Panevėžiečiai toliau kovoja su miesto istorinio kino teatro „Garsas“ griovėjais. Vasario 26 d. buvo surengti net du piketai, vienas prie Panevėžio savivaldybės, kitas prie apygardos prokuratūros. Piketą surengė grupė piliečių, nuo 2018 metų atstovaujanti per 4 tūkstančius pasirašiusių peticiją dėl istorinio kino teatro išsaugojimo bei kitų visuomeninių organizacijų atstovai, viešų diskusijų Kino teatro „Garsas“ išsaugojimo klausimu dalyviai.
Piketuotojai iškėlė šiuos reikalavimus:
1. Nedelsiant sustabdyti Kino teatro „Garsas“ griovimo ir ardymo darbus, kuriuos galimai planuojama vykdyti kovo mėn.
2. Iš naujo įvertinti investicinį projektą „Stasio Eidrigevičiaus menų centro įkūrimas, modernizuojant viešąją kultūros infrastruktūrą“, 2018 m., atlikti naują projekto naudos ir kokybės vertinimą, įvertinti, ar šio projekto realizavimas nebus ES, valstybės ir savivaldybės biudžetų lėšų iššvaistymas, nepasiekiant planuojamų rezultatų.
3. ES lėšas, skirtas projektui ,,Stasio Eidrigevičiaus menų centro Panevėžyje, Respublikos g.40, įkūrimo, modernizuojant viešąją infrastruktūrą, I etapas‘‘, skirti Kino centras ,,Garsas‘‘, kaip viešosios kultūros infrastruktūros objekto, teikiančio išskirtinio kino sklaidos paslaugas, Europa Cinemas nario, modernizavimui, o ne jo nugriovimui, arba nutraukti pasirašytą finansavimo sutartį.
4. Kadangi projekto I etapo vertė 10,59 mln. Eur, II etapo – 6 mln. Eur, įvertinus laukiamą pabrangimą, bendra tikėtina projekto vertė min 19.9 mln. Eur, numatytos ES lėšos – 3 mln.eur, nusprendus toliau kurti SEMC, jo statybai parinkti naują vietą ir statyti joje objektą už 16,9 mln.eur ir daugiau valstybės biudžeto ir kitų lėšų pagal suderintą su Stasiu Eidrigevičiumi projektą.
„Piketo dalyviai taip pat priminė jau anksčiau išsakytą reikalavimą perduoti svarstyti KPD Vertinimo taryboms KC „Garsas“ nacionalinio (regioninio) reikšmingumo klausimą, kaip tai numato KPD sudaromų Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybų nuostatai ir Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 8 str., bei rekomenduoja Valstybinė kultūros paveldo komisija. Kino teatrą „Garsas“ įtraukti į Kultūros vertybių registrą ir suteikti jam teisinę apsaugą;iki KPD Vertinimo tarybų sprendimo priėmimo 6 mėn. uždrausti griovimo (ardymo) darbus KC „Garsas“ pastate bei jo teritorijoje“, – sakė Pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti Garsą!“ atstovė Laura Mikšionienė.
Piketuotojai prie apygardos prokuratūros reikalavo, kad Generalinė prokuratūra ištirtų Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) ir KPD veiksmus, kurie, pasak piketo dalyvių, neteisėtai išduotą Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) statybos leidimą taikos taikos sutartimi pavertė „teisėtu“.
Primename, kad Panevėžio miesto savivaldybės pastangomis vietoje veikiančio kino teatro „Garsas” yra numatyta pastatyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą. Kino teatras „Garsas“ įsikūręs istorinėje miesto dalyje nuo 1928 m., pastatytas 1968 m. atspindi plačiaformačių stereofoninių, vienašalių kino teatrų, vyravusių 7-ajame dešimtmetyje, pagrindines tendencijas ir yra vienintelis veikiantis toks kino teatras Lietuvoje.
Pirmą kartą susirūpinimas dėl kino teatro dalies kino bendruomenės buvo išreikštas 2017 m. Kino teatro išlikimu nuolat rūpinasi 2019 m. susibūrusi Panevėžio miestiečių bendruomenė Pilietinė iniciatyvinė grupė „Išsaugoti „Garsą“!
Palaikymą kino teatrui yra išreiškę daugiau nei 100 kino ir kultūros atstovų, tarp jų kino režiseriai, Nacionalinės premijos laureatai Juozas Budraitis, Audrius Stonys, jaunosios kino kartos režisieriai Eglė Vertelytė, Marija Kavtaradzė, Andrius Blaževičius. Nepriklausomų prodiuserių asociacija, Lietuvos kino operatorių asociacija, Lietuvos animacijos asociacija, kino festivalių „Kino pavasaris“, žmogaus teisių festivalio „Nepatogus kinas“ vadovai, kino teatrų vadovai ir daugelis kitų.
Praėjusių metų rugpjūčio 24 d. dailininkas, grafikas S. Eidrigevičius pats raštu atsisakė suteikti teisę menų centrui naudoti savo vardą ir dovanoti šiam centrui savo darbų kolekciją.
Kino teatro „Garsas” likimas – Europos kino dėmesio centre
Visai neseniai kino teatro „Garsas“ išsaugojimui palaikymą viešai išreiškė virš 30 Europos kino teatrų:
2019 m. liepos 12 d. į Lietuvos šalies vadovą, vyriausybę, Lietuvos respublikos Kultūros ministeriją bei Panevėžio miesto savivaldybę dėl kino teatro „Garsas“ išsaugojimo kreipėsi Europos kino asociacijos „Europa Cinemas“ generalinis direktorius Klodas Erikas Puaru (Claude-Eric Poiroux). Tai viena didžiausių pasaulio asociacijų, vienijanti Europos ir pasaulio nekomercinius kino teatrus. Asociacija vienija 2990 kino ekranus 43 šalyse ir 677miestuose, kuriuose rodomas Europos kinas. 1992 m. asociacija įkurta siekiant stiprinti nekomercinio, europietiško kino sklaidą pasaulyje. Be kino teatro “Garsas” šiai asociacijai priklauso dar trys Lietuvos kino teatrai („Skalvija“, „Pasaka“ Vilniuje ir „Romuva“ Kaune).
Šaunu ir palaikau
Ir aš taip pat 🙂
„2019 m. vasarą kino teatro „Garsas“ išsaugojimui palaikymą viešai išreiškė virš 30 Europos kino teatrų:”
Mūsų valdžios visada pritaria GRIOVIMUI, NAIKINIMUI, trynimui iš atminties to, kas jų rinkėjams, Tautai brangu. Gal Seimas, savivaldybės kuo nors apkrėstos, kad, vos peržengę tų pastatų slenkstį, jie elgiasi tartum kokių drignių priėdę? Gal ten kondicionieriai į rūmus jiems neapykanta Tautai apkrečiančias dujas į pučia?
Net ir iš ES atėjusių minčių bei patarimų jie tik tuos palaiko, kurie siūlo naikinti, sava į svetima keisti. Ir šalies viduje jie dėl grupelės ar vos vieno suinteresuoto pamina Tautos ar vietovės gyventojų daugumos interesą.