Rugpjūčio 16–18 d. ir rugpjūčio 25–29 d. Lietuvos liaudies buities muziejus, Vilniaus universitetas ir Vilniaus dailės akademija, projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“, rengė kūrybinių užsiėmimų ciklą, kuriuose buvo kuriama šiuolaikinė juodosios keramikos kūrinių linija – juodoji keramika naujoviškame formate su baltų raštais.
Pasibaigus kūrybiniams užsiėmimams, komisijos atrinkti autoriniai darbai rodomi parodose. Pirmoji paroda „Ženklai“ yra Dizaino savaitės dalis programos dalis ir bus atidaroma jau spalio 9 d. Vilniaus dailės akademijos Lauko ekspo.
Projekte, kuriuo siekiama puoselėti etninę kultūrą ir protėvių kultūros pažinimą, skatinti bendruomeniškumą atskleidžiant baltų raštų ypatumus keramikoje jaunajai kartai, didžiulis dėmesys buvo skirtas Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms paminėti.
Pabrėžtas ne tik M. Gimbutienės mokslinis palikimas apie senosios Europos, tarp jų ir baltų, kultūrą, bet ir mokslininkės tiesioginės sąsajos su Kaunu.
Marijos Gimbutienės teorinės įžvalgos apie baltų kultūrą reikšmingos ir XXI a. – baltų raštų svarbos apibrėžimas ir jų naudojimas keramikoje leidžia išryškinti keramikos, kaip vietinio papročio, tęstinumą pasitelkiant kūrybiškus naujoviškus sprendimus.
Šie metai ypač svarbūs ir taikomajame mene. Dekoratyvinei keramikai Lietuvoje šiemet sukanka 90 metų. Šios keramikos šakos papročio puoselėjamos Vilniaus dailės akademijoje ir jos padalinyje Kaune, o buitinės keramikos papročius puoselėja Lietuvos liaudies buities muziejus.
Stipriąja projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ dalimi tapo profesionalios keramikės menininkės Teresės Jankauskaitės dalinimasis sukaupta daugiamete patirtimi su jaunąja karta.
Patyrusi menininkė skatino projekto dalyvius domėtis bei puoselėti keramikos papročius ir kartu atrasti naujas jos menines galimybes dizaino srityje.
T. Jankauskaitė daugiau nei 50 metų puoselėja senąji juodosios keramikos degimo paprotį, o savo kūryba su visuomene yra pasidalinusi daugiau nei 70 autorinių parodų bei meniniais kūriniais interjere.
Projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ sumanymo autorė ir koordinatorė VU KnF Meno vadybos magistro studentė Neringa Grigarienė džiaugėsi, jog į surengtus kūrybinius užsiėmimus Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse ir Teresės Jankauskaitės sodyboje Merkinėje (Pelekiškėse) susirinko 28 dalyviai iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Alytaus ir kt. miestų.
Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Dizaino katedros studentai, lydimi VDA Kauno fakulteto 4D katedros docento Remigijaus Sederevičiaus, su šviežiais sumanymais ir naujoviškais sprendimais užsiėmimų metu sujungė senąsias ir naująsias technologijas: kurdami keramikos dirbinius studentai ir kiti užsėmimų dalyviai turėjo galimybę išbandyti 3D keramikos spausdintuvą.
Jaunieji dizaineriai ne tik kūrė įvairius puodelius, nesvarumo būsenos indus, buityje lengvai pritaikomus daiktus, bet ir siekė tvaresnio gaminių dizaino.
VDA Keramikos katedros studentės kartu su dėstytoja docente Rasa Justaite-Gecevičiene ieškojo naujų technologinių sprendimų, kūrė erdvinius juodosios keramikos meno kūrinius, o Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialo keramikos profesijos mokytoja Danutė Garlavičienė kvietė visus norinčius pamėginti žiesti bei dalinosi savo patirtimi ir žiniomis ne tik su kartu atvykusiomis studentėmis, bet ir pirmą kartą prie molio prisilietusiais vietinių (Rumšiškių ir Pravieniškių) bendruomenių nariais.
Užsiėmimuose dalyvavę menininkai, keramikai atvyko jau su būsimų kūrinių eskizais ir skubėjo įgyvendinti sumanymus.
Tris dienas vyko užsiėmimai: kūryba, patirtis, žinios, nauji atradimai, technologinės subtilybės ir, žinoma, bendrystė užpildė visą Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelyje stovintį Tabariškių namą.
Antroji užsiėmimų dalis – juodosios keramikos kūrinių (darbų) degimas menininkės Teresės Jankauskaitės krosnyje Merkinėje.
Rūpestingai ir atsakingai suvežti darbai buvo sukrauti į juodosios keramikos degimo krosnį, kuri buvo nuolatos kūrenama net 14 val.
Ypatinga degimo proceso akimirka – krosnies užgesinimas – buvo svarbi visiems susirinkusiems Merkinėje. Kaip teigė menininkė Teresė Jankauskaitė, „viskas pavyko puikiai, net nesitikėjau, kad taip pavyks.
Man smagu matyti tiek jaunų ir susidomėjusių veidų mano kieme, čia prie krosnies. Paprastai juodąją keramiką degu viena, o tai labai sudėtinga, bet dabar tokiam rate buvo labai gera.
Tikiuosi, jaunimas susidomės juodąja keramika ir tęs jos istoriją ateityje. Jie kūrybingi, nulipdė tokių įspūdingų darbų…“
Po kelių dienų iškraunant darbus iš krosnies vyravo tyla ir susikaupimas: keramikai, laukdami savųjų kūrinių, kartu jaudinosi ir dėl kolegų darbų.
„Juodoji keramika yra stebuklinga – kaskart išdega skirtingai, dirbiniuose mainosi įvairūs atspalviai – juodos, sidabrinės ir kitų spalvų, o dar pasitaiko ir skilusių darbų“, – pasakojo T. Jankauskaitė, šį degimą įvertinusi puikiai.
Viena projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ dalyvė, Vilniaus universiteto Meno vadybos studentė Rugilė Navickaitė, neslėpė džiaugsmo: „Dalyvauti šiame projekte yra nuostabi patirtis: man, žmogui, mylinčiam keramiką, yra nepakartojama patirtis matyti dėstytojus, studentus, bendruomenės narius, kuriančius ir besidominčius juodosios keramikos papročiais.
Juodoji keramika – tai mūsų kultūros dalis, kuri turi būti puoselėjama ir įtraukiama į šiuolaikinį dizainą. Smagu, kai meno kalba sujungia kūrėjus.“
Kita projekto dalyvė Oksana Meškienė teigė, jog sumanymas kurti naują juodosios keramikos liniją šiuolaikiniame formate yra labai įkvepianti: juk būtent to ir reikia žengiant koja kojon su laiku, šito ir trūksta keramikoje, o ypatingai juodojoje keramikoje, nes juk ji sparčiai nyksta Lietuvoje…
Pasibaigus kūrybiniams užsiėmimams, komisijos atrinkti autoriniai darbai bus rodomi parodose. Pirmoji juodosios keramikos paroda „Ženklai“ yra Dizaino savaitės programos dalis ir bus atidaroma jau spalio 9 d. (šeštadienį) 14 val. Vilniaus dailės akademijos lauko ekspozicijoje (VDA Lauko ekspo, Maironio g. 6, Vilnius).
Pagrindinis parodos „Ženklai“ bruožas yra juodoji keramika ir tvarumas. Čia eksponuojami darbai sukurti iš vienos tvariausių ir ekologiškiausių medžiagų vietinės žaliavos – raudono molio.
Visas darbo procesas – tai galimybė sukurti aukštos kokybės, ilgalaikius, mažo tiražo gaminius.
Vėliau šią parodą galėsite aplankyti Lietuvos liaudies buities muziejuje ir VDA galerijoje Kaune.
Projekto sumanymo autorė ir koordinatorė N. Grigarienė džiaugiasi, kad šis projektas suvienijo skirtingas organizacijas: LLBM, VU, VDA, UAB „TeleSoftas“.
Menininkė Teresė Jankauskaitė į projektą prisijungė tikėdamasi šį kultūros paveldą išsaugoti akademinei ir menininkų bendruomenei bei, žinoma, ateities kartoms, kad jos ne tik lavintų savo estetinį skonį, bet dar labiau didžiuotųsi Lietuva bei jos kultūra.