Teisingumo ministerija teikia pasiūlymus Civilinės metrikacijos įstaigoms vaiko pavardę užrašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, esą tuo pagrindu, kad teismas vienam tos pačios šeimos nariui, Lietuvos Respublikos piliečiui, jau yra leidęs įrašyti pavardę su Q, W, X raidėmis.
Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos pasiūlymai leis optimizuoti teismų darbą bei padės asmenims „efektyviau pasinaudoti savo teisėmis“.
Numatyta, kad tais atvejais, kai šeimos pavardės rašybos naudojant lotyniško pagrindo nelietuviškus rašmenis klausimas jau buvo išspręstas teismo tvarka, ir kai vienam iš tėvų civilinės būklės aktų įrašai yra pakeisti įsiteisėjusio teismo sprendimo pagrindu, tėvų prašymas sudarant vaiko gimimo įrašą įrašyti tokią pačią pavardę vaikui arba pakeisti jau įregistruotą vaiko pavardę turėtų būti tenkinamas civilinės metrikacijos įstaigoje.
Svarbu mišrioms šeimoms
Pasak teisingumo ministrės E. Dobrovolskos, šis klausimas itin yra svarbus mišrioms šeimoms, kai vienas iš sutuoktinių – užsienietis.
„Pastaraisiais metais teismų sprendimų, kuriais tokiems asmenims būtų atsisakyta suteikti asmenvardžius su Q, W, X raidėmis, Civilinės metrikacijos įstaigos nėra gavusios, todėl akivaizdu, kad nauja tvarka yra ne tik aktuali šalies gyventojams, bet ir teisiškai pagrįsta. O siūlomos rekomendacijos ne tik leis išvengti ilgo proceso šeimai, siekiančiai, kad jų gimęs vaikas turėtų taip pat užrašytą pavardę, bet ir padės sumažinti teismų darbo krūvį“, – teigia E. Dobrovolska.
Civilinės metrikacijos įstaigų duomenimis, 2019-2021 metais buvo priimti daugiau nei pusantro šimto teismų sprendimų, kuriais civilinės metrikacijos įstaigos buvo įpareigotos civilinės būklės aktų įrašuose įrašyti asmenvardžius su Q, X ar W raidėmis. Daugiausia tokių sprendimų įvykdė Vilniaus Civilinės metrikacijos įstaiga – virš 100.
Gyventojų registre šiuo metu registruoti beveik 400 Lietuvos piliečių, turinčių galiojančią asmens tapatybės kortelę ar pasą su asmenvardžiais, kuriuose yra Q, X ar W raidės.
„Negalime toleruoti situacijų, kai šeima teismo sprendimu jau įgijusi teisę naudoti pavardę su nelietuviškais rašmenimis kas kartą gimus vaikui, turi kreiptis į teismą dėl vaiko pavardės įrašymo su Q, X ar W raidėmis. Todėl akivaizdu, kad teismų papildoma veikla yra politinės valios nebuvimo pasekmė“, – teigia E. Dobrovolska. Pasak jos šiandien išplatintos rekomendacijos leis išvengti perteklinių teismo procesų dėl tos pačios šeimos nario to paties asmenvardžio suteikimo, nes tokios situacijos galės būti sprendžiamos ne teismo tvarka, o civilinės metrikacijos įstaigose.
Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) jau prieš keletą metų yra išsakiusi oficialiai savo nuomonę ir bylose neprieštarauja, kad tiek sutuoktiniams, tiek vaikams būtų leista rašyti Q, X ar W raides.
VLKK pirmininkas Audrius Antanaitis, Alkas.lt paklaustas dėl šios ministrės iniciatyvos, sakė, kad šiuos klausimus reiktų spręsti įstatymo keliu, o ne rekomendacijų pagalba.
Šiuo metu Seime savo svarstymo laukia keli nelietuviškų asmenvardžių rašymo projektai.
Referendumo teisę turinčiais parašais LT piliečiai patvirtino, jog sutinka, kad Lietuvos Respublikos pase nelietuviškos užsieniečių pavardės būtų ir originaliai įrašomos – pasisakė už 2-kalbį latviško pavyzdžio pasą, leidžiantį iš tiesų originalų pavardės įrašą, o ne jo iškraipytą KOMERCINĮ variantą*. Taigi, Seimui beliko perimti Latvijos pavyzdį ir patvirtinti dvikalbius pasus, ir jis jau seniai galėjo galioti.
Tačiau dalis Seimo politikų, PRISIEKUSIŲ IŠTIKIMYBĘ LR KONSTITUCIJAI, kadencija po kadencijos tam aršiai priešinasi ir PIKTYBIŠKAI vilkina piliečių iniciatyvos įgyvendinimą – 2-kalbio paso įteisinimą. Priežastis – įrašų nevalstybine kalba Lietuvos pasuose įteisinimu jie žūtbūtinai siekia iš LR paso IŠMESTI LIETUVIŲ K.! Pažeisti tarptautinėje erdvėje patvirtintą LR paso standartą**, išstumti valstybinę kalbą iš pagrindinio paso puslapio. Iš to matome, jog ne tiek rūpi originalus pavardės įrašas, kiek ieškoma dingsties nusikratyti valstybine kalba. Arba bent išstumti VALSTYBINĘ k. iš VALSTYBĖS dokumento PAGRINDINIO puslapio.
Vadinasi, ne apie QWX kalba, o apie kitką. Nebent ne visi susivokia, kur šuo pakastas?
…………………..
* Tokia rašyba – verslo sumanymas, siekiant SUMAŽINTI SAVO SĄNAUDAS (ir kodėl verslui turėtų rūpėti dėl kliento sąnaudas padidinti?)
** Tuo sukeliant sumaištį, kai užsienyje teks tvarkyti reikalus su skirtingo standarto pasais. Ar ta proga visus, ir su lietuviškom pavardėm pasus ,,sukomercinsime”?
Citata iš „Respublikos“., 2021 09 08
„Tai yra diskusinis klausimas (…). Jis dar nėra pristatytas Vyriausybėje, dar nesame aptarę ir konkretaus projekto neturime. Tačiau klausimas, ar žmogaus pasirinkimas nesiskiepyti galėtų lemti papildomų pajamų nebuvimą susirgimo atveju, šiandien vis dar yra relevantiškas. Tačiau galutinių sprendimų priimtų nėra“, – pirmadienį žurnalistams Vyriausybėje komentavo ministrė.“ RELEVANTIŠKAS??? Ir ne „diskusinis“, o svarstytinas, ginčytinas. Liberalams lietuvių kalba nereikalinga ir svetima? Galimai jie net nekenčia jos?
Nes pats toookio sakinio nei suregzt, nei sumegzt nepajėgtumėte, ir dar taip išpuošto ?
Nebebėr to, neprisimenu ko, kad balandžio pirmą apdovanotų labiausiai įmantriais sakiniais ir žodžiais pasižymėjusius politikus ir jų sakinius. Bent jau garbės lenta atsirastų?
Kviečia preZentuoti įmonę apdovanojimui; praneša, kad vaikų TARPAS kažkokia liga serga; džiaugiasi, kad atėjūnai PAKANKAMAI bėdų sukėlė ir t.t.