Specialistai ragina visus žmones, kuriems reikalinga medicinos pagalba, nesibaiminti ir kreiptis į gydymo įstaigas. Tiek ambulatorinės, tiek stacionarinės paslaugos, kurių mastai karantino metu iš tiesų gerokai sumenko, pastaruoju metu, Lietuvoje mažėjant sergančiųjų COVID-19 liga, iš lėto grįžta į įprastas vėžes.
Ligonių kasų turima statistika atskleidžia gana niūrų karantino laikotarpio sveikatos paslaugų prieinamumo vaizdą. Tai lėmė ne tik koronaviruso plitimo mastai, bet ir gyventojų vengimas lankytis gydymo įstaigose, klaidingas įsitikinimas, kad medicinos pagalba šiuo metu sunkiai prieinama. „Sveikatos paslaugos medicinos įstaigose nebuvo ir nėra sustabdytos. Dėl suprantamų priežasčių jų mastai buvo sumažėję, tačiau pastaruoju metu situacija keičiasi. Tad pacientai gali drąsiai skambinti į gydymo įstaigas, registruotis, konsultuotis“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Pasak ministro, pagerinti asmenų patekimą pas gydytojus turėtų vis didesnį pagreitį įgaunanti Išankstinė registracijos sistema (IPR IS). Šiuo metu prie jos prisijungusios apie 200 asmens sveikatos priežiūros įstaigų.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) vadovo Gintaro Kacevičiaus teigimu, ligonių kasų duomenys rodo, kad spalio-gruodžio mėnesiais ligonių apsilankymas pas šeimos gydytojus buvo gana stabilus, tačiau keitėsi vizitų struktūra. „Tolygiai mažėjo kontaktinių ir atitinkamai didėjo nuotolinių apsilankymų dalis, kuri gruodžio mėnesį sudarė beveik 60 procentų“, – sako G. Kacevičius.
Pasak jo, tai kelia tam tikrą nerimą, nes, kaip pastebi patys medikai, skubios pagalbos ar į specialistus pavėluotai besikreipiantys pacientai būna sunkesnės būklės. Iš dalies tai galima būtų aiškinti tuo, kad karantino metu žmonės vengia kreiptis į savo šeimos gydytojus, taip pat sumažėjusiu kontaktinių apsilankymu skaičiumi.
„Sutikime, kad nuotolinės konsultacijos metu gydytojai ne visada gali išsamiai įvertinti pacientų būklę ir atlikti jiems reikalingų tyrimų. Dėl šios priežasties numatoma stebėti tam tikrus šeimos gydytojo darbo rodiklius, t. y. – pacientų apsilankymų skaičių 1000 prirašytų pirminės sveikatos priežiūros centre gyventojų bei kokią apsilankymų dalį sudaro būtent kontaktiniai – ne nuotoliniai apsilankymai“, – sako G. Kacevičius.
Ligonių kasos dar kartą atkreipia dėmesį, kad šiuo metu gydymo įstaigose teikiamos visos sveikatos paslaugos – tiek kontaktiniu, tiek ir nuotoliniu būdu. Sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs ligonio sveikatos būklę, priima sprendimą dėl paslaugų teikimo būdo, labiausiai atitinkančio ligonio interesus.
Gydymo įstaigos deda dideles pastangas, kad ligoniams būtų teikiamos saugios paslaugos: personalas (didžioji dalis) paskiepytas nuo koronavirusinės infekcijos, dirba su reikalingomis asmens apsaugos priemonėmis laikantis visų epidemiologinių rekomendacijų. Specialistų vertinimu, rizika sveikatai dėl pavėluoto kreipimosi į gydymo įstaigą dažnu atveju yra nepalyginamai didesnė, nei pavojus užsikrėsti koronavirusine infekcija.
Gaila, kad Alkas perspausdina tokius absurdiškus iš kvailus straipsnius, taip bandant kelti ministerio Dulkio ir valdžios reitingus… Kas ir ką ragina, juk visur uždaryta, niekur nepriima… Net su infarktu ar pan. žmonės negauna pagalbos kol testų nepadaro ir miršta, tada juos nurašo kaip kovidinius, su komplikacijomis po operacijų ligonių nepriima, sergantys lėtinėmis ligomis negali užsiregistruoti konsultacijoms ar tyrimams ir t.t. Geriau viešinkit valdžios klastojamus sergamumo skaičius, testų nepatikimumą (net PSO tai pripažino), suvaržymų beprasmiškumą ir pan. Štai Kaune buvo paskelbta kad serga 1598 pacientai, o patikrinus pasirodė mažiau negu 400 ! Tai ir parodo ko vertas toks ministras ir visa vyriausybė uždariusi tautą į getus ir terorizuojanti milžiniškomis baudomis.
Gaila, kad Alkas perspausdina tokius absurdiškus ir kvailus straipsnius, taip bandant kelti ministerio Dulkio ir valdžios reitingus… Kas ir ką ragina, juk visur uždaryta, niekur nepriima… Net su infarktu ar pan. žmonės negauna pagalbos kol testų nepadaro ir miršta, tada juos nurašo kaip kovidinius, su komplikacijomis po operacijų ligonių nepriima, sergantys lėtinėmis ligomis negali užsiregistruoti konsultacijoms ar tyrimams ir t.t. Geriau viešinkit valdžios klastojamus sergamumo skaičius, testų nepatikimumą (net PSO tai pripažino), suvaržymų beprasmiškumą ir pan. Štai Kaune buvo paskelbta kad serga 1598 pacientai, o patikrinus pasirodė mažiau negu 400 ! Tai ir parodo ko vertas toks ministras ir visa vyriausybė uždariusi tautą į getus ir terorizuojanti milžiniškomis baudomis.
Ak, tie ministrų viešieji ryšiai („piaras“) … Pranešimai spaudai… Kasdien… Politikai, neišmanantys sričių, kurioms vadovauja, pateikia save, kaip o-ho-ho! Kuriai visuomenės daliai šios žinios skirtos? Tai naiviausiai, kuri tiki bet kuo, kas parašyta? Kaip nyku… Tiesa, o kiek kainuoja mokesčių mokėtojams, na, tie viešieji ryšiai?
o prie ko cia “viesieji rysiai” jeigu suteikiama vertinga ir labai reikalinga informacija?
Dziaugtis reikia o ne burbeti…..
Pas mus Lietuvoje bet kada gali paskambinti į polikliniką ir pasiteirauti. Jie nepavyksta prisiskambinti, gali nueiti į polikliniką ir pasiteirauti (ar gali, pvz., kokią nors kūno dalį pataisyti). Tai kokia čia „vertinga informacija“? Gal nors šiek tiek savarankiškumo, ką? Kas yra viešieji politikų ryšiai, kiek tai tautai kainuoja, nepykite, prašau, nežinote. „Sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs ligonio sveikatos būklę, priima sprendimą dėl paslaugų teikimo būdo, labiausiai atitinkančio ligonio interesus.“ – vajetau, kokia naujiena, ak, kaip gerai, ačiū, ačiū, ačiū!
Šis darbo baras buvo 30 m. apleistas, įgūdžiai ir senosios kartos sukauptos žinios – viskas prarasta, todėl jie visiškai bejėgiai susitvarkyti su susiklosčiusia padėtimi, dar tik abėcėlės mokosi.
Juk ir iki karantino nesusidorojo su darbo organizavimu, lėtiniai ligoniai nė kas pusę metų negalėdavo patekti pas specialistą, kad gydymą pareguliuotų, kaupėsi šalutiniai poveikiai. Žmonės psichologiškai ir fiziškai sekino kasdieniai, po valandą ir daugiau trukdavę bandymai prisiskambinti, ar internetu registruotis. Nebent mokamai konsultacijai pinigų turi.
Tačiau Alkas praneša tokias žinias mums visiems pasitarnaudamas, kad žinotume, jog bent jau potvarkis toks gydymo įstaigoms duotas. Jei Alkas parašys vienu sakiniu, tai žinios nė nepastebėsim, tenka daugiau teksto pateikti.
Juk patogu, kad ir tai, kas su sveikata susiję ir svarbu, sužinome čia pat, kitur neieškodami?
Naujausios žinios iš Lietuvos. Šeimos narys paskambino į polikliniką užsiregistruoti priėmimui pas gydytoją. Jei sutrumpintai, tai registratūros darbuotoją pasakė, kad teks paskambinti šeimos gydytojai tam tikrą valandą, ir nieko daugiau. Viskas. Gydys telefonu? Kašpirovskis vėl Lietuvoje? Svarbiausia kas? Sumokėti PSD. Po to sukis, kaip nori. Mano nuomone, visa tai yra […]. Todėl dar kartą: skirkime politikų viešuosius ryšius nuo tikrovės. O, kad Alkas praneša, ačiū. Jei Alkas vadovautų SAM, taip blogai ir skystai, kaip dabar, nebūtų (rimtai).