Antradienis, 10 vasario, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Prof. Vytautą Straižį palydint: miršta žmogus – nukrenta žvaigždė

www.alkas.lt
2021-12-21 14:01:30
341
PERŽIŪROS
0
Prof. Vytautą Straižį palydint: miršta žmogus – nukrenta žvaigždė

Astronomijos profesorius Vytautas Straižys (pirmame plane) | MAO nuotr.

Gruodžio 19 d. mirė Lietuvos Mokslų akademijos narys emeritas, Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto profesorius emeritas habilituotas daktaras Vytautas Pranciškus Straižys.

Apie profesorių ir jo kosminius namus mintimis dalijasi ilgametis Observatorijos ekskursijų vadovas Saulius Lovčikas:

„Knyga – su žodžiais, avilys – su bitėmis, sodas – su obelimis. Taip ir Molėtų Observatorija su savo žmonėmis. Kas dažniau lankėsi Observatorijoje, tikrai žinojo, jog joje visada ras vieną jos kūrėjų – profesorių Vytautą Straižį.

Bet šiaip dažnas lankytojas net neįtardamas prasilenkdavo su kiemu vaikštinėjančiu senuku – kaip su kokiu po Pasaulį vaikštinėjančiu mitiniu Dievu-Seneliu, to pasaulio kūrėju.

Dalį dienos profesorius dirbo kompiuteriu, dalį telefonu, o dalį – pasiėmęs pjūklelį genėjo MAO kiemo medelius ar tiesiog stebėjo pasaulį.

Astronomijos profesorius Vytautas Straižys | MAO nuotr.

Kaip Vakarinė žvaigždelė išvaikščioja dangų, taip vakarais Vytautas apriedėdavo Observatorijos bokštus, medžius ir savo mylimus akmenis…

Naktį išvydęs klaidžiojant švieselę, žmogus neišsigąsdavo žaltvykslės ir drąsiai galėjo priėjęs sakyti: „Labas vakaras, profesoriau“.

O toliau pokalbis megzdavosi apie viską ir su kiekvienu – nesvarbu ar tai kolega ar tiesiog žmogus, panūdęs romantiškai naktį aplankyti Uranijos namus.

Vytautas Straižys buvo viena Observatorijos dvasių, jos šaknis ir gyvybės vanduo.

Senoliai sakydavo, jog kai miršta žmogus – nukrenta žvaigždė.

Tad tegu nurieda nakties dangumi Jo atminimui kelios švytinčios dangaus ašaros, palydimos širdingo mūsų linkėjimo: „Tebūnie lengva Jam protėvių žemė ir aukštas taip Jo mylimas Dangus“.

Astronomijos profesorius Vytautas Straižys | MAO nuotr.

***

Prof. V. Straižys yra dviejų Lietuvos mokslo premijų laureatas, 2003 m. apdovanotas Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino karininko kryžiumi. Nuo 1967 m. Tarptautinės astronomų sąjungos narys, 1979–1985 m. vykdė „Žvaigždžių klasifikacijos“ komisijos viceprezidento ir prezidento pareigas. Kolegų siūlymu Tarptautinė astronomų sąjunga jo vardu pavadino asteroidą „68730Straizys.”

Vytautas Straižys gimė 1936 m. rugpjūčio 20 d. Utenoje. Savo mokslinę veiklą pradėjo dar studijuodamas astrofizikos specialybę VU Fizikos fakultete. Jau tada, 1957 m., pasirodė ir pirmieji jo moksliniai darbai.

Astronomijos profesorius Vytautas Straižys | MAO nuotr.

1963 m. Lietuvos mokslų akademijos Fizikos ir matematikos institute baigęs astrofizikos aspirantūrą, apgynė disertaciją „Daugiaspalvių fotometrinių sistemų tyrimas“ ir kartu su K. Zdanavičiumi 1962–1965 m. sukūrė Vilniaus septyniaspalvę fotometrinę sistemą, kuri netrukus įgavo platų tarptautinį pripažinimą.

1971 m. Tartu universitete V. Straižys apgynė habilituoto daktaro disertaciją „Daugiaspalvė žvaigždžių fotometrija“.

Vytautas Straižys nusipelno Lietuvos astronomijos patriarcho vardo, nes daug prisidėjo prie astronomijos mokslo vystymo, specialistų rengimo ir infrastruktūros plėtros. 1967 m. V. Straižys tapo Fizikos ir matematikos instituto astrofizikos sektoriaus (vėliau skyriaus) vadovu ir vadovavo šiam vis augančiam astronomų kolektyvui iki 2003 m.

Jam vadovaujant apginta per 20 disertacijų. 1969–1990 m. V. Straižys vadovavo Molėtų astronomijos observatorijos bei Maidanako stebėjimų stoties Uzbekistane statybai ir teleskopų įrengimui. V. Straižys ilgus metus dirbo ir neetatiniu VU Astronomijos observatorijos moksliniu vadovu, dėstė studentams įvairius astronomijos kursus, 1976 m. jam suteiktas profesoriaus vardas.

Astronomijos profesorius Vytautas Straižys | MAO nuotr.

Vilniaus fotometrinė sistema ypač išpopuliarėjo, kai 1977 m. prof. V. Straižys išleido monografiją „Daugiaspalvė žvaigždžių fotometrija“. 1982 m. išleistoje antrojoje monografijoje „Žvaigždės su metalų deficitu“ įrodyta, kad sistema tinka klasifikuoti ne tik normalios cheminės sudėties žvaigždes, bet ir nemetalingas, anglingąsias, emisines žvaigždes, baltąsias nykštukes, subnykštukes, dvinares žvaigždes. Vilniaus fotometrinė sistema iki šiol yra labiausiai pritaikyta klasifikuoti bet kurį Galaktikos lauko žvaigždžių rinkinį esant net ir dideliai tarpžvaigždinei ekstinkcijai.

Sistema taip pat leidžia atpažinti įvairių tipų pekuliarias žvaigždes ir jas klasifikuoti. 1992 m. apibendrinta ir išplėsta monografija anglų kalba “Multicolor Stellar Photometry” buvo išleista JAV. Prof. V. Straižys mokslinėje spaudoje paskelbė ir per 400 straipsnių cituotų virš 8000 kartų.

Astronomijos profesorius Vytautas Straižys | MAO nuotr.

Didelė darbo patirtis žvaigždžių astrofotometrijos srityje lėmė tai, kad per dešimt Lietuvos astronomų buvo pakviesti bendradarbiauti su Europos kosmoso agentūra ruošiant į kosmosą Gaia observatoriją, o prof. V. Straižys − vadovauti pekuliarių žvaigždžių klasifikacijos darbo grupei. 2016 m. paskelbtame pirmajame Gaia stebėjimus pristatančiame moksliniame straipsnyje V. Straižio pavardė puikuojasi greta su kitų reikšmingiausiai prisidėjusių prie šio projekto mokslininkų pavardėmis.

Molėtų Observatorijos pirmasis statinys | MAO nuotr.

1977 m. V. Straižys inicijavo Vilniaus astronomijos observatorijos biuletenio leidybą, nuo 1992 m. tarptautinio žurnalo „Baltic Astronomy“ leidybą ir buvo šių žurnalų atsakinguoju redaktorium. Nuo 1992 m. iki 2001 m. buvo periodinio mokslo populiarinimo leidinio „Lietuvos dangus“ redaktorius. 1992 m. išleido mokslo populiarinimo knygą „Paukščių takas“. 1984 m. kartu su A. Juška sudarė ir išleido „Astronomijos enciklopedinį žodyną“, o 2002 m. parengė ir išleido dvigubai platesnę žodyno laidą. 1993 m. išleistas „Astronomijos“ vadovėlis vidurinių mokyklų 12 klasėms, 1995 m. – „Astronomijos“ vadovėlis aukštųjų mokyklų studentams ir doktorantams (su 2 bendraautoriais), atnaujintas 1999 m. 2012 m. išleido knygą “Molėtų astronomijos observatorija”. Nuo 1955 m. yra parašęs per 500 mokslo populiarinimo straipsnių ir leidinių.

Esame giliai nuliūdę, dėl kolegos ir draugo Vytauto Straižio netekties. Jis buvo iškilus astronomas ir nepaprastai mokslui atsidavęs žmogus, kurio darbai ir palikimas gyvuos daugelį metų.

Atsisveikinimas su Velioniu antradienį (gruodžio 21 d.) laidojimo paslaugų centre “Nutrūkusi styga” (Ąžuolyno g. 10, Vilniuje) nuo 15 val., išlydėjimas į Utenos senąsias kapines – trečiadienį 11 val. 30 min.

VU FF Teorinės fizikos ir astronomijos instituto pranešimas

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Premjeras sveikina astronomą V. P. Straižį jubiliejaus proga
  2. Netekome iškilaus menotyrininko, dailininko prof. Vytenio Rimkaus (video)
  3. Mirė 4-as žmogus išsilaipinęs Mėnulyje – astronautas ir dailininkas Alanas Bynas (video)
  4. Netekome garsaus lituanisto prof. Donato Saukos
  5. Mirė Lietuvos astronomijos šviesulys Vytautas Straižys
  6. Mirė sąjūdininkas, mokslininkas prof. V. Nezgada
  7. Netekome literatūros tyrinėtojo prof. Juozo Stonio
  8. Netekome garsaus astronomo Algimanto Ažusienio (nuotraukos, video)
  9. Lietuvoje mirė pirmasis koronavirusu užsikrėtęs žmogus (tiesioginė transliacija)
  10. Anapilin iškeliavo teatro ir kino legenda Gražina Balandytė (1937-2020)
  11. Mirė visuomenininkas, inžinierius Juozas Zykus (video)
  12. Mirė garsus teatro režisierius, teatro ir kino aktorius Povilas Gaidys (video)
  13. Mirė poetas, prozininkas, publicistas Jonas Mačiukevičius
  14. Netekome etnomuzikologės Genovaitės Četkauskaitės (1925–2021)
  15. Netekome režisieriaus, nepriklausomybės kovų kronikininko Vytauto Damaševičiaus

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

DI filosofijos, sociologijos ir komunikacijos požiūriu: žmogiškosios patirties bei atsakomybės išsaugojimas technologinėse aplinkose
Lietuvoje

DI filosofijos, sociologijos ir komunikacijos požiūriu: žmogiškosios patirties bei atsakomybės išsaugojimas technologinėse aplinkose

2026 02 10
Skaitmeninės technologijos
Lietuvoje

Reikalingi ne tik programuotojai: kokių žinovų šiandien desperatiškai ieško verslas?

2026 02 10
Pratybos
Lietuvoje

Kaune surengtos Kaliningrado tranzito kontrolės pratybos

2026 02 09
Šeimų sąjūdžio atstovai susitiko su Seimo pirmininke
Žiniasklaida

TV3 atsisakė paneigti melagingas žinias – A. Orlauskas kreipėsi į priežiūros tarnybas

2026 02 09
Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės diena
Lietuvoje

Paminėta Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės diena

2026 02 09
Saulius Skvernelis
Lietuvoje

Atliktos kratos S. Skvernelio ir K. Starkevičiaus gyvenamosiose ir darbo vietose

2026 02 09
„Rail Baltica“
Lietuvoje

Lietuvos gyventojai palaiko „Rail Baltica“ projektą

2026 02 09
Pinigai
Lietuvoje

ILTE ir savivaldybės pradeda naują investicijų etapą

2026 02 09

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • kas tas Kuolas ? apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • GINTARAS apie R. Armaitis. Suomijos pamokos Lietuvai: kodėl mes vis dar miegame, kol priešas prie durų?
  • Lubna Farhan apie D. Vanhara. Apie LRT „faktų tikrinimą“ ir nutylėtą tikrovę: ką rodo suėmimų statistika
  • Mikabalis apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • DI filosofijos, sociologijos ir komunikacijos požiūriu: žmogiškosios patirties bei atsakomybės išsaugojimas technologinėse aplinkose
  • Reikalingi ne tik programuotojai: kokių žinovų šiandien desperatiškai ieško verslas?
  • Kaune surengtos Kaliningrado tranzito kontrolės pratybos
  • TV3 atsisakė paneigti melagingas žinias – A. Orlauskas kreipėsi į priežiūros tarnybas

Kiti Straipsniai

DI filosofijos, sociologijos ir komunikacijos požiūriu: žmogiškosios patirties bei atsakomybės išsaugojimas technologinėse aplinkose

DI filosofijos, sociologijos ir komunikacijos požiūriu: žmogiškosios patirties bei atsakomybės išsaugojimas technologinėse aplinkose

2026 02 10
Skaitmeninės technologijos

Reikalingi ne tik programuotojai: kokių žinovų šiandien desperatiškai ieško verslas?

2026 02 10
Pratybos

Kaune surengtos Kaliningrado tranzito kontrolės pratybos

2026 02 09
Kaip nesusižeisti slidinėjant?

Slidinėjimo metui įsibėgėjus – daugiau nelaimių

2026 02 09
Varvekliai

Žiema parodo silpnąsias būsto vietas

2026 02 09
Vilniaus knygų mugėje: 11 kinematografiškų lietuvių autorių kūrinių

„Knyga + kinas“ Vilniaus knygų mugėje: 11 kinematografiškų lietuvių autorių kūrinių, ieškančių kelio į ekraną

2026 02 09
kviečiama teikti paraiškas tautinio paveldo kūrėjus vienijančioms organizacijoms

Nuo vasario 9 d. – kviečiama teikti paraiškas tautinio paveldo kūrėjus vienijančioms organizacijoms

2026 02 09
Aplinkos ministerija pristato siūlomus Miškų įstatymo pakeitimus

Aplinkos ministerija pristato siūlomus Miškų įstatymo pakeitimus

2026 02 09
Filmų gamyba Lietuvoje 2025 m. pritraukė daugiau nei 25 mln. eurų neatlygintinų investicijų

Filmų gamyba Lietuvoje 2025 m. pritraukė daugiau nei 25 mln. eurų neatlygintinų investicijų

2026 02 08
Prasideda 11-osios Lietuvių kalbos dienos

Prasideda 11-osios Lietuvių kalbos dienos. Šių metų sostinės – Rokiškis ir Osioiras

2026 02 08

Skaitytojų nuomonės:

  • kas tas Kuolas ? apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • GINTARAS apie R. Armaitis. Suomijos pamokos Lietuvai: kodėl mes vis dar miegame, kol priešas prie durų?
  • Lubna Farhan apie D. Vanhara. Apie LRT „faktų tikrinimą“ ir nutylėtą tikrovę: ką rodo suėmimų statistika
  • Mikabalis apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • Rimgaudas apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Algis Latakas | ve.lt nuotr.

Klaipėdos uosto vadovas tęs darbą

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai