Prasidėjo vieno žymiausių Nemuno kilpų regioninio parko vertybių – Punios piliakalnio tvarkybos darbai. Pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“ Punios piliakalnis bus sutvarkytas ir pritaikytas lankymui.
Projekto vykdytojas – Nemuno kilpų regioninio parko direkcija, partneris – Alytaus rajono savivaldybė, darbų rangovas – UAB „Babėnų transportas“.
Punios piliakalnio tvarkybos projekto tikslas – išsaugoti ir sudaryti palankias sąlygas lankytojams susipažinti su Nemuno kilpų regioninio parko kraštovaizdžio vertybe. Nuo piliakalnio atsiveria puiki Nemuno slėnio ir Punios šilo panorama.
Punios piliakalnį išgarsino Pilėnų tragedija. Manoma, jog čia nelygioje kovoje su kryžiuočiais narsiai gynėsi lietuviai, vadovaujami kunigaikščio Margirio. Nepajėgdami nugalėti galingesnio priešo, bet nenorėdami pasiduoti, jie padegė pilį ir visi iki vieno žuvo liepsnose.
Punios piliakalnis – vienas aukščiausių (šlaitų aukštis siekia iki 44 m) ir žinomiausių piliakalnių Lietuvoje. XIV a. pabaigoje ant piliakalnio stovėjo Punios pilis, siejama su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių medžioklės dvarais, vėliau iki XVIII a. jame buvo dvarvietė – Punios seniūnų reprezentaciniai rūmai.
Tvarkant Punios piliakalnio kompleksą, žadamas istorinio kelio į piliakalnį, apėjimo tako dangos remontas, apsauginių tvorelių, laiptų į pylimo aikšteles, informacinių stendų, suolų, šiukšlių dėžių, dviračių stovų įrengimas.
Numatoma pratęsti skeltų lauko akmenų grindinio taką, pastatyti poilsio aikštelę su suolais ir žemais aprašymų stendais. Apžvalgos aikštelių-regyklų vietos atrinktos, panaudojant natūraliai susidariusias aikšteles, iš kurių atsiveria vaizdingos panoramos. Bus įrengta apžvalgos aikštelė ir prie Nečiuikų šaltinio, sutvarkyta šaltinio aplinka, atliekant medžių ir krūmų sanitarinius-kraštovaizdžio kirtimus.
Suprojektuoti kraštovaizdžio formavimo kirtimai, atveriant ir išryškinant Punios piliakalnio ir pylimo šlaitus. Eroduojančių šlaitų paviršius bus tvirtinamas inžinerinėmis priemonėmis, šlaitai apsėjami žolių sėklų mišiniais.
Punios piliakalnio pakraštyje palei Punios upelį bus įrengti laiptai, terasuoti takai, bus atkurtas medinis tiltas per apsauginį griovį. Projektuotojų parinkta ilgaamžė, nežalojanti piliakalnio pylimo laiptų konstrukcija. Visi infrastuktūros bruožai dera kraštovaizdyje. Jie turėtų būti atsparūs vandalizmui ir aplinkos poveikiui, patogūs naudoti lankytojams.
Aprašymų stenduose bus pateikti išsamūs duomenys apie Punios piliakalnio kompleksą – buvusios Vytauto Didžiojo (LDK) pilies ir po to gyvavusio dvaro liekanas.
Punios piliakalnio komplekso tvarkybos darbai jau prasidėjo, tačiau žadama, kad galutinai sutvarkyta bus tik vėlyvą šių metų rudenį.
Prie Punios piliakalnio bus įrengtas ir lankytojų skaičiuotuvas.
Betgi legendos sako, kad Punia turėjo slaptą susisiekimą su kitoje Nemuno pusėje esančiu Rumbonių piliakalniu.
Medžius turėtų retinti kokią 10-20 metų, kad iš lėto spėtų susiformuoti stipri velėna tada viskas būtų gerai, bet tiems tvarkytojams kaip alkoholikams Šachtos dega.
Tai jie ten kur tuos medžius retino tose proskinuose su vaizdu į Nemuną turėjo būti išvestos ir stilizuotos šakos ir medžiai , tie pyjokai ten juos degina ,beto po po šlaitų ( proskinu ) ispjovimo turėjo būti tiesiama membrana ji užpilama skalda juodžemiai ir uzvelenuota , dabar ten niekas nepadaryta ,ir visi krūmokšniai metro virš dydžio kita met Nemuno nesimatis. Kur atsakingi asmenys žiūri EU pinigų negaila bet musu kraštą plėšia sukčių ir pyjoku kompanija .
Rangovas UAB Babenu Transportas kuris vykdo Punios piliakalnio atstatymo darbus , yra aferisto valdoma ,darbai atliekami ne kokibiskai , nesilaikant techninių nurodymu , ydomiausia tai kad techninė statybų priežiūra to nemato nes ten nesilanko. Vos tik yra nepadaromas koks numatytas planuose darbas iškart yra slepiamas kitų . Pvz skaldos po bruko takų turėtų būti 10 cm o ten papilta gal 3 cm ir iškart dedamas Brukas kad to nepastebėtų . Žodžiu kur pirštų be dursi ten haltura !