Valstybinis ansamblis „Lietuva“ tęsia gražų paprotį ir jau ketvirtąjį kartą kviečia dalyvauti sceninių lietuvių liaudies šokių varžytuvėse „Šoka Lietuva 2021“. Šiemet tautinio žanro gerbėjų laukia išskirtiniai pokyčiai – varžytuvės vyks nuotoliniu būdu, o šokių kolektyvai varžysis ne tik moksleivių, bet ir vyresniųjų amžiaus kategorijose. „Šoka Lietuva 2021“ rengėjai atskleidžia dar vieną žinią – pirmą kartą šokių varžytuvėse laukiami ne tik Lietuvos, bet ir užsienio lietuvių kolektyvai iš viso pasaulio.
„Gaila, kad šį kartą neteks gyvai pamatyti visų šokėjų degančių akių, jaudulio, tautinio drabužio grožio… Bet pasižiūrėkime iš teigiamos pusės – dėl virtualaus formato kviečiame ne tik vaikus, bet ir įvairaus amžiaus ansamblius, pasaulio lietuvius. Varžytuvės sujungs po visą pasaulį išsibarsčiusius ir tautinį šokį pamilusius kolektyvus“, – pasakoja Edgaras Suprunas, ansamblio „Lietuva“ vyr. baletmeisteris ir šokių grupės vadovas.
Projekto užbaigimas – Tarptautinė šokio diena
Dėl pandemijos kinta ne tik varžytuvių formatas, bet ir projekto eiga. Šiais metais dalyviai iki balandžio 12 d. kviečiami pildyti paraišką bei atsiųsti vieną savo šokio vaizdo įrašą, su kuriuo varžysis dėl geriausių kolektyvų vardo. Kiekvienos amžiaus kategorijos nugalėtojai, pelnę „Šoka Lietuva 2021“ laimėtojo vardą, bus skelbiami Tarptautinę šokio dieną – balandžio 29 d. virtualių iškilmių būdu.
„Vadovai su šokėjais, tikiuosi, atrinks patį mylimiausią, gražiausiai sušoktą šokį. Tai skatins bendravimą, diskusijas ir planų ateičiai kūrimą. Tikimės atrasti ir talentingus vadovus, kurių sukurti nauji šokiai papildys lietuviško šokio sąrašus. Noriu padėkoti Mokytojams, kurie nuo mažens skiepija meilę mūsų šalies papročiams, šokiams ir dainoms. Pagarba ir vaikams, jų tėveliams. Be jų nebūtų savo šaliai atsidavusių žmonių, tautinio šokio tęstinumo, papročių išsaugojimo“, – sako E. Suprunas.
Varžytuvių dalyvių vaizdo įrašai bus vertinami pagal šokio meninį pateikimą, šokėjų artistiškumą, sceninę kultūrą, šokio parengimo išskirtinumą ir kitus bruožus. Ypač skatinama dalyvauti su savo kūrybos šokiais. Varžytuvių dalyvius vertins rengėjų sudaryta komisija, o nugalėtojų lauks specialūs projekto apdovanojimai.
Praėjusių metų atgarsiai
2019 m. į šokio sūkurį įtraukęs projektas „Šoka Lietuva“ buvo pripažintas koncertu, skirtu lietuvių liaudies sceninio šokio pradininko, kūrėjo, ansamblio „Lietuva“ šokėjo ir baletmeisterio Juozo Lingio 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Tuomet į Šokio teatrą Vilniuje sugūžėjo net 300 dalyvių iš visos Lietuvos – nuo varžytuvių laimėtojų iki tokių kolektyvų kaip VU dainų ir šokių ansamblis, KTU tautinio meno ansamblis „Nemunas“, liaudiškų šokių grupė „Girėnai“ iš J. Lingio gimtojo Šakių rajono ir kiti.
„Tai buvo nuostabi, neįkainojama patirtis, atsakomybės ir pasididžiavimo jausmas. Iš Vilniaus parsivežėme daug jausmų ir įspūdžių“, – susižavėjimo neslėpė daugelis atvykusių į liaudies šokių varžytuves.
Jaunučių grupėje nugalėtojais tapo Vilniaus Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijos liaudiškų šokių grupė „Versmė“. Jaunių grupėje pergalę iškovojo Šakių Varpo mokyklos liaudiškų šokių kolektyvas „Pynė“. Jaunuolių grupėje nepralenkiami buvo Utenos kultūros centro šokių ir dainų ansamblio „Vieversa“ šokėjai.
Sceninių lietuvių liaudies šokių varžytuvės „Šoka Lietuva“ – nuo 2015 m. rengiamas valstybinio ansamblio „Lietuva“ projektas, skatinantis talentų saviraišką, tautinio meno žinomumą, liaudies šokių papročių puoselėjimą bei svarbą šių dienų kontekste.
Varžytuvių nuostatas ir kitas su projektu susijusias žinias galima skaityti oficialioje ansamblio „Lietuva“ svetainėje www.ansamblis-lietuva.lt.