Lietuvos krepšinį iš sąstingio prikėlė Amerikos lietuviai, tarp jų jau minėtas punskietis Konstantinas Savickas.
Lietuvos krepšinio tėvas Konstantinas Savickas gimė 1908 m. spalio 14 d. Punske, lietuvių šeimoje.
Nepraėjus metams, Savickų šeima su mažyčiu Konstantinuku iškeliavo anapus Atlanto ir po kelių mėnesių bastymosi po Ameriką surado užuovėją pagarsėjusiame lietuvybės centre Čikagoje.
Čikagoje Konstantinas baigė vidurinį mokslą. 1925–1929 m. studijavo Northwesten universitete, 1932 m. gavo teisių dr. laipsnį.
Čikagoje prasidėjo ir profesinė teisininko karjera. Konstantinas nuo mažens domėjosi sportu, ypač žavėjosi krepšiniu, kuris tuo metu JAV buvo žinomiausias.
Konstantinas Savickas labai mylėjo Lietuvą. Nors užaugo Amerikoje, jis neužmiršo savo gimtosios kalbos, aktyviai dalyvavo lietuvių emigracijos kultūrinėje ir sportinėje veikloje.
Svajojo aplankyti nepriklausomą tėvynę ir jai tarnauti. Proga pasitaikė 1935 metais, kai Kaune vyko I pasaulio lietuvių kongresas.
Kongresui pasibaigus, Konstantinas pasiliko Lietuvoje dar metams, dirbo Kūno kultūros rūmų sporto instruktoriumi, treniravo jaunuosius krepšininkus, pats žaidė Lietuvos krepšinio rinktinėje.
1936 metais jis išleido knygą „Krepšinis“, iš kurios mokėsi ne tik jo bendraamžiai, bet ir kitų kartų krepšininkai.
Kaune tuo metu krepšinis buvo žaidžiamas Vasaros teatre, kur buvo įrengtos krepšiniui patalpos, bei 1934 metais pastatytuose Kūno kultūros rūmuose.
Konstantinas Savickas, kartu su kitais sporto entuziastais, labai greitai išgarsino krepšinį Lietuvoje, pakėlė jo sportinį lygį.
Priminkime, dar 1935 m. Lietuvos krepšinio rinktinė Rygoje pralaimėjo Latvijai net 10:123. Už Lietuvą žaidė futbolo vartininkas, šachmatininkas, šuolininkas, o komandą treniravo futbolininkas.
Lietuvos krepšiniui žūtbūt reikėjo naujos, stiprios paskatos. Tai ir įvyko. Jau kitais metais lietuviai nusileido latviams tik 10:31. (Latvija tuo metu buvo Europos krepšinio čempionė!)
1935 m. į Pasaulio lietuvių kongresą atvyko JAV lietuviai: Edvardas Kriaučiūnas, B. Budrikas, Konstantinas Savickas ir kt. Kongreso metu JAV lietuviai nugalėjo Kauno rinktinę rezultatu 36:5, nors buvo sužaisti tik du kėliniai po 10 min.
Narbutas rašė: „Į Kūno kultūros rūmus atėjo visi Amerikos sportininkai, krepšininkai atsinešė savo aprangą ir nutarė pasitreniruoti. Jie buvo nustebinti krepšinio sale, o ypač grindimis, kurių, anot jų, net Amerikoje neturima.
Mes, balkone susirinkę, pamatėme, kad ir treniruotės pobūdžio, tikrą krepšinio žaidimą, nes kas iki šiol buvo matyta, tai buvo vaikų žaislas, o ne krepšinis.
Mums buvo nematyta tokia kamuolio valdymo ir jo varymo technika, žaibiški ir mums tada visai nesuprantami deriniai, jau nekalbant apie tikslius, iš visokiausių padėčių metimus į krepšį, <…> Niekas iš mūsų negalėjo net pagalvoti, kad tokią aukštą krepšinio žaidimo klasę yra pasiekę Amerikos lietuviai.“
K. Savickas pasiliko Lietuvoje ir mokė jaunuolius plaukimo, bokso bei krepšinio pagrindų.
Didelį Lietuvos krepšininkų atsilikimą rodo Kauno ir Rygos rinktinių varžybų, kurios vyko 1936 m. pradžioje, rezultatas. Pirmąjį kėlinį kaimynai laimėjo 40:0 (!), o visas rungtynes – 60:6.
Tais pačiais metais Lietuvos rinktinė, kurioje žaidė K. Savickas (pelnęs 5 taškus), jau kiek rimčiau pasipriešino Europos čempionams ir pralaimėjo rezultatu 10:31, o metų pabaigoje Lietuvos komanda pirmą kartą nugalėjo Latvijos čempioną US klubą rezultatu 35:27.
1937 m. vyko II Europos vyrų krepšinio čempionatas. Jis buvo rengiamas pirmojo Europos čempionato nugalėtojos Latvijos sostinėje Rygoje.
Lietuvos krepšininkai metus pradėjo nelinksmai. Vasarį Rygoje pralaimėjo su Latvijos rinktine 29:41.
Čempionato pirmojoje grupėje stipriausia buvo latvių rinktinė, po jos ėjo estų, lenkų ir italų komandos. Antroje grupėje stipriausia buvo Prancūzijos, toliau – Čekoslovakijos, Rumunijos ir Bulgarijos komandos.
Silpniausiųjų grupėje pirmoji buvo Turkija, antroje vietoje Egiptas ir paskutinėje – pati silpniausia Lietuva.
Sumanyta pasikviesti žaisti porą geriausių Amerikos lietuvių krepšininkų. Lietuvos vyriausybė ir sporto vadovai į tai žiūrėjo skeptiškai, bet davėsi perkalbami.
Likus mėnesiui iki Europos čempionato pradžios, į Lietuvą atvyko Pranas Talzūnas ir Feliksas Kriaučiūnas.
Rinktinę rengti čempionatui patikėta Kriaučiūnui, o tai, kad Lietuvos rinktinė sustiprinta dviem Amerikos lietuviais krepšininkais, nuspręsta laikyti paslaptyje.
Visos treniruotės vyko prie uždarų durų.
(Bus daugiau)