Seimas priėmė Atliekų tvarkymo ir Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama lengviau pereiti prie žiedinės ekonomikos užtikrinant, kad atliekos virstų ištekliais ir maksimaliai sumažėtų jų kiekis.
Kaip anksčiau yra pažymėjęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Europos Sąjungoje žiediškumo indeksas siekia 11,7 proc., o Lietuvoje vos 4,5 proc. „Vyriausybė savo programoje yra užsibrėžusi 2030-aisiais pasiekti Europos Sąjungos vidurkį, tam reikia ruoštis ir šitas įstatymo projektas paskatins tiek antrinių žaliavų rūšiavimą, tiek perdirbimą ir virtimą žaliavomis“, – pabrėžė ministras.
Įstatymų pakeitimais nutarta įtvirtinti, kad ne vėliau kaip 2035-aisiais komunalinių atliekų sąvartyne turės būti šalinama ne daugiau kaip 5 proc. visų Lietuvoje susidarančių komunalinių atliekų. Kaip skelbia Aplinkos ministerija, 2019 m. jų šalinta 24,73 proc.
Valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane turės būti numatyta, kad iki 2025 m. pakartotiniam naudojimui paruošiamų ir perdirbamų komunalinių atliekų kiekis turi būti padidintas bent iki 55 proc. susidarančių komunalinių atliekų, iki 2030 m. – iki 60 proc., iki 2035 m. – iki 65 proc
Siekiama, kad iki 2025 m. pabaigos turėtų būti perdirbama mažiausia 65 proc., o iki 2030 m. pabaigos – mažiausia 70 proc. visų pakuočių atliekų.
Atliekų tvarkymo įstatyme nustatyta, kad atskirai surinktos atliekos, siekiant jas paruošti pakartotinai naudoti ir (ar) perdirbti, negalės būti šalinamos sąvartyne arba naudojamos energijai gauti. Kaip yra pažymėjęs aplinkos ministras, vis dar pasitaiko atvejų, kai atskirai išrūšiuotos perdirbimui tinkamos atliekos yra sudeginamos energijai gauti, tai, anot jo, nebus legalus būdas sutvarkyti atliekas ir pakuotes.
Priimtais pakeitimais numatoma diegti atskiras tekstilės, biologinių, buityje susidarančių statybinių ar pavojingųjų atliekų surinkimo priemones.
Valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane dėmesys taip pat turės būti skiriamas kovai su visų rūšių šiukšlinimu ir su maisto švaistymu, į sąvartynus vežamų biologiškai skaidžių atliekų kiekiui mažinti ir šių tikslų priemonėms.
Priimtos pataisos padės užtikrinti kokybišką ir visiems gyventojams prieinamą antrinių žaliavų rūšiavimo paslaugą, stabilų jos finansavimą, sustiprins gamintojų ir importuotojų organizacijų atsakomybę.
Už šias naujas Atliekų tvarkymo įstatymo nuostatas balsavo 86 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė – 29.