Per ketverius metus pastebimai didėjo Lietuvos gyventojų naudojimasis informavimo ir žiniasklaidos priemonėmis, interneto svarba tapo didesnė nei televizijos, o socialinių tinklų svarba beveik susilygino su naujienų svetainių.
Per šį laikotarpį sumažėjo pasitikėjimas visais žiniasklaidos kanalais, gyventojai taip pat tapo žymiai jautresni netikslumams ar melagingiems pranešimams.
Tokias pagrindines tendencijas atskleidžia Kultūros ministerijos užsakymu atliktas reprezentatyvus žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumo lygio pokyčio tyrimas.
Juo siekta nustatyti ir įvertinti Lietuvos gyventojų gebėjimus naudotis žiniasklaidos priemonėmis, kritiškai vertinti jose pateiktą informaciją, taip pat gyventojų komunikacijos gebėjimus.
Atskira klausimyno dalimi siekta ištirti, kaip gyventojai vertina Lietuvos žiniasklaidos priemones ir jose skleidžiamą informaciją.
Tyrimas atskleidė, kad COVID-19 pandemija ir su ja susiję suvaržymai suteikė impulsą aktyvesniam internetinės žiniasklaidos naudojimui, taip pat skaitmeninės komunikacijos ir paslaugų vartojimo didėjimui.
Kasdieniame gyvenime internetas naudojamas bene visose srityse nuo laisvalaikio pramogų iki naudojimosi valstybės institucijų teikiamomis paslaugomis, kurių taip pat daugėjo praėjusiu laikotarpiu.
Lietuvos gyventojai gana gerai suvokia bazinius techninius saugaus elgesio internete principus: didelė dauguma interneto vartotojų turi įsidiegę antivirusinę programą, kuri yra populiariausia apsaugos forma, atsakingai naudoja savo el. pašto adresą, lankydamiesi naujose svetainėse atlieka kokius nors papildomus saugumo užtikrinimo veiksmus.
Be kita ko, tyrimas atskleidė, kad žymiai padaugėjo Lietuvos gyventojų, suprantančių, kad už turinį internete gali kilti teisinė atsakomybė.
Nepaisant didėjančios interneto svarbos, tradicinė žiniasklaida, televizija ir radijas vis dar vertinami kaip reikšmingi informacijos šaltiniai, ypač vyresnių gyventojų.
Vartodami žiniasklaidą gyventojai yra gana kritiški gaunamai informacijai – didesnė dalis tyrimo dalyvių pastebi faktų pateikimo skirtumų skirtinguose informacijos šaltiniuose.
Tikėtina, kad pastarųjų metų švietėjiška veikla sustiprino žiniasklaidos vartotojų kritiško vertinimo gebėjimus. Į netikras naujienas tyrimo dalyviai atkreipia dėmesį vis labiau, o žiniasklaida didesnės dalies suprantama kaip įtakos darymo priemonė.
Tokio pobūdžio tyrimas atliktas antrą kartą, juo siekta nustatyti nuo 2017 m. įvykusius pokyčius, pateikti ateities prognozes.
Manyta, kad bendras Lietuvos gyventojų medijų raštingumo lygis nuo 2017 m. atlikto tyrimo (tuomet nustatytas lygis siekė 37,9 proc.) kas trejus metus didės taip: 2020 m. – 39 proc., 2023 m. – 41,3 proc. Tačiau atliktas tyrimas šią prognozę viršijo ir atskleidė kur kas didesnį teigiamą pokytį – 48,7 proc.
Tyrime buvo apklaustos dvi tikslinės grupės – nuolatiniai Lietuvos gyventojai ir Lietuvoje gyvenantys tautinių mažumų – rusų ir lenkų – atstovai. Ryškesnių pokyčių tarp šių segmentų, skirtingai nei 2017 metais, nepastebėta.
Aplinkos ministerija: už R. Šimašiaus sodinamas invazines robinijas gali būti baudžiama
– diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/aplinkos-ministerija-uz-r-simasiaus-sodinamas-invazines-robinijas-gali-buti-baudziama-1045620#comment-4420458
Tai GALI ar TURI būti baudžiamas, jei sąmoningai platina invazinius augalus? Jei tiek metų kenkia miesto želdynams, naikina brandžius medžius, ir sąmoningai skatina tokį vIArslą?
Besikartojanti BK formuluotė – „gali būti“. Kaip ten bebūtų, šalin, prašau, rankas nuo štai tokio teisinio libernihilizmo. Ar „gali būti“ nėra landa kyšininkavimo bujojimui?
Rinkimų peržiūros grupėje svarstoma ne tik didinti pasaulio lietuviams skirtų vienmandačių skaičių
– diena.lt/naujienos/lietuva/politika/rinkimu-perziuros-grupeje-svarstoma-ne-tik-didinti-pasaulio-lietuviams-skirtu-vienmandaciu-skaiciu-1045608
Gal apskritai čia likusius „išjungti”, neprileisti prie rinkimų?
Visi mes vieno pasaulio lietuviai, nes gyvename toje pačioje planetoje – toje pačioje Galaktikoje, vardu Paukščių takas. Eilinis išsidarnėjimas, siekiant prastumti, aišku, ką.
P.S. Antrai pilietybei – NE.
Albertas Žostautas. Košmaras
– pozicija.org/albertas-zostautas-kosmaras/
1) „Tyrime buvo apklaustos dvi tikslinės grupės – nuolatiniai Lietuvos gyventojai ir Lietuvoje gyvenantys tautinių mažumų – rusų ir lenkų – atstovai.“ – tautinių bendrijų atstovai, o ne mažumos. Dar: tai jie jau nėra nuolatiniai Lietuvos gyventojai – rusai ir lenkai? Kas čia rašė ir iš kur? Ar mokėsi kur nors ir ko?
2) Minia, įskaitant taip vadinamą kūrybinė inteligentiją, taip vadinamą akademinę bendruomenę bei prisitaikėlius su išskaičiavimu partinius, niekada neturėjo ir neturės kritinio mąstymo. Jei turėtų, išgirstume nors silpną sumykimą ar cyptelėjimą iš ten. Išimtys tik patvirtina minios bestuburiškumą.
3) „pastebi faktų pateikimo skirtumų“ – pastebi melą už didelius pinigus (kas apmoka, galime atspėti), tad nereikia, mielieji, lia-lia apie faktų pateikimo skirtumus, kai grubiausio melo per akis. Kiek galima pūsti burbulus?
Dėl 1)
a) Apklausė tik atstovus? Kokiu būdu jie buvo paskirti ar atrinkti? Slaptu? Ar pateikė atstovo liudijimą, suteikiantį jiems teisę kalbėti už savo atstovaujamas grupes?
a) Nenuolatiniai gyventojai pagal jokius teisynus nelaikomi TM.
Išimtį galima taikyti čigonams, ar kitai be savo nacionalinės valstybės likusiai tautai.
b) Lietuvos atveju teisę į TM statusą turi savo nacionalinės valstybės nebeturintys mūsų totoriai ir karaimai, o jie daugybę amžių yra mūsų nuolatiniai gyventojai, kartu su mumis tartum broliai atlaikę visus istorijos ir kaimynių smūgius.
c) Nutautintų nuolatinių gyventojų naujoji tautybė pagal TMAPK bei ŽT nėra pagrindas laikyti juos TM ir taikyti TM privilegijas.
Jei būtų dar klausimų, Pajūriečio sekretorė mielai atsakys, nežiūrint, kad šiandien jai paslikas poilsiadienis…. 🙂
Mano sekretorė dirba, kaip ir aš, be išeiginių – Tenerifėje, nuotoliniu būdu.
Ar tamstos sekretorė pranešė apie dar vieną dokumentą su mūsų kritinio mąstymo tyrimo duomenimis:
– lrytas.lt/lietuvosdiena/kriminalai/2021/10/03/news/seimose-ir-tarp-kaimynu—ziaurus-smurto-proverziai-vyras-savo-drauge-dauze-keptuve-20951739/comments/ – ???
Aišku, kad ne – saulės šildoma, snūduriuoja paslika ant jūros kranto ir dirbančią vaidina. O algelę tai ima!
Oficiozų neskaitau, bet sekretorė į juos man suvynioja sumuštinukus, kurie lieka po prezentacijų pirmame aukšte.
verslodiskusija.vz.lt/rethink-business/
Spalio 20 d. 10.00–16.00 val.
Tiesioginė transliacija internetu
REGISTRACIJA NEMOKAMA
TEMOS:
Covid realybė šiandien ir rytoj: kaip gyvensime toliau?
Kasdienė ilgalaikių strategijų transformacija: verslo praktikų patirtys
E-prekybos sprogimas: ar plėtra turi ribas?
Sandėlių valdymas Covid aplinkoje. Kokius sprendimus verta rinktis?
Staigus augimas vs. kritimas žemyn: kaip suvaldyti, neapsigauti ir strateguoti ateitį?