Penktadienį Ingridai Šimonytei grąžinus Vyriausybės įgaliojimus prezidentui Gitanui Nausėdai, socialdemokratai teigia sunkiai matantys galimybę sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui tęsti darbą. Socialdemokratai ragina šalies vadovą pasinaudoti savo teise reikalauti Vyriausybės sudėties atnaujinimo.
Pasak socialdemokratų, pastarosiomis savaitėmis įsiplieskusi diskusija dėl A. Dulkio inicijuotų žalingų reformų dar kartą parodė, kad tiek sveikatos bendruomenės, tiek ligonių akyse šio ministro darbas yra vertinamas itin neigiamai
V. Blinkevičiūtė: A. Dulkio pakeitimas sumažintų tvyrančią įtampą sveikatos sektoriuje
Pasak Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės, Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas – geriausia proga pakeisti A. Dulkį ir sumažinti tvyrančią įtampą sveikatos sektoriuje.
„Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas – tai proga prezidentui griežtai įvertinti kai kurių ministrų darbą. Mes ne kartą buvome susitikę su medikų bendruomenėmis ir girdėdami jų pagrįstą pasipiktinimą manome, kad A. Dulkys tęsti darbo tiesiog nebegali“, – teigia V. Blinkevičiūtė.
V. Blinkevičiūtė pritaria medikų bendruomenės argumentui, kad A. Dulkiui visą laiką koją kiša tai, kad jis neturi nieko bendro su sveikatos sritimi.
„Sveikatos sistemoje verda tikras pragaras. Tai yra pačių medikų žožiai. Nes ministerija ir nebendradarbiauja, dialogas vystosi sunkiai. Gydymo įstaigos ir skyriai naikinami, paslaugos vis sunkiau prieinamos, o kartais ir nepasiekiamos. Maža to, žadėtas „pavėžėjimas“ iki artimiausios gydymo įstaigos stringa, nors jo prašo vis daugiau žmonių. Galiausiai medikai užversti popieriais, o kai kurie dirba už žeminantį atlyginimą“, – priduria V. Blinkevičiūtė.
Socialdemokratai kritikuoja valdančiuosius dėl to, kad, tik pradėję didžiules pertvarkas, susigriebė, jog neužtenka pinigų.
Socialdemokratų vertinimu, dabartinės pertvarkos ne tik nepagerins, bet ir pablogins Lietuvos mirčių statistiką: šalies gyventojai miršta per anksti ir per dažnai, pagal šiuos rodiklius Lietuva labai išsiskiria Europos Sąjungoje.
O. Leiputė: galbūt A. Dulkys „valo“ rinką privačiai medicinai
Pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto narės, socialdemokratės Orintos Leiputės, sveikatos sistema Lietuvoje yra „sistemingai privatizuojama”.
Lietuvos gyventojai už sveikatos paslaugas moka kone daugiausiai tarp Europos Sąjungos šalių. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenimis, Lietuvos žmonės sveikatos paslaugoms per metus išleidžia daug didesnę sumą nei pasaulio išsivysčiusių šalių vidurkis“, – pažymi ji.
Anot socialdemokratų, susidaro įspūdis, kad Vyriausybė „valo“ rinką privačiai medicinai.
„Pavyzdžiui, valstybės ar savivaldybės gydymo įstaigos naikinamos, jeigu aptarnauja mažiau negu 600 gimdyvių arba jeigu jose vaikų ligų profilio ar chirurgijos paslaugų skaičius mažesnis kaip 1 100. Perpildytos ligoninės – puiki naujiena privatininkams, brangiai siūlantiems paklausias paslaugas“, – komentuoja O. Leiputė.
A. Dulkio reforma: ligoniai gydosi patys, medikai bėga iš gydymo įstaigų
Anot socialdemokratų, Lietuvos visuomenė sparčiai sensta, slaugos poreikis didėja.
„Bet slaugos specialistų skaičius mažėja. Kai kuriose ligoninėse per naktį vienai slaugytojai tenka rūpintis net 60 ligonių. Pasiektas naujas išnaudojimo ir žeminimo lygis“, – įspėja Seimo narė.
„Padėtis, kai medikai neištvėrę žudosi, reikalauja konkrečių sprendimų. Metai bėga, o ministras vis dar žada ko nors imtis, „jeigu paaiškės“, kad reikia“, – stebisi O. Leiputė.
Ji primena Vyriausybės strateginės analizės centro prognozę, kad 2032 m. Lietuvoje trūks 4 643 bendrosios praktikos slaugytojų, 2 355 slaugytojų padėjėjų, 1 328 išplėstinės praktikos slaugytojų, 269 šeimos gydytojų, 207 vidaus ligų gydytojų, 146 vaikų ligų gydytojų, 134 skubiosios medicinos gydytojų.