimas renkantis akinius, pasitarti su gydytoju – oftalmologu, kuris atlikęs išsamią akių apžiūrą, patars ir rekomenduos optimaliausią sprendimą pagal jūsų poreikius ir galimybes.