Prieš metus ir daugiau nacionalinių, regioninių parkų, rezervatų direkcijų pastatai, lankytojų centrai buvo pradėti šildyti iš saulės energijos pagaminta elektra.
Saulės elektrinės buvo įrengtos ant pastatų pietinių bei vakarinių stogo šlaitų, taip pat ekologiška energija imta iš direkcijoms priklausančių baterijų saulės parkuose. Šiais metais matosi, kad pasiektas numatytas taupymo poveikis.
Krekenavos regioninio parko direkcijos saulės elektrinės galingumas – 18,7 kW. 2020 metais už elektrą mokėta – 2924 eurai, o 2021 metais – 2087 eurai, tad sutaupyta daugiau kaip 800 eurų.
Žagarės regioninio parko direkcija turi geografiškai nuo jų pastato – Žagarės dvaro rūmų – nutolusį saulės elektros energijos gamybos įrenginį, kurio galia 60 kW.
Direkcija šiais metais, palyginus su praėjusiais metais, sutaupė 1300 eurų ir tikisi, kad ateityje sutaupymas turėtų didėti.
Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos dalis bendrame saulės parke yra 53 kW ir naudoja saulės energiją nuo 2021 metų balandžio mėnesio, tačiau sutaupymas ryškus – beveik 2,5 tūkstančio eurų.
Jeigu palygintume tą patį laikotarpį užpernai ir pernai: kol nenaudojo saulės baterijų, mokėjo – 13287 eurų, kai pradėjo naudoti tvarią energiją – 10799 eurų. Direkcija artimiausiu metu žada įsirengti naujas saulės baterijas ant Gamtos mokyklos stogo.
„Visų 28 saugomų teritorijų direkcijų, kurios įsirengė arba įsigijo nutolusias saulės elektrines, energijos suminė galia – apie 650 kW, tad sutaupyta nemažai, – džiaugiasi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Albertas Stanislovaitis.
Pastaruoju metu stiprėja žaliosios energijos poreikis, tad valstybinės įstaigos privalo būti vienos pirmųjų, kurios pradės naudoti atsinaujinančius energijos išteklius bei ieškoti alternatyvų, kaip taupyti ir būti socialiai atsakingiems.
Tikėjomės, kad, naudojant saulės energiją, išlaidos mūsų pastatų priežiūrai sumažės ir tai pasiteisino su kaupu.“
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, kuruojanti nacionalinių, regioninių parkų, rezervatų veiklą, ir toliau ieškos būdų, kaip skatinti gamtosaugines, klimato kaitą mažinančius sumanymus.
Vienas tokių sumanymų – prisidėti prie elektromobilių paklausos augimo, siekis, kad būtų įrengtos elektromobilių įkrovos vietos prie valstybinių parkų lankytojų centrų.
Kas gerai, tai gerai, bet neparašyta, kada atsipirks. Stogas subjaurotas. Taip netvarkingai sudėlioti reikia mokėti. Kaip pritvirtinta? Ten čerpės? Dar nevarva į patalpas?
Kažkada buvo dideli norai tvenkti upes naujoms elektrinėms statyti. Pavyko atsilaikyti prieš tuos norus. Ir gerai. Kas iš “žaliosios” energetikos variantų liko? Dėl vėjo jėgainių irgi visokių nuomonių esama. Kas liko? Ant stogų saulės baterijos irgi blogai? Suprantu, kad ne grožis. O ką daryti? Pievose gražiau? O, tiesa, lieka Astravo atominė :). O tų saulės baterijų toks išdėstymas ant to stogo yra logiškas ir pagal konkrečias galimybes geriausias. Turbūt nesate susidūręs su tokių elektrinių statyba kitaip taip “į pievas” nekomentuotumėt.
Niekas nesako, kad saulės elementai (veikiantys kiek mėn. Lietuvoje per metus?) yra blogis. Bet stogas atrodo klaikiai. Gražaus namo išvaizda nepataisomai sugadinta. Todėl nereikia lia-lia 🙂 Tai kada atsipirks, ir garantija kokiam laikotarpiui?
Ar vis dar SAULĖS elementai naudojami, ne FOTOelementai?
Naudojami puslaidininkininkiai saulės elementai. Fotolementų konstrukcija kita (kolba, anodas, katodas) – praeitis.
Šviesdiodžių lempas vadina LED lempomis, ledais kai yra lietuviškas žodis šviestukas. Lietuviai mokslininkai užsiimantys šviesdiodžių tyrinėjimu juos ir vadina šviestukais, bet ne ledais.
Dar vienas įrodymas, kad technikos žmonės labai dažnai daug sąmoningesni už humanitarus. Nepykite 🙂
Bet per LRT, ŽR ir jų jaunoji karta kalba, kad tik uostyk amoniaką, nes apalpsi.
Jums turbūt energetikos ir gamtosaugos problemos tolokos, kad nepaliaujate samprotauti apie saulės elementų sudarkytus stogų vaizdus ir atsiperkamumą. Pastarasis kaip ir kiti su saulės baterijomis susiję klausimai senai aptarti ir išanalizuoti. Belieka pasiskaityti. O Jūs kažkodėl vis norite diskusijos po straipsniu kaip tikras lietuvis pabambėdamas tai tas bogai, tai anas ir t.t. ir pan. Surantu, kad žmogus kaip ir kitos rūšys laikinas, tai ir stengtis perdaug neverta:)
Galiu pasakyti tik tiek, kad važinėju su bmw dyzeliu. Kartais vietoje dyzelino užsipilu rapsų aliejaus, kai lidle jų išmeta su nuolaida. Su lėktuvais neskraidau, seku Gretos Thunberg pavyzdžiu. Juk mokslininkai įrodė, kad būtent lėktuvai Žemę pavertė šiltnamiu (lietuviškai – inspektu). Saulės elementų neturiu, nes bijau, kad jie gali ištraukti iš Saulės visą šviesą, ir tada Žemėje stos tamsa. Šildomės Silezijos anglimi. Jokio sąmoningumo, jokios meilės gamtai, o ką jau bekalbėti apie liberalizmą. Baisu. Nulis sąmoningumo. P.S. Bet stogas tai sudirbtas, ir to niekur nepabėgsi! 🙂 🙂 🙂