Sveikatos teisės institutas (STI) rugsėjo 13 d. kreipėsi į visas Seimo frakcijas, Seimo pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen, Sveikatos reikalų komitetą ir Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydamas susitikimo, kuriame galėtų pateikti argumentus ir pasiūlymus dėl COVID-19 valdymo ir plačiau padiskutuoti.
„Pandemijos valdyme svarbu nepadaryti lemtingų klaidų, o tam reikalinga užtikrinti konstruktyvią, atvirą, viešą ir skaidrią diskusiją su įvairių sričių ekspertais ir praktikais. Esame susirūpinę, kad Vyriausybę konsultuoja siauras ekspertų ratas. Jaučiame pareigą ir atsakomybę padėti suvaldyti neigiamas COVID-19 pasekmes Lietuvai, mums rūpi, kad apie pandemijos valdymo priemones būtų atvirai diskutuojama iš teisės ir medicinos mokslo perspektyvos“, – rašoma kreipimesi.
Pradėti diskusijas STI siūlo nuo sistemiškos situacijos analizės.
„Kodėl taip skiriasi pacientų aptarnavimas skirtingose sveikatos priežiūros įstaigose, kam sekasi gerai, o kam nesiseka? Kokios priemonės viešose vietose didintų visuomenės saugumą, tačiau kartu būtų proporcingos ir nepriešinančios visuomenės? Kokie vadybiniai sprendimai ligoninėse užtikrintų racionalų lėšų naudojimą ir mažintų maksimalaus užguldymo įtampą? Kodėl, pavyzdžiui, Švedijoje kiekvienas gali lengvai perskaityti oficialias epidemiologines apžvalgas, o Lietuvoje jų nerasime? Tai – tik keli aspektai, kuriuos svarbu aptarti“, – teigiama politikams ir institucijoms adresuotame rašte.
Plačios diskusijos svarbą STI grindžią tuo, kad valstybėje taikomų kovos COVID-19 priemonių kaštų-naudos analizė viešai nebuvo pristatyta, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje asmenims ir visuomenei jos gali atnešti didesnę žalą nei naudą:
- medicininę – dėl ilgalaikio streso, apriboto kitų ligų gydymo, sumažinto sveikatos paslaugų prieinamumo, su tuo susijusių perteklinių mirčių;
- teisinę, politinę – dėl neproporcingai ribojamų konstitucinių žmogaus teisių, tinkamai nefunkcionuojančio teisinės valstybės principo, iškreipto valdžių padalijimo ir demokratinio valdymo;
- ekonominę – dėl ribojamo žmonių darbo ir ūkio plėtojimo;
- socialinę – dėl visuomenės susiskaldymo, pažeistų tarpusavio socialinių ryšių, vaikų galimybės gauti kokybišką ugdymą, kultūros renginių ribojimo ir kt.

Mokslinės konferencijos pirmoji diena buvo skirta teisininkų pranešimams ir diskusijai
Prašymą susitikti STI išsiuntė po to, kai 2021 m. rugsėjo 9–10 d. Sveikatos teisės institutas surengė mokslinę konferenciją „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“. Į konferenciją buvo kviesti įvairių valstybės institucijų atstovai ir ekspertai.
Mokslinę konferenciją pradėdamas Sveikatos teisės instituto vadovas, farmakologas doc.Rimas Jankūnas teigė: „Mūsų tikslas – diskutuoti ir padėti rasti sprendimus. COVID-19 pandemijos valdymo rezultatai Lietuvoje yra vieni prastesnių ES.“

R. Jankūnas jau 20 metų yra LSMU farmakologijos dėstytojas, buvęs Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininko pavaduotojas, atsakingas už vaistų registraciją, klinikinius tyrimus ir farmakologinį budrumą, buvęs Europos Komisijos Farmacijos komiteto ir Europos Tarybos Vaistinių preparatų ir medicinos prietaisų darbo grupės narys.
Ar tikrai Vyriausybė puikiai susitvarko ir jai nereikia diskusijos ar patarimų?
Pasak farmakologo doc.dr.R. Jankūno, daugelis COVID-19 valdymo priemonių yra abejotinos, o kai kurios – nemoksliškos ir net žalingos: „Kartais suabejoju, ar Vyriausybės tikslas yra valdyti COVID-19, ar jį platinti. Planuojama nemokėti ligos išmokų susirgusiems COVID-19, jei jie nėra pasiskiepiję? Kitaip sakant, nesiskiepiję susirgę žmonės, negalintys sau leisti likti be algos, skatinami slėpti ligą, eiti į darbą ir platinti virusus?“.
Doc. dr. R. Jankūnas atkreipė dėmesį į viešoje komunikacijoje esančius neteisingus faktus, pavyzdžiui: „Korona Stop LT“ teigiama, kad vakcina nuo COVID-19 yra praėjusi trečiąją klinikinių tyrimų fazę. Netiesa. Trečiosios fazės tyrimai dar neįpusėję.“
Natūralu, kad darydama tokias klaidas nei Vyriausybė, nei Sveikatos apsaugos ministerija negali tikėtis visuomenės pasitikėjimo.
Pranešėjas citavo Harvardo universiteto epidemiologą prof. Martiną Kuldorffą, jog „antivakseriai“ per dešimtmečius nepadarė tiek žalos, kiek entuziastingi prievartinės vakcinacijos gerbėjai padarė per vienerius.
„Kaip dabar reikės įtikinti žmones skiepytis ištirtomis ir tikrai reikalingomis vakcinomis?“ – svarstė farmakologas.
Pandemijos valdymo aspektus aptarė ir teisininkai: konstitucionalistas doc. dr. Vaidotas Vaičaitis ir advokatai dr. Justas Sakavičius bei prof. dr. Liudvika Meškauskaitė.
Nekaltumo prezumpciją keičia kaltumo?
Doc. dr. Vaidotas Vaičaitis atkreipė dėmesį į laikmečio paradoksus: „Anksčiau vyravo nuostata, kad pagal Konstituciją teisių ir laisvių turime tiek, kiek jų neriboja valdžia. Dabar teisių ir laisvių turime tiek, kiek suteikia Vyriausybė tuomet, jei atitinkame jos nustatytas sąlygas. Antra, žmogus buvo laikomas sveiku, kol nebuvo požymių, kad jis serga. Dabar įtariama, kad žmogus serga, nebent jis įrodo atvirkščiai.“
Galimybių paso idėja – Kinijos socialinių kreditų sistemos pavyzdžiu?
2020 m. žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ šią sistemą pripažino ydinga ir keliančia grėsmę žmogaus teisėms.“
Pasak advokato, Lietuvoje galimybių paso dėka sudaromos prielaidos formuotis tokiai sistemai, nors galimybių pasas nėra vienintelė alternatyva pandemijos klausimams spręsti. Nors panašias sistemas taiko Prancūzija, Izraelis, Kinija, septynios JAV valstijos, Australija, kai kurios Kanados provincijos, tačiau Norvegijoje, Švedijoje, kitose Kanados provincijose panaši sistema netaikoma, o 21 JAV valstijoje ją taikyti verslams netgi yra uždrausta.
Taip pat J. Sakavičius apžvelgė Pasaulinės sveikatos organizacijos pristatytas COVID-19 sertifikatų techninių specifikacijų ir įgyvendinimo gaires, kuriose numatoma, kad net ir pandemijai pasibaigus galimybių pasas gali būti ir toliau naudojamas asmens sveikatos duomenų ir vakcinacijos kontrolei.
Iškreipta informacinė erdvė – infodemija
Ji atkreipė dėmesį į kelis svarbius momentus. Pirmiausiai – užsakomosios informacijos srautai.
„Užsakomieji straipsniai dabar veržiasi ten, kur turi būti skelbiama objektyvi informacija. Valdžia skiria didžiules sumas lojaliems leidiniams ir jie skelbia tai, už ką jiems sumokėta, nors ne visada nurodoma, kad tai – užsakyta informacija“, – pastebi advokatė.
L. Meškauskaitė atkreipė dėmesį į per didelį valdžios ir žiniasklaidos susibičiuliavimą bei nuo faktinės realybės atsiliekantį viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų teisinį reguliavimą: „Populiarūs influenceriai ar informacijos platformos yra laisvi nuo daugelio Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų laikymosi.“
Pasak advokatės, šių veiksnių visuma tapo infodemijos priežastimi: „Šiandien didžiausias blogis yra ne liga, o visuomenės susipriešinimas. Kur vėliau dėsime visus tuos, kurie šiandien išvadinti buduliais ir antivakseriais?“.
Advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė kvestionavo privalomo vakcinavimo nuo COVID-19 teisėtumą ir aptarė susijusią Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką. Profesorius pabrėžė, kad nuolat cituojamos Vavrička ir kiti prieš Čekijos Respubliką bylos sprendimas Lietuvai nėra taikytinas, nes Teismas pabrėžė, kad sprendimas yra susijęs tik su seniai žinomomis vakcinomis nuo gerai žinomų ligų, be to, kiekviena šalis dėl vakcinacijos reguliavimo sprendžia pati pagal savo Konstituciją.
Konferencijos antra diena – medicinos mokslui ir gerajai sveikatos priežiūros praktikai
Konferencijoje pranešimus skaitė visuomenės sveikatos prof. dr. Miglė Helmersen, akušerė- ginekologė prof. dr. Dalia Railaitė, LSMU Kauno ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė Rita Butylkina, Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas, Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas. Apie pandemijos metu kitusią žodžių reikšmę kalbėjo Holgeris Lahayne.
STI mokslinė konferencija. prof. dr. Dalia Railaitė | rengėjų nuotr.Renginio pranešimų įrašai skelbiami svetainėje (www.sti.lt).
Sveikatos teisės instituto ekspertai pabrėžia, kad nėra susiję su jokia politine partija ar judėjimu. Tačiau yra pasirengę teikti ekspertinę pagalbą tiek Vyriausybei, tiek partijoms, tiek kitoms politinėms jėgoms, kurios kreipsis.
„Mes įsipareigoję tik Lietuvai, laisvei ir demokratijai. Mūsų gretose yra skirtingų pasaulėžiūrų, skirtingų politinių pažiūrų ir vertybių žmonės, kuriuos vienija bendras požiūris į galimybių pasą ir kitas COVID-19 pandemijos valdymo priemones.“
Šviesos spindulėlis “laisvės” partijos ir jos pakalikų purvo drabstymo audroje…
Ar pandemijos valdymas kelia pavojų demokratijai?
− ziniuradijas.lt/laidos/persona-grata/ar-pandemijos-valdymas-kelia-pavoju-demokratijai?video=1
Laidoje dalyvauja Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.
Šiandien gavau žinutę (SMS), cituoju tiksliai tokią (!), kokia gavau:
„Gerb.p. $ {Patient-FirstName} ${Patient-LastName}, informuojame, jog Jums priklauso prevencine programa. Del informacijos maloniai kvieciame kreiptis i registratura, tel. “
Miesto, gyd. įstaigos vadinimo ir tel. nr. jums neišduodu 🙂 Esu visiškai tikras, kad būtent taip esu kviečiamas skiepytis 🙂
Nedelsiant pasinaudokite kvietimu. Tik prisiminkit, kaip buvo ant laužo deginami, be eilės prasivakcinavę. Pasijausit privilegijuotas.Tik įsivaizduokit, kokios jums galimybės atsivers. Pradėsit naują gyvenimą. Pasijusit orus ir saugus tvartelyje. Jums bus užtikrinta teisė neužsikrėsti. Negi lauksit, kol , kaip neklusnų galviją ?
Jei be eilės priims į liberalų-katalikų valdantį junginį, skiepysiuos.
O tai tikrai tamstai skirta, jei ten nei paties fiosto, nei lasto neimo neįrašė? Gal tiesiog mestas tinklas, kas pateks, tą ir „iškeps”?
Juk esate jau pasiskiepijęs? Vadinasi, turėtų siųsti žinutę iš tos pačios poliklinikos ir asmeniškai kreiptis. Bent jau manasis ŠMC taip darė – skambino asmeniškai kiekvienam.
Kažkada man skambino dėl pirmo skiepo. Atsisakiau. Dabar gavau tokią žinutę. Ar blaivas žmogus ją man siuntė? Ką reiškia $, gal užmokės doleriais, jei atvyksiu? Kas man išvers tuos angliškus žodžius į lietuvių kalbą? Skirta man, aš esu tos gydymo įstaigos lankytojas retkarčiais. Žinau jų tel. nr., o jie žino mano.
LR: ” Šalyje nuo COVID-19 visiškai vakcinuotas – 1 mln. 579 tūkst. 251. ” Vos ne visi suaugę. Praėjusią parą nustatyti 1298 nauji COVID-19 atvejai . Žemyna, reikia tamstos pagalbos – paaiškinkit. Ačiū.
Ką čia pudrinate smegenis STI-šnikai? Jūsų puslapis visiškas nonsensas, pateikta forma mokinuko lygio, telefonų nr nėra į e-mail neatsakote. Gurevičius ir Turonis iš viso ko gero “verry bussy mans”.
Vnž tik konfas darote -su žemės kirminais per smulku bendrauti…
Pasiimk lupą.
erniui: sveikinimai, laimėjus anglų kalbos varžytuvėse pirmą vietą! 3 žodžiai – 3 klaidos. Bet lietuviškai rašai labai gražiai. Bukalauras-politologas? Iš kokio instituto?
Iš KPI 1984 Tamstos žiniai.
Klaidos-ne klaidos. especialy for alkas site and anothers users.
Clear?
Tada KPI tokių nesąmonių nemokė. Tai laikais KPI buvo stipri lietuviška (!) mokymo įstaiga. Daugiau būk gryname ore, valgyk nuplautus aukštaitiškus obuolius ir pradėk pagaliau mokytis lietuvių kalbos. Niekada ne vėlu. P.S. especially rašosi su dviem el – nesityčiok iš anglų kalbos tai pat 🙂
Iš rusiškos leksikos:
Этот СОВИД болше заеб,,, чем заразил,
Šiandien ,,Respublika” švenčia 32-jį Tomkiados gimtadienį
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/ziniasklaida/respublikai_jau_32/
Pervargusi šeima lankėsi pas psichologą, kad tas padėtų laikytis ribose. Nors pati save kontroliavo, mamytė vieną sykį neišlaikiusi papurtė vaiką už pražangą. Ir, būdama sąžininga, prisipažino psichologei – pagalbos tikėdamasi… 🙁
Psichologė… apskundė pacientę,,vaikų gelbėtojams”… Gavę ,,danosą”, gelbėtojai atlėkė ,,gelbėti” vaiką (=atimti. Žr. 16:50 min.) .
Kažin, tokie ,,gelbėtojai” šeimose ar džiunglėse augę? Gal tokie iš skardos gaminami, su su širdimi, o su arogancija, išankstiniu nusistatymu pas ,,runkelius” eina?
Penktadieniais 12 val. ŽR laida ,,Apie tave”.
Apie nuovargio, išsekimo įtaką elgesiui –
Kodėl jaunos mamos ima nebepasitikėti savimi?
– ziniuradijas.lt/laidos/apie-tave/kodel-jaunos-mamos-ima-nebepasitiketi-savimi?video=1
(Gaila, kad laidos vedėjas vartoja netikslius žodžius, iškreipta prasme ir taip trukdo teisingai suprasto jo mintį. Pvz., ,,vertinti” vietoj ,,lyginti”)
Austrijos mokslininkai aptiko koronaviruso Achilo kulną: dabar žino, kodėl kai kurie persirgę žmonės neįgyja imuniteto ir neturi antikūnų
– delfi.lt/mokslas/mokslas/austrijos-mokslininkai-aptiko-koronaviruso-achilo-kulna-dabar-zino-kodel-kai-kurie-persirge-zmones-neigyja-imuniteto-ir-neturi-antikunu.d?id=88280055
Tikite delfiu, dirbate ten? 🙂 Rimtai?
Nežinojote? Kviečiu į savo kabinetą Delfyje – pasitarsime, kaip virusui kulną kasyti 🙂
„užtikrintų tarpdisciplininį požiūrį“ – maloniai prašyčiau išaiškinimo (kaip kabineto darbuotojos). „Disciplina – (lot. disciplina – mokymas, mokslas < discipulus – mokinys): 1. tam tikra mokslo sritis; dėstomasis dalykas; 2. drausmė, privalomas nustatytos tvarkos laikymasis.“ Tai čia 1. ar 2.? Ar abu?