Lapkričio 23 d. rytą, eidamas 97-uosius metus, mirė partizanas, politinis kalinys, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, Laisvės premijos laureatas Juozas Jakavonis-Tigras.
Dėl Lietuvos laisvės kovotojo netekties nuoširdžią užuojautą Juozo Jakavonio artimiesiems ir bendražygiams pareiškė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro (LGGRTC) vadovybė.
Juozas Jakavonis ginkluoto pasipriešinimo okupantams kelią pasirinko būdamas 19-os metų, 1944 lapkričio 16 d. tapdamas Adolfo Ramanausko-Vanago būrio partizanu.
1945 m. J. Jakavonis kartu su kitais partizanais savo tėvų sodyboje įrengė bunkerį, į kurį po 1945 m. birželio 14 d. vykusio Varčios mūšio buvo perkeltas A. Ramanausko-Vanago vadovaujamas Merkio rinktinės štabas, o vėliau, 1946 m. pradžioje, čia apsigyveno A apygardos vadas pulkininkas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Šiame bunkeryje buvo spausdinamas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“, atsišaukimai prieš rinkimus į sovietų valdžią.
J. Jakavonis buvo svarbus Merkio rinktinės štabo ryšininkas, lydėdavo partizanus po kaimus ir keldavo juos per šalia esančią Merkio upę, platino atsišaukimus ir partizaninę spaudą, teikė žinias apie sovietų represinių struktūrų darbuotojų judėjimą.
1946 m. gruodžio 8 d. nešdamas pogrindinę spaudą, pakliuvo į NKVD pasalą ir buvo suimtas. Kalintas Merkinėje, po to – Varėnoje, Vilniuje.
Merkio rinktinės štabo dienoraštyje A. Ramanauskas-Vanagas rašė: „Sužinojom, kad š. mėn. [gruodžio] 8 d. pas ūkininką paimtas gyvas ryšininkas partizanas Tigras… Tigras daug žino. Jeigu išduotų, būtų blogai. Tačiau juo pasitikim. Jis neišduos“. Merkio rinktinės štabo dienoraštyje Tigras ne kartą minimas kaip patikimas, veiklus partizanas ir ryšininkas.
1947 m. kovo 27 sovietų karo tribunolas Juozą Jakavonį nuteisė 10 m. kalėti lageryje ir 5 m. tremties. Kalintas Kolymoje (Magadano sr.), tremtyje buvo Grigorjevkoje (Krasnojarsko kraštas), 1959 m. grįžo į Lietuvą.
1988 m. tapo Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio, 1990 m. – atkurto Lietuvos Laisvės sąjūdžio nariu. 2005 m. parašė atsiminimų knygą „Šalia mirties”. 1998 m. pripažintas kariu savanoriu, apdovanotas Vyčio kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi, 2000 m. – Lietuvos kariuomenės kūrėjo medaliu, 2018 m. kartu su šešiais bendražygiais tapo „Laisvės” premijos laureatu.
Užuojauta dėl J. Jakavonio mirties jo dukrai – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) tarybos narei Angelei, bei kitiems jo artimiesiems bei bendražygiams pareiškė (LLKS) taryba.
„Juozo Jakavonio prasmingo gyvenimo kelias tegul būna mums gyvu pavyzdžiu saugant Lietuvos Nepriklausomybę, jos orumą, daiginant jaunimo širdyse patriotizmą, mūsų tautos dvasinių vertybių puoselėjimą“, – rašoma.

Užuojautą dėl garsaus partizano mirties šeimos nariams, artimiesiems ir bendražygiams pareiškė taip pat ir Lietuvos sąjūdžio Kauno taryba bei Kovo 11-osios bendrija.
„Sunkią netekties valandą reiškiame nuoširdžią užuojautą. Tegul Juozo pilietiškumo, patriotiškumo, tautiškumo idėjos ir darbai visada išlieka mūsų atmintyje,“ – rašoma jų užuojautoje.
Užuojautas pareiškė Lietuvos Prezidentas, Seimo Pirmininkė bei Ministrė Pirmininkė
Pasak Prezidento, J. Jakavonis-Tigras yra pavyzdys didelio atkaklumo, drąsos ir pasiryžimo – šie bruožai partizaną lydėjo visą gyvenimą.
„Šis didvyris už Lietuvos laisvę kovojo nuo pat jaunų dienų. Jo nepalaužė nei gyvenimas bunkeryje, nei į nugarą alsuojantis priešas, nei ilgametės kančios tremtyje. Laisvės viltį ir pareigą kovoti už ją J. Jakavonis-Tigras nuosekliai puoselėjo ir grįžęs į Tėvynę. Jis aktyviai įsijungė į Sąjūdžio veiklą ir visuomet buvo aktyvus jau nepriklausomos Lietuvos gyvenimo dalyvis. J. Jakavonis-Tigras yra meilės Tėvynei pavyzdys visai jaunajai kartai, mums visiems. Reiškiu nuoširdžią užuojautą jo šeimai ir visiems tautiečiams“, – rašoma Lietuvos Prezidento Gitano Nausėdos užuojautoje.
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo ir savo vardu reiškia nuoširdžią užuojautą šeimai ir artimiesiems dėl J. Jakavonio-Tigro mirties.
„Kaip simboliška, kad šiandien, minint Lietuvos kariuomenės dieną, tenka atsisveikinti su pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyviu Juozu Jakavoniu-Tigru.
Jis visą gyvenimą tikėjo, kad Lietuva bus laisva. Devyniolikmečio duotos partizano priesaikos neįveikė nei nežmoniški enkavėdistų kankinimai ir tardymai, nei Sibiro lageriai, o prasidėjus Atgimimui, ji paskatino J. Jakavonį įsitraukti į Sąjūdžio veiklą.
Visuomet būsime dėkingi J. Jakavoniui-Tigrui, savo gyvenimą pašventusiam Lietuvos Nepriklausomybei“, – užuojautoje sako V. Čmilytė-Nielsen.
„Visas šio iškilaus laisvės kovų dalyvio gyvenimas liudija nepaprastą drąsą ir ištvermę, kalba apie pasišventimą pamatinėms vertybėms ir meilę Lietuvai. Iškentęs okupantų kankinimus, patyręs tremtinio dalią, jis tapo įkvepiančiu pavyzdžiu ateities kartoms, įrodančiu, kad visada turime išlikti ištikimi laisvės idealams ir pasirengę ginti Tėvynę. Dėl partizano Juozo Jakavonio-Tigro mirties nuoširdžiai užjaučiu artimuosius ir visus, kuriems teko patirti šios asmenybės šviesą“, – rašoma Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės užuojautoje.
Parengta pagal Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, lrp.lt, lrv.lt, lrs.lt ir kitus pranešimus
Taip skaudu – vieną po kito netenkam tų, kas asmeniškai karą ir pogrindžio kovas pergyveno, kas Tiesą žino.
Didelis AČIŪ šiam Žmogui už tai, ką dėl Lietuvos darė.
Tebūnie Jam lengva Tėviškės žemė.
Pranešė, kur galima atsisveikinti su Jakavoniu-Tigru: paviešintas ir velionio prašymas
– delfi.lt/news/daily/lithuania/pranese-kur-galima-atsisveikinti-su-jakavoniu-tigru-paviesintas-ir-velionio-prasymas.d?id=88768837
,,Partizanas Juozas Jakavonis-Tigras bus laidojamas penktadienį gimtuosiuose Kasčiūnuose, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.”
In memoriam: kaip mūsų partizanas graudžiai pravirko
Rimas Česonis, Lietuvos garbės konsulas Ročesteryje,
– delfi.lt/news/daily/lithuania/in-memoriam-kaip-musu-partizanas-graudziai-pravirko.d?id=88775855