Lapkričio 23 d. minime Lietuvos kariuomenės dieną. Pagerbdamas tarpukario Lietuvos kariuomenės karius, Lietuvos ypatingasis archyvas pristato virtualią parodą „Sovietų represuoti Lietuvos kariuomenės generolai“.
Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, represijas patyrė 1262 tarpukario Lietuvos kariuomenės karininkai – iš jų 150 buvo sušaudyti, 663 žuvo kalėjimuose, lageriuose ar mirė tremtyje. 2 tūkstančiams Lietuvos kariuomenės karių teko rinktis gyvenimą emigracijoje.
Ypač skaudų smūgį patyrė tarpukario Lietuvos kariuomenės elitas. Represijas patyrė 21 tikrosios karo tarnybos, atsargos ar dimisijos generolas – iš jų 6 sušaudyti, 6 mirė ar žuvo lageriuose arba tremtyje, vieno generolo likimas nežinomas.
Parodoje eksponuojami represuotų Lietuvos kariuomenės generolų, jų šeimos narių baudžiamosiose ir tremties bylose saugomi dokumentai bei nuotraukos, Lietuvos centrinio valstybės archyvo saugomos nuotraukos.
Lietuvos Vyriausybei vykdant Sovietų Sąjungos ultimatumo sąlygas, 1940 m. birželio mėn. iš vidaus reikalų ministro pareigų buvo atleistas, vėliau suimtas ir į Lubiankos kalėjimą Maskvoje išvežtas brigados generolas Kazys Skučas.
Represijų neišvengė ir Raudonosios armijos 29-ajame šaulių teritoriniame korpuse tarnavę generolai Jonas Juodišius ir Vincas Žilys. 1941 m. birželio mėn. jie drauge su kitais korpuso karininkais buvo išsiųsti į artileristų kursus Maskvoje, kur 1941 m. birželio 24 d. buvo suimti ir nubausti.
Antrajam pasauliniam karui pasibaigus buvo suimti ir lageriuose įkalinti generolai Juozas Barzda-Bradauskas, Juozas Kraucevičius, Aleksandras Kurkauskas, Motiejus Pečiuliois, Petras Liatukas, Mykolas Velykis.
1945 m. gruodžio mėn. sovietų kontržvalgybos agentai Jungtinės Karalystės kontroliuojamame Berlyno sektoriuje pagrobė ir į Vilnių, o vėliau į Maskvą išgabeno Vokietijos‒SSRS karo pradžioje iš įkalinimo išlaisvintą Vokietijos okupacijos metais pirmojo generalinio tarėjo ir tarėjo vidaus reikalams pareigas ėjusį atsargos generolą leitenantą Petrą Kubiliūną.
Daugelis represuotų Lietuvos kariuomenės generolų dalyvavo 1918–1920 m. Lietuvos Nepriklausomybės kovose. Generolas leitenantas J. Kraucevičius Rusijos Baltosios armijos, vadovaujamos generolo A. Denikino, gretose kovėsi su Raudonąja armija, vadovavo šios armijos aviacijos bazei. Generolas leitenantas M. Pečiulionis – vienintelis tarpukario Lietuvos kariuomenės generolas, prasidėjus antrajai sovietinei okupacijai dalyvavęs ginkluotame antisovietiniame pasipriešinime, vienas Lietuvos laisvės armijos įkūrėjų. Generolai J. Barzda-Bradauskas, M. Velykis, J. Kraucevičius, P. Kubiliūnas sovietų valdžios buvo apkaltinti bendradarbiavimu su Vokietijos okupacine valdžia, A, Gustaitis – bendradarbiavimu su Vokietijos žvalgyba.
Virtualią parodą „Sovietų represuoti Lietuvos kariuomenės generolai:
Su paroda galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje arba šio archyvo paskyroje „Facebook“ socialiniame tinkle.
Galėtų būti ir dabar tokie antpečiai (kaip nuotraukoje), vietoj dabartinių su žydiškom dovydo žvaigždutėm va tokiom
ht tps://lt.wikipedia.org/wiki/Generolas_leitenantas