Naminių paukščių augintojams šiuo metu neramumą kelia Lietuvoje fiksuojamas didelio patogeniškumo paukščių gripas, kuris mūsų šalyje paplito iš nelegalaus prekybininko įsigijus iš kaimyninės Lenkijos, kur siaučia šis virusas, pargabentus naminius paukščius. Vienas esminių klausimų, kylančių augintojams – kaip neapsigauti ir iš kur įsigyti sveikų paukščių?
Apie tai ir kas svarbu norint užauginti sveikus mėsinius viščiukus, patarimais dalijasi AB „Vilniaus paukštynas“ Paukščių auginimo tarnybos vadovas, vyr. veterinarijos gydytojas Tomas Miškinis ir AB „Kauno grūdai“ kombinuotų pašarų gamybos technologas, veterinarijos gydytojas dr. Žydrūnas Totilas.
Paukščių įsigijimas – tik iš patikimų prekybininkų
Kaip pažymi AB „Vilniaus paukštynas“ atstovas T. Miškinis, naminius paukščius būtina pirkti tik iš patvirtintų ir patikimų pardavėjų. „Tai šiuo metu ypač aktualu dėl plintančio didelio patogeniškumo paukščių gripo, kuris Lietuvą pasiekė, kai iš nelegalaus prekybininko buvo įsigyta iš Lenkijos pargabentų paukščių, užsikrėtusių šiuo virusu. Būtent Lenkijoje fiksuojamas rekordinis paukščių gripo atvejų skaičius.
Todėl nesąžiningi prekeiviai skuba pigiai parduoti galimai užsikrėtusius lenkiškus paukščius Lietuvoje, siūlo mažą kainą ir netgi pristatymą į sutartą vietą, tačiau reiktų neapsigauti ir tuo nesusivilioti, nes pasekmės gali būti skaudžios – netenkama užsiauginti planuotos mėsos ir tuo pačiu patiriami finansiniai nuostoliai“, – sako T. Miškinis, kuris atkreipia dėmesį, kad užsikrėtus bent vienam paukščiui tenka sunaikinti visą naminių paukščių pulką.
Kaip jis atskleidžia, dažnai ir „Vilniaus paukštynui“ tenka susidurti su atvejais, kai nelegalūs prekeiviai naudojasi žinomo paukštyno vardu ir skelbiasi esą parduoda jame išperintus viščiukus. „Būna, jog skelbiasi parduodantys ir pas mus išperintas vištas dedekles, antis ar kalakutus, kai tuo tarpu „Vilniaus paukštynas“ neaugina kitų naminių paukščių, išskyrus mėsinius viščiukus. Be to, mūsų atstovai nevažinėja per miestelius ir nepardavinėja paukščių“, – pažymi „Vilniaus paukštyno“ atstovas T. Miškinis ir priduria, kad vienintelis patvirtintas „Vilniaus paukštyno“ inkubatoriuje išperintų viščiukų prekybininkas – „Kauno grūdai“, kurie pavasarį viščiukais prekiauja prie nuosavų mažmeninių parduotuvių, įsikūrusių skirtinguose Lietuvos miestuose.
Siekdami užkirsti kelią paukščių gripo plitimui, nuo gegužės vidurio Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynai suteiks smulkiesiems paukščių augintojams galimybę įsigyti vienadienių viščiukų tiesiai iš jų. „Patys auginame mėsinių viščiukų tėvinius pulkus, iš kurių surinktus kiaušinius inkubuojame nuosavuose inkubatoriuose.
Galime užtikrinti, kad išperinti mėsiniai viščiukai atitinka aukščiausius sveikatingumo ir kokybės standartus. Kviečiame visus Lietuvos paukštininkus susivienyti bei pasiūlyti gyventojams mėsinių viščiukų, dedeklių vištaičių ir kitų naminių paukščių iš kokybiškų, sertifikuotų bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) prižiūrimų ūkių“, – sako T. Miškinis.
Tuo tarpu siekiant paprasčiausiu būdu įsitikinti, ar perka naminius paukščius iš patikimo prekybininko, T. Miškinis ragina visuomet paprašyti pardavėjo pateikti viščiukų kilmę patvirtinantį dokumentą: kasos čekį, sąskaitą-faktūrą ar veterinarinį važtaraštį. Jei prekybininkas negali neturi nė vieno iš šių dokumentų – nepirkite iš jo naminių paukščių.
Viščiukų auginimo sąlygos
Prieš įsigyjant viščiukus svarbu tinkamai paruošti ir pilnai įrengti auginimo patalpas. Kraikui patariama pasirinkti drožles, durpes ar šiaudus, svarbiausia, kad pagrindas būtų sausas, nesuplėkęs ar nesupelijęs.
Patariama viename kvadratiniame metre laikyti iki 26 viščiukų, sveriančių 1 kg, arba 16 suaugusių viščiukų, sveriančių 2 kg. Taip pat, auginimo patalpoje pasirūpinkite šviesos šaltiniais, nes maži viščiukai turi gauti pakankamą kiekį šviesos. Šaltuoju sezonu gali prireikti papildomo apšvietimo, tačiau 4-6 valandas būti skirti visiškai tamsai, nakties periodui – tai viščiukų poilsio laikas.
Kaip pažymi T. Miškinis, auginimo patalpose ypatingai svarbu palaikyti stabilią nuolatinę oro temperatūrą, kadangi temperatūros kaitai maži viščiukai yra labai jautrūs. Temperatūra nustatoma pagal paukščių amžių: iki 7 dienų viščiukus reikėtų auginti 31-33°C temperatūroje, nuo 8 dienos temperatūrą galima po truputį mažinti iki 27°C, iki 35 dienos paukštidėse reikėtų išlaikyti nuo 17°C iki 21°C. „Jautriausia mažų viščiukų kūno dalis yra kojytės. Norėdami įsitikinti, ar viščiukams nėra šalta, ar kraiko temperatūra pakankama – pakelkite viščiuką ir priglauskite kojyčių padukus prie žando. Jeigu viskas gerai, kojytės turi būti šiltos“, – patarimu, kaip patikrinti, ar temperatūra tinkama, dalijasi „Vilniaus paukštyno“ atstovas.
Kokį lesalą rinktis?
Antras, itin svarbus žingsnis, jau pasirūpinus tinkama gyvenamąja patalpa – kad paukščiukai nuolat gautų kokybiško ir subalansuoto lesalo broileriams bei švaraus šalto geriamojo vandens. Vandens kokybė ir švara taip pat labai svarbi. Įrenkite viščiukams girdyklas, kurias bus lengva prižiūrėti, kasdien keisti vandenį. Vandenį papildomai galima praturtinti vitaminu C.
„Nuo pat pirmos dienos svarbu užtikrinti pilnavertę subalansuotą viščiukų mitybą, kad paukščiai augtų sveiki“, – sako „Kauno grūdų“ kombinuotų pašarų gamybos technologas, veterinarijos gydytojas dr. Ž. Totilas. Kaip jis pažymi, vienam viščiukui užauginti nuo vienadienio paukščiuko iki broilerio įprastomis sąlygomis, vidutiniškai sunaudojama apie 3,5 – 4,5 kg lesalų. Kad viščiukas broileris užaugtų sveikas – lesalo jam negali trūkti. Pačiomis optimaliausiomis sąlygomis viščiukai broileriai (iki 2,5 kilogramų svorio) užauga per 39-41 dieną.
Augdamas viščiukas turi gauti tinkamą baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekį, todėl tiksli lesalo rūšis priklauso nuo viščiuko amžiaus ir iki jam užaugant iki broilerio pasikeičia net keturis kartus. „Skirtingo amžiaus periodu paukščių tinkamam vystymuisi reikalingos skirtingos naudingosios medžiagos. Todėl kiekvienam auginimo periodui derėtų rinktis subalansuotą lesalą. Nuo to galiausiai priklauso mėsos kokybė“, – pažymi Ž. Totilas.
Pirminis lesalas (pre-start) duodamas viščiukams nuo 0 iki 10 dienų amžiaus. Šiame lesale gausu baltymų, aminorūgščių, vitaminų. Startinis arba auginimo lesalas duodamas viščiukams nuo 10 iki 25 dienų amžiaus. Startinio periodo lesalas broileriams – kaloringesnis, turi daug baltymų, aminorūgščių bei riebalų, praturtintas vitaminais, mineralais, kurie stiprina virškinimą ir imuninę sistemą, subalansuotas viščiuko augimui ir vystymuisi. Vidurio lesinimo etape – nuo 25-32 augimo dienos – duodamas lesalas su daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų, jis subalansuotas raumenų masės vystymuisi. Pabaigos lesinimo periodas – nuo 32 viščiuko augimo dienos iki skerdimo. Šis lesalas broileriams turi daugiau riebalų ir yra subalansuotas taip, kad paukščiai priaugtų kuo daugiau svorio paskutinėmis auginimo dienomis.
Papildomai paukščiams galima duoti mineralinius briketus stipresniam kaulų vystymuisi.
Gimęs broileriu, sakalu neskraidys, o gimusi višta, gulbe neplaukios. Determinizmas, brolyčiai, determinizmas…
Jau esu kažkur rašiusi, kaip perekšlės mamytės išbrokytas ir kapotas, todėl mano chalato kišenėje užaugęs, viščiukas mūsų vištų pulko karvede tapo! Kokia protinga višta užaugo, kaip jaunystėje su manimi pamokas ruošė, ir kaip paaugusi sodo gale po ąžuolu pavasario sesijos marksizmo-leninizmo egzaminui kartu ruošėsi…
Todėl paprašyčiau…