Žvelgaičio piliakalnis (dar vadinamas Žagarės II – uoju, Aukštadvario, Plikuoju Kalnu), esantis Žagarės regioniniame parke, patenka į gražiausių Lietuvos piliakalnių sąrašą.
Kartu tai įspūdingiausia Žagarės ozo dalis, pakylanti į maždaug 20 metrų aukštį. Prabėgus beveik dešimtmečiui ir seniesiems laiptams nykstant dėl puvinio, į aukščiausią Žagarės ozo dalį – Žvelgaičio piliakalnio dalį jau veda naujutėlaičiai tvirti ąžuoliniai laiptai.
Rekreacinė teritorija Žagarėje, apimanti Žvelgaičių ežerą ir karjerus su jų pakrantėse išsibarsčiusiomis poilsiavietėmis, miškingas Žagarės ozo kalvas su Žvelgaičio piliakalniu – viena gražiausių Žagarės regioninio parko vietų.
Kartu ir viena vertingiausių dėl čia esančio vienintelio parko teritorijoje gamtos paminklo – Žagarės ozo, stebimų retų raudonosios knygos paukščių – nendrinės lingės, didžiojo baublio, pievose plevenančio labai reto Lietuvoje drugelio didžiojo auksinuko, žiedais džiuginančių raudonųjų ir baltijinių gegūnių ar pievinių šilagėlių.
Lankytojus Žagarės ozo pažintiniu taku aplink ežerą veda laiptai ir tiltai, prisėsti „kviečia“ pavėsinės, žinių suteikia aprašomieji stendai. Infrastruktūra kasmet pagal galimybes tobulinama, atnaujinama, pildoma.
Viskas įrengiama naudojantis turimais techniniais projektais, siekiant išlaikyti vientisą stilių visoje teritorijoje. Tačiau medinė infrastruktūra turi ir savo „galiojimo terminą“.
Kai kuriuos įrenginius jau reikia remontuoti, kai kuriuos ir visiškai pakeisti.
Joniškio rajono savivaldybei skyrus lėšų iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos, šį lapkritį į aukščiausią Žvelgaičio piliakalnio dalį įrengti nauji dvigubo pjovimo obliuotos ir impregnuotos ąžuolo statybinės medienos laiptai.
Lietuvoje skaičiuojama daugiau kaip 900 piliakalnių. Piliakalnis (pilies kalnas) – tai kalva, kalnas, kur stovi ar stovėjo pilis, pilies kalnas.
Piliakalniais vadinami labai skirtingos išorinės išvaizdos bei vidinės struktūros kalnai: nuo labai panašių į paprastas kalvas ankstyvųjų piliakalnių iki gerai matomais grioviais ir pylimais sutvirtintų vėlyvųjų piliaviečių.
Dažniausiai piliakalniai Lietuvoje yra natūraliai susiformavusios kalvos bei krantų iškyšuliai su žmogaus įrengtais gynybinės paskirties įtvirtinimais (pylimais, sustatintais šlaitais, terasomis, grioviais).
Parengta pagal Žagarės regioninio parko direkcijos pranešimą