Tie, kurie skaitymą savo hobiu laiko jau daugybę metų, dažniausiai puikiai žino, kokių žanrų literatūra jiems patinka labiausiai, tačiau jei tokį pomėgį dar tik norisi prisijaukinti, kartais pakankamai sunku išsirinkti, ką skaityti. Jei nepatiko vienas ar kitas kūrinys, tai dar nereiškia, jog tokia veikla ne jums: gali būti, jog paprasčiausiai pasirinkote netinkamą žanrą. Siūlome susipažinti su populiariausiais iš jų – žinodami, ko tikėtis, apsispręsite kur kas paprasčiau ir tikslingiau.
Romanai
Tai – labai platus grožinės literatūros žanras, kuriame dažniausiai išryškėja kelios siužetinės linijos, netrūksta personažų ir kompleksiškumo. Tokios knygos leidžia pabėgti nuo savų rūpesčių ir praplečia akiratį, tačiau reikėtų turėti omenyje, kad romanai gali būti labai skirtingų rūšių. Vieni iš populiariausių yra istoriniai, kurie leidžia nusikelti į praeitį – tokiuose kūriniuose tikri faktai susipina su rašytojo fantazija.
Jautrių skaitytojų širdis visuomet virpina intrigų ir paslapčių kupini meilės romanai – paspaudę ant pateiktos nuorodos sužinosite, kurios tokio tipo knygos yra geriausios. Romanai knygos taip pat gali būti psichologiniai, fantastiniai, nuotykių ar netgi erotiniai, tad tarp šio žanro literatūros tinkamų kūrinių pavyks surasti daugeliui skaitytojų.
Detektyvai
Šis grožinės literatūros žanras savo populiarumu nei kiek nenusileidžia romanams – jei ieškote būdų, kaip atsipalaiduoti ir atitrūkti nuo realybės, tokios knygos bus vienas geriausių pasirinkimų. Šiose istorijose nestinga intrigų, painių ir kruopščiai apgalvotų siužeto vingių, todėl norisi labai įsitraukti ir kartu su autoriumi nagrinėti įvairias paslaptis ar nusikaltimus.
Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį, kad nagrinėjamos temos gali būti labai skirtingos: kai kuriuose kūriniuose nestinga siaubo elementų, o kituose plėtojamas labai romantiškas siužetas. Pasirinkite tokį, kuris Jums patiems atrodo įdomiausias.
Klasika
Klasiką pakankamai sunku apibrėžti kaip tam tikrą žanrą, kadangi tokio tipo knygose dažniausiai persipina ir kitų žanrų ypatybės. Visgi, visi tokie kūriniai yra išlaikę laiko išbandymą ir vienu ar kitu atžvilgiu vis dar yra aktualūs iki šių dienų. Daugelis jų padarė įtaką literatūros formavimuisi ir puikiai atspindi įvairių laikmečių vertybes, stilistiką ar tradicijas.
Tačiau tai nereiškia, kad tokie kūriniai patiks tik literatūros žinovams – priešingai, nustebsite, jog jų turinys ir dabar gali būti labai aktualus. Tokia literatūra labai dažnai puikuojasi geriausių visų laikų knygų sąrašuose – spauskite čia, jei norite sužinoti, kokius kūrinius iš tiesų verta paskaityti.
Fantastika
Mėgstantiems aštresnius pojūčius ar tiesiog norintiems palavinti savo fantaziją, dažnai rekomenduojamos fantastinės, mistinės knygos. Jose dažnai galima susipažinti su antgamtiškų galių turinčiais herojais ir nusikelti į tokias vietas, kurios iš tiesų net neegzistuoja – siužetas labai padeda atitrūkti nuo realybės.
Tai viena iš priežasčių, kodėl tokiais kūriniais labai dažnai susižavi išrankūs paaugliai. Tiesa, tarp tokio žanro kūrinių galima rasti ir neįprastus reiškinius, pavyzdžiui, pomirtinį gyvenimą ar net praktinę magiją nagrinėjančias knygas.
Biografijos, autobiografijos
Tokio žanro knygose dažniausiai pasakojamos iškiliausių, įtakingiausių ar tiesiog įdomiausių ir populiariausių asmenybių istorijos. Daugelyje biografijų galima atrasti niekur negirdėtų faktų apie asmeninį herojų gyvenimą, tad jeigu žavitės tam tikromis asmenybėmis, tokia literatūra tikrai turėtų sudominti – tuo labiau, jog kai kurių iš jų net nebėra gyvųjų tarpe.
Autobiografijų skirtumas tas, kad jos yra aprašomos pirmuoju asmeniu – tiesa, neretai tokia užduotis yra patikima patyrusiems rašytojams, tačiau aprašomos asmenybės indėlis taip pat yra jaučiamas.
Saviugdos knygos
Jei skaitydami norite gauti konkrečių patarimų ir naudos, Jums turėtų patikti saviugdos knygos. Tokia literatūra dažniausiai skatina keisti įpročius ir išsiugdyti tam tikras charakterio ypatybes, o jų autoriai tam turi paruošę įvairių praktinių patarimų ir naudingų įrankių.
Dažnai kalbama apie lyderystę, dėmesingumą, laimę, viešojo kalbėjimo meną ir kitas daugeliui aktualias temas, kurios gali padėti sukurti sėkmingesnį gyvenimą ir tobulėti kaip asmenybei.
Autoriai dažniausiai remiasi asmenine patirtimi ar kitų žmonių išgyvenimais, tad tokius leidinius lengva skaityti, o ar patarimus pavyks pritaikyti praktiškai, priklausys tik nuo Jūsų pačių nusiteikimo.
Populiarioji psichologija
Nors šis žanras yra labai panašus į saviugdą, skirtumų tarp jų įmanoma įžvelgti. Saviugdos literatūroje daugiausiai dėmesio yra skiriama asmeniniam tobulėjimui, tuo tarpu populiarioji psichologija nagrinėja kitas, šiek tiek platesnes problemas. Tokiose knygose dažnai nagrinėjami toksiški santykiai, priklausomybės, vaikystės traumos, o taip pat galima rasti kūrinių apie dvasingumą, vaikų auklėjimą ar sveikesnį gyvenimo būdą.
Jose pateikiamos įvairių problemų priežastys, pasekmės ir patarimai, padedantys jas išspręsti – jei pritrūkote pozityvumo ar motyvacijos, tokia literatūra tikrai turėtų įkvėpti. Tiek šios, tiek kitų žanrų knygos internetu parduodamos Pigu.lt el. parduotuvėje.
Tarp visų šių žanrų tikrai turėtumėte surasti bent vieną, kuris sudomins ir sužadins aistrą skaityti. Visgi, turėkite omenyje, jog tai – ne vieninteliai galimi variantai, tad bet kuriuo atveju pavyks surasti Jus dominančią literatūrą.
Kalbant apie fantastiką, tai ji Lietuvoje buvo nepageidaujama tiek komunistiniais, tiek krikščioniškais mūsų dabarties laikais. Pirmu atveju buvo sakoma, kad ji skaitytojų dėmesį atitraukia nuo klasių kovos uždavinių sprendimo, o antru atveju krikščionybės apologetai teigia, kad fantastika tolina nuo Dievo nubrėžtų išganymo žmonėse uždavinių įgyvendinimo. Kitaip, pavyzdžiui, yra JAV. Ten manoma, kad fantastika skatina išradingumą, tuo pasitarnaudama valstybės kūrybinio potencialo ugdymui. Kas geriau? Spręskite, prašau, patys.
Bet vis dėlto fantastika neturėtų skatinti, žadinti žmoguje blogio, sufleruoti nusikaltimo scenarijų. Pvz., filmuose į fantastiką dažnai įmaišoma trileriams būdingų išgamiškų scenų. Ne sykį teko vėliau skaityti ar girdėti, jog kažkur nusikaltėlis pakartojo sceną, matytą kažkada populiariame filme.
Linkėjimai Žemynai iš Danijos. Citata iš nbcnews com, 2011 10 11: „Danish toymaking giant Lego on Monday pledged to remove gender bias from its toys after research found girls were being held back by gender stereotypes. […] Lego vowed to make its products “free of gender bias and harmful stereotypes,” saying there is a need for wider society to “rebuild perceptions.”“ Atsiprašau, kad neišversta ir ne vietoje 🙂
Atrodo, mūsų protuose visi laidininkai perdegė. Dabar ne tik gamtos nustatytų vaidmenų atlikti nereikia, bet ir atskirų pirčių, nei tualetų atskirų nereikia.
> Žemyna
Yra įvairių fantastikos rūšių. Turiu omenyje mokslinę fantastiką, o ne nesveiką fantazavimą.
Tikrai taip, tačiau plačiausias mases pasiekia ir veikia protus būtent pseudofantastiniai filmiai, serialai.
Prisimenu, kaip BY provincijos žmonės neįsileisto į savo kaimus, miestelius kino. Tartum nuspėjo, jog jis galiausiai nusivažiuos.
Tėviškės alke fantastika yra pristatoma kaip literatūros rūšis, turinti savus klasikus. Scenarijus filmams rašo ne klasikai, o mėgėjai, norintys iš to uždirbti – kuo siaubingiau parašys, kuo daugiau bus nesveiko fantazavimo, tuo daugiau jie, o ir patys filmuotojai, uždirbs.
Kalbant apie klasikinės fantastikos skaitymą, tai JAV, pavyzdžiui, ją skaito tik apie 5-6% nuo visų, ką nors skaitančių iš viso jų žmonių. Lietuvoje toks tyrimas nėra padarytas, tačiau, manau, kad rimtą pasaulinę fantastiką pas mus skaito ne daugiau kaip 0,1%, o nacionalinę ne daugiau kaip 0,001% nuo visų, ką nors skaitančių, pas mus žmonių.
Žiūrinčių bet kokią fantastiką pas mus yra gal ne daugiau kaip 1%, o klausančių per ausines ar tyliai per garsiaklbį fantastinę muziką yra daugiau, nes ji teikia ramybę.