Kartu gyvenančių nesusituokusių asmenų apsaugą ir teises užtikrinti padėsiantis Partnerystės įstatymas įregistruotas Seime.
Projektu partnerystė apibrėžiama kaip oficialiai registruotas „dviejų asmenų bendro gyvenimo faktas, su tikslu sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius, grindžiamus pastoviais emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagalbos, pagarbos ir (ar) panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas“.
„Lietuvoje gyvena apie 600 tūkst. nesusituokusių suaugusių žmonių, nemažai jų laukia, kada politikai realizuos lūkesčius, sukurtus prieš 20 metų, kuomet partnerystės institutas buvo numatytas Civiliniame kodekse. Šiandien mes tęsiame darbą, pradėtą 2017 m., kai buvo pristatytas partnerystę reglamentuojantis projektas. Taigi dirbame nuosekliai. Mano nuostata aiški – visavertės visuomenės neturėsime, jeigu atskiras jos grupes stigmatizuosime. Tai netoliaregiška ir moraliai neatsakinga. Jokios naujos teisės, suteikiamos šiuo metu jų neturintiems asmenims, nesumažina likusių asmenų turimų teisių. Tikiu, kad šiems pokyčiams esame pasiruošę jau seniai ir tapsime 21-ąja Europos Sąjungos valstybe, reglamentavusia partnerystę“, – teigia Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė pabrėžia: „Mes siekiame visų porų, taip pat ir LGBT, lygybės prieš įstatymą, orumo ir lygiateisiškumo. Dėl to drauge su partneriais imamės to, ką žadėjome – ilgus dešimtmečius ignoruotų klausimų sprendimų, kad visi Lietuvos piliečiai būtų priimami, nepaisant, kas jie yra ir ką myli. Imamės lyderystės ir tikimės, kad Lietuva pagaliau prisijungs prie visų savo piliečių teises užtikrinančių šalių klubo, o partnerystės įstatymas ne tik įgyvendins svarbius teisinius pokyčius, bet ir parodys, jog Lietuvoje galime priimti įvairovę ir niekas nenusipelnė būti išstumtas į paraštes, tai pas mus jau tęsėsi jau gerokai per ilgai.“
Pasak Seimo nario, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovo Andriaus Navicko, Partnerystės įstatymas nėra Lietuvos išradimas – valstybėse, kurios nebuvo paliestos komunistinio totalitarizmo, tokie įstatymai atsirado prieš dešimtmečius.
„Tai įstatymas, atitinkantis vakarietiškus žmogaus teisių standartus ir leidžiantis mums būti tarp tokių valstybių kaip Vokietija, Prancūzija, Italija, Airija, Didžioji Britanija, o ne Rusija ar Baltarusija. Rūpestis visais žmonėmis, nepaisant jų tautybės, religinių įsitikinimų ar lytinės orientacijos, yra ženklas, kad baigėsi pokomunistinis, kovos su paveldėtais demonais, laikotarpis. Nors įstatymo projekte remtasi Vokietijos patirtimi, mes nieko aklai nekopijavome, bet ieškojome tokio varianto, kuris geriausiai tiktų Lietuvai čia ir dabar. Pavyko sutarti dėl nuosaikaus projekto, kuris visiškai nesikerta su Konstitucijos nuostatomis, nekeičia šeimos ar santuokos sampratų, bet paprasčiausiai suteikia galimybę saugiau, apibrėžčiau bei oriau gyventi ir toms poroms, kurios nenori ar negali prisiimti santuokinių įsipareigojimų“, – pažymi Andrius Navickas.
Partnerystės įstatymas reglamentuos nesusituokusių, tačiau bendrai gyvenančių asmenų turtinius ir neturtinius santykius. Juo sprendžiamos praktinės kartu gyvenančių partnerių problemos:
- sukuriama galimybė pripažinti bendrą dalinę nuosavybę arba, esant poreikiui, nustatyti kitokį, abi puses tenkinantį bendros nuosavybės turto teisinį režimą;
- leidžiama paveldėti be papildomų mokesčių;
- sukuriami tam tikri asmeninio pobūdžio partnerio įsipareigojimai, t. y. pagarba, lojalumas, partnerio išlaikymo pareiga partnerystės nutraukimo atveju;
- leidžiama pasirinkti partnerio arba naudoti bendrą pavardę;
- galimybė įgalioti veikti vienas kito vardu ir interesais;
- galimybė atstovauti partneriui sveikatos priežiūros srityje;
- teisė gauti su partnerio sveikata susijusią informaciją;
- galimybė neliudyti vienas prieš kitą teisme ir kt.
Įstatymo projektą teikia:
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Aušrinė Armonaitė
Gabrielius Landsbergis
Ingrida Šimonytė
Algirdas Sysas
Tomas Vytautas Raskevičius
Eugenijus Gentvilas
Ieva Pakarklytė
Andrius Navickas
Santuokos nesudariusių bendrai gyvenančių vyro ir moters teisinė padėtis negali būti verčiama į vieną teisinio reguliavimo katilą su vienodalyčių bendro gyvenimo reglamentavimu. Jau vien dėl to, kad pirmieji yra asmenys su teise sudaryti nustatytą santuoką, esančią konstituciniu šeimos pagrindu, be to, pagal prigimtį iš vyro ir moters meilės bendrai gyvenant jie jau turi arba gali turėti vaikų, kurie iki pilnametystės negali neturėti tokių pačių teisių kaip kiti vaikai iš santuokinių šeimų. Iš vienodalyčių meilės – vaikai nesiranda. Taigi šiuo atveju visiškai netapatūs teisės subjektai Seimo politikų guldomi į tą pačią Prokrusto lovą… Kaip “valstiečiams”, besidedantiems kitaip manančiais, ne gėda būti su tokiais “prokrustininkais” bendrame Seime…
Pirma. Tik nereikia ir vėl bejėgiškai mėginti įrodinėti, kad krikščionių, liberalų ir komunistų ideologijos yra visiškai skirtingos. Skirtumai tarp ne tokie jau dideli, palyginus su stebėtinai daugybe sąlyčio taškų. Antra. Tas svetimas žodis „partnerystė“ (dar viena vinis į lietuvių kalbos karstą) verčiasi labai įvairiai, ir tai ne smulkmena. Koks įstatyme bus sąvokos „partnerystė“ išaiškinimas? Trečia. Kažin teisus.
Įdomu kelioms ar keliolikai porų šitas įstatymas aktualus?
Atsakymas priklausys nuo to, ko paklausite. VČN sakys, jog 150 tūkst, kiti gal ir daugiau.
O tas 150 tūkst. sutrikusio elgesio pulkas daug ar mažai? Kariniu pamatavimu – korpusas.
Skaldo partnerystės įstatymas: 13 konservatorių partijos narių nori referendumo
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2021/05/21/news/skaldo-partnerystes-istatymas-13-konservatoriu-partijos-nariu-nori-referendumo-19457378/
„ … be P. Saudargo pasirašė konservatoriai Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis, Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Justinas Urbanavičius, Antanas Čepononis, Kazys Starkevičius, Arvydas Pocius, Valdas Rakutis, Algis Strelčiūnas, Irena Haase, Antanas Matulas, Jonas Gudauskas. “
I. Šimonytė: Partnerystės įstatymą galbūt palaikytų daugiau politikų, jei nereikėtų balsuoti
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2021/05/21/news/i-simonyte-partnerystes-istatyma-galbut-palaikytu-daugiau-politiku-jei-nereiketu-balsuoti-19456506/
Darželinuko mama Kaune sukėlė audrą: įsiuto, kad vaikai „eksperimentavo su vaivorykštėmis“
–lrytas.lt/lietuvosdiena/svietimas/2021/05/21/news/darzelinuko-mama-kaune-sukele-audra-isiuto-kad-vaikai-eksperimentavo-su-vaivorykstemis–19452257/
„Vieno Kauno darželio tėvų bendruomenė skelbia esanti pasipiktinusi dėl auklėtojų sprendimo paskelbti „Vaivorykštės savaitę“.
Tėvai įžvelgia provokaciją
„Visus metus vaikai mokėsi paprastų temų, tačiau ši savaitė tapo genderizmo savaite. Vaikai kas dieną piešė, eksperimentavo vien apie vaivorykštes.“
Vatikano žiniasklaida apie Šeimų maršą: „Tai vienas didžiausių žygių nuo Sovietų Sąjungos žlugimo Baltijos šalyje“
– komentaras.lt/vatikano-ziniasklaida-apie-seimu-marsa-tai-vienas-didziausiu-zygiu-nuo-sovietu-sajungos-zlugimo-baltijos-salyje/?lang=
„„Tūkstančiai lietuvių išeina į gatvę gindami tradicinę šeimą“, – pranešė „InfoVaticana“
Siekiant išsaugoti tradicinę šeimą, kunigas Robertas Grigas siūlo generalinį streiką
– komentaras.lt/siekiant-issaugoti-tradicine-seima-kunigas-robertas-grigas-siulo-generalini-streika/?lang=
„Jeigu nekovosime už savo gyvenimo laisvę, tai jos ir neturėsime”, – sako kunigas, disidentas Robertas Grigas.
Ar nebūtų jau laikas teisininkų bendruomenei dėl to partnerystės įstatymo sušukti – kas čia darosi!… Ar Lietuvos valdžia nesusivokia, kad Lietuvoje analogiškas partnerystei – neutralus lyčiai vienodalyčių bendro gyvenimo poreikiams tenkinti įstatymas yra – tai jungtinės veiklos santykių institutas (Civ. kodeksas, LI skyrius, 6.969 – 6.982 straipsniai).
Pagal jį asmenys gali sudaryti įvairiausio turinio jungtinės veiklos sutartis, tarp jų ir vienodalyčių bendro gyvenimo poreikiams tenkinti, jie gali būti tiek turtinio, tiek neturtinio pobūdžio.
Tokiu atveju ne santuokoje bendrai gyvenančių vyro ir moters santykius reglamentuotų – partnerystės institutas (Civ. kodekso XV skyrius, 3.229 – 3.235 straipsniai), o vienodalyčių bendro gyvenimo poreikių tenkinimą – jungtinės veiklos institutas (Civ. kodeksas, LI skyrius, 6.969 – 6.982 straipsniai).
Šie teisės institutai Lietuvoje veikia jau nuo 2001 metų. Todėl vienodalyčių reikalavimas dar kažkokio atskiro reglamentavimo yra vertintinas kaip mažų vaikų užsiožiavimas.
Šių teisės institutų egzistavimą Lietuvoje jos valdžia privalo nurodyti užsienio ambasadoriams, nušviesti pasauliui, kad vienodalyčių bendro gyvenimo poreikių reglamentavimo klausimai šalyje yra išspręsti dar 2001 metais.
Be abejonės šie Civ. kodekse nustatyti institutai gali būti pagal protingumo principus atitinkamais atvejais papildyti. Kodeksas – taikomas tiesiogiai, tad vienodalyčių gyvenimo poreikių tenkinimo klausimu atskiras įstatymas nėra būtinas.
Nežinau, gal nepakankamai aiškina, nepakankamai dažnai ir nepakankamai garsiai primena? O mąstyti nelinkusieji, net nepatikrinę, kaip iš tiesų yra, jungiasi prie tuščių puodų tarškesio?
Juk patys HoS asmenys tai sako – kad esamų galimybių įteisinti poros santykius pakanka. Bet tai gal TIK TIE žino ir girdi, kas su LGBT savo reikalų nesieja. O anų ausis užkemša LGBT keliamas triukšmas. Juk LGBT turi protarpiais sugalvoti kažką savo nenuilstamos žūtbūtinės kovos su atsilikusia visuomene tema? Kitaip nutrūks finansavimas, arba kiti jį perims…
Baimė, abuojumas, prisitaikėliškumas inteligentijos tarpe ypatingai ryškus. Tai gal bolševikai buvo teisūs, niekindami inteligentiją? Prisiminkime kad ir Lietuvos inteligentijos dalį 1940 metais… Ir dabar: teisininkai tyli, psichiatrai tyli, žmogaus teisų organai (kiek jų ir kam jie dirba?) tyli…
Ignas Vėgėlė. Paslėptas įtakos darymo Lietuvos politikai scenarijus
(Nepatinkantį asmenį galima pasodinti, o „savą“ – perspėti, arba pagąsdinti, kad taptų dar savesnis…)
– pozicija.org/ignas-vegele-pasleptas-itakos-darymo-lietuvos-politikai-scenarijus/
Ir to neužmirškime, kad įvairiose spec.tarnybose agresyvios kaimynės pasirūpina postais savo rezidentams. Gal ir ne šiaip kokiu posteliu, o netgi įtakingu.
Manau, to pavyzdys buvo:
– ir R. Ozolo sūnaus, Abromavičiaus ir kt. pareigūnų žūtys,
– ir a.a. Pociūno ,,skrydis” per viešbučio langą (juk galima buvo taip pašalinti, kad niekas neįtarų, bet pasirinktas demonstratyvus būdas, kad plačiai nuskambėtų ir kitus įspėtų: štob drugim ne povadno bylo!),
– ir ,,VSD pareigūno” pokalbis Garliavos tema su socdeme Vaikų teisių kontroliere, po kurio ana nė piršto pajudinti vaiko labui nedrįso…
Be abejo, būta ir daugiau meistriško scenarijaus įvykių.
R. Karbauskis pasipiktino G. Landsbergio pareiškimais: pamišėlių valdžia po savęs paliks skaudžias pasekmes
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2021/05/22/news/r-karbauskis-pasipiktino-g-landsbergio-pareiskimais-pamiseliu-valdzia-po-saves-paliks-skaudzias-pasekmes-19463550/
O nebūdavo kur nors, kada nors taip, kad didesnioji itin pretenzinga kaimynė veikia mažesniąją, naudodam tokią schemą:
– ji pasirūpina, kad jos specialiai parengtas asmuo (kuriam vadovaujama per nuolatinį /ne/tiesioginį ryšį) atsidurtų tokiose pareigose, kuriose jis gali pats tam tikrą vyksmą kontroliuoti, nustatyti jo turinį, kas, kaip ir kada turi įvykti, rastis,
– toliau įjungiamas asmuo, nuo kurio priklauso, ar valdžią paėmusieji išsaugos savo sostą – jie juk gali netekti jo grupuotės paramos, ir esama netvirta piramidė sugrius? Todėl nei suinteresuotajai kaimynei, nei tam jos parengtam asmeniui toliau niekur nereikia kištis – kaimynei reikalingi veiksmai bus atlikti, įsakymai įvykdyt;
– Na, o per kaimynės rengiamus (iškilmingus) priėmimus, be iškilmingų tostų ir smagių anekdotų, su piramidės viršūnėje esančiais pakalbama apie viską, taip pat ir apie pasirinkimą tarp meduolio ir botago, apie skaudų krytį nuo viršaus ir ilgai negysiančias opas…
Deja, Asanavičiūtės pavardę turinti Seimo narė pasakojo apie rengimąsi pakartoti Tautos referendumą dėl dvejopos pilietybės („į našym, i vašym”), kad ji kitaip skambėtų, būtų suprantamesnė… Ar taip, pataisyti, kad Tauta suprastų tai, kaip gėrį valstybei? 🙂
Vieną tikrovėje nesiorientuojančios ES spaudimu įvestą „gėrį” jau turime: žemė teoriškai mūsų, o praktiškai – ES registruotų 3-čios valstybės „įmonių” nuosavybė. Ko „pažangiai mąstantys” dar pageidautų? – Nesivaržykite, klokite!
Gaila, kad neįmanoma atlikti už Breksitą balsavusių tyrimą: kas jie, iš kur didžioji jų dalis atsidūrė DB, įsivaizdavusioje, jog juos sėkmingai integruos? 🙁 Ar tik ne „disidentai”. 🙁
Arnas Ilgauskas. Gegužės 15 d. Vingio parke M. K. Oginskio polonezo lydimi atsisveikinome su Valstybe?
( [Kas ją valdo?] Argi tai svarbu? Faktas, kad ją valdo tikrai ne tauta… )
– pozicija.org/arnas-ilgauskas-geguzes-15-d-vingio-parke-m-k-oginskio-polonezo-lydimi-atsisveikinome-su-valstybe/
Jurga Lago. Siūlau LGBT stoti į šeimų pusę, jeigu patys nori tapti šeimomis.
(Tokio cinizmo prieš savo žmones, kokį demonstruoja Lietuva prieš tėvus, nebuvo matęs…)
– pozicija.org/jurga-lago-siulau-lgbt-stoti-i-seimu-puse-jeigu-patys-nori-tapti-seimomis/