Dž. Borelio (Borrell) apsilankymas Maskvoje buvo klaida, teigė daugelis europarlamentarų antradienį surengtame plenariniame posėdyje. Kartu jie ragino ES griežčiau vertintu agresyvią Rusijos politiką.
ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikai Džozepas Borelis (Josep Borrell) diskusijoje apgailestavo, kad Rusija suvokia liberalios demokratijos vertybes kaip „egzistencinę grėsmę“ ir siekia suskaldyti ES, todėl protingas dialogas žmogaus teisių klausimais su ja tapo sunkiai įmanomas. „Mūsų santykiai su Rusija atsidūrė kryžkelėje. Mūsų pasirinkimas nulems tolesnę šio amžiaus jėgų pusiausvyrą… Taip, jis galėtų apimti ir baudas“, – pažymėjo Dž. Borelis, paraginęs imtis griežto atsako į agresyvius Rusijos veiksmus. Kartu jis siūlė išlaikyti politinio dialogo kanalus ir „išvengti nuolatinės priešpriešos“, taip pat laikytis „vienybės bei tvirtumo“ ES ir Rusijos santykiuose.
Pasak Europos liaudies partijos atstovo Maiklo Galerio (Michael Gahler) (Vokietija), Dž. Borelio apsilankymas Rusijoje „atvėrė akis tiems, kurie turėjo įsivaizdavimų“. Jis ragino priimti ES Magnitskio įstatymą ir numatyti baudas Rusijos režimui artimiems oligarchams. Socialistų ir demokratų atstovė Kati Piri (Nyderlandai) piktinosi, kad Rusija pasinaudojo Dž. Borelio apsilankymu tam, kad pažemintų ir įžeistų ES, ir ragino ES Tarybą vieningai sutarti dėl griežtų baudų V. Putino režimui. Dakianas Kiolas (Dacian Cioloș) („Atnaujinkime Europą“, Rumunija) teigė, jog Dž. Borelio apsilankymas Maskvoje buvo klaida, pakenkusi ES įvaizdžiui ir nusiuntusi „neteisingą diplomatinę žinią“.
Savo ruožtu Tapatybės ir demokratijos frakcijos atstovas Tieris Marianis (Tierry Mariani) (Prancūzija) pavadino J. Borelio apsilankymą Maskvoje „tikru, reikalingu ir drąsiu“. Jis ragino ES atsisakyti Šaltojo karo nuostatų. Pasak Žaliųjų atstovo Sergėjaus Lagodinskio (Sergey Lagodinsky) (Vokietija), Dž. Borelio apsilankymas privertė ES „prablaivėti“. Jis ragino Vokietijos, Prancūzijos ir kitų šalių vyriausybes padaryti atitinkamas išvadas: sutarti dėl baudų V. Putino režimui ir sustabdyti „Nord Stream 2“ dujotiekio projektą.
Europos konservatorių ir reformuotojų atstovė Ana (Anna) Fotyga (Lenkija) apgailestavo, kad ES vyriausiojo įgaliotinio apsilankymas, surengtas neatsižvelgus į europarlamentarų ir kai kurių vyriausybių patarimus, leido Rusijos režimui pažeminti ES ir jos partnerius. Savo ruožtu Kairės atstovė Klerė Dali (Clare Daly) (Airija) klausė, kodėl tiek dėmesio skiriama A. Navalnui, o ignoruojami politiniai kaliniai kitose šalyse, tokie kaip kadaise J. Asandžą (Assange). Ji kritikavo „prieš Rusiją nukreiptą geopolitinę darbotvarkę“ ir ragino „plėtoti dialogą, o ne karą“.
Lietuvoje išrinktų europarlamentarų nuomonės:
Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) kalbėjo: „Po jūsų apsilankymo Maskvoje ES vaizduojama kaip silpna. ES vadinama nepatikima partnere. Apsilankymas buvo rengtas be tinkamo pasirengimo užkirsti kelią Kremliaus pastatytoms pinklėms ir vyko pagal Rusijos scenarijų. Netiesioginė žala ir nusivylimas dėl apsilankymo yra didžiulis. Turbūt paprasčiausia tai paaiškinti iš ES piliečių požiūrio taško: gaunu jų paklausimų, kupinų apgailestavimo ir kritikos dėl to, kad ES negali patenkinti jų lūkesčių. Stengiuosi pateikti jiems pagrįstą paaiškinimą, kodėl svarbiausias ES diplomatas išvyko į Maskvą nepaisydamas kelių valstybių narių ir šio Parlamento patarimų. Ypač turint omenyje, kad apsilankymas neatvėrė durų A. Navalnui į laisvę ir nesustabdė smurto prieš taikius protestuotojus Rusijoje.“
Andrius Kubilius (Europos liaudies partija) paragino nuodugniai persvarstyti ES politiką Rusijos atžvilgiu, neturėti vilčių dėl V. Putino režimo, taikyti ES baudas režimo asmenims, atsakingiems už „Navalno bylą“, taip pat nedelsiant atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto. „Santykiuose su Rusija ES turi pereiti nuo požiūrio „V. Putinas pirmiausia“ prie „demokratija pirmiausia“, pridūrė europarlamentaras, kartu paraginęs ES „teikti demokratijos gynimui tokią pačią pirmenybę kaip ir kovai su klimato kaita“. A. Kubilius ragino ginti demokratiją kartu su naująja JAV administracija, prieš Rusijos Dūmos rinkimus įteisinti baudas už rinkimų klastojimą, įkirti Baltarusijos ir Rusijos gyventojų teisingumo centrus ES teritorijoje, taip pat gerokai padidinti ES investicijas į Rytų partnerystės šalių sėkmę. „ES turi turėti strateginį savo būsimų santykių su demokratine Rusija siekį, kuris taip galėtų įkvėpti ir Rusijos žmones“, – pridūrė europarlamentaras.
Juozas Olekas (Socialistai ir demokratai) teigė: „Praėjusios savaitės ES vyriausiojo įgaliotinio Dž. Borelio apsilankymas Rusijoje sukėlė daug abejonių. Akivaizdu, kad Kremliaus agresyvi politika nebetenkina Rusijos piliečių – apie tai liudija masiniai protestai, o A. Navalno apnuodijimas ir įkalinimas beveik trejiems metams yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas ir politinio susidorojimo pavyzdys. Savo akimis matome, kaip Kremlius toliau bando sumenkinti ir pašalinti bet kokį pasipriešinimą ar opoziciją. Kremlius pasinaudojo Europos Sąjunga bei mūsų įvaizdžiu, o apsilankymo metu iš Rusijos išprašė Vokietijos, Švedijos bei Lenkijos diplomatus. Vyriausiasis įgaliotinis Dž. Borelis vykusios bendros spaudos konferencijos metu privalėjo išreikšti raginimą išlaisvinti A. Navalną, taip pat reaguoti į Rusijos užsienio reikalų ministro pasisakymus dėl Krymo aneksijos ir kitų klausimų, kuriais Europos Parlamente esame išreiškę griežtą požiūrį. Deja, griežtesnio ES požiūrio neišgirdome. Šiuo metu reikalaujame griežtų ir tikslių baudų Kremliaus režimui bei raginame į Rusijos agresiją pro pirštus žiūrinčias ES šalis nares atsigręžti į tai, kas vyksta ES pasienyje.“
Rasa Juknevičienė (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Vyriausiojo įgaliotinio juodasis penktadienis Maskvoje turi pagaliau padėti susivokti ES šalių sostinėse, kad V. Putinas tikrai nepasikeis. Rusija kada nors pasikeis, bet ne V. Putinas. ES politikoje V. Putino režimo atžvilgiu reikia esminių pokyčių. Visų pirma reikia nustoti mąstyti apie Rusiją kaip apie V. Putino Rusiją. Mums reikia galvoti apie žmones Rusijoje. Rusijos žmonėms V. Putinas yra didžiausia grėsmė. V. Putinas yra didžiausias pasaulio rusofobas, nes jis bijo rusų. Pokytis ES politikoje turi būti nukreiptas į pokyčius Rusijoje. Po kelių dešimtmečių svajonių apie Europą nuo Lisabonos iki Vladivostoko turime suprasti, kad tokia Europa neįmanoma, jei ją kursime su Kremliaus režimu. Demokratinė Europa nuo Lisabonos iki Vladivostoko be A. Lukašenkos, V. Putino ir kitų diktatorių – tokią svajonę aš palaikau. Pone Boreli, norint padėti kenčiantiems rusams, reikia važiuoti ne į Maskvą. Reikia kuo greičiau sėsti už bendro stalo su mūsų parneriais Vašingtone ir pradėti ruošti bei įgyvendinti bendrą demokratijos gynimo planą, kuris apimtų V. Putino sulaikymo strategiją.“
EP narių pasisakymų vaizdo įrašus ir tekstus galima atsisiųsti čia: https://multimedia.europarl.europa.eu/lt/visit-of-the-vpchr-to-russia-in-the-light-of-the-recent-crackdown-on-protestors-and-the-opposition-opening-statement-by-josep-borrell-fontelles-high-representative-of-the-union-for-foreign-affairs-and-security-policy_I201832-V_v.
EP narių pasisakymų vaizdo įrašus ir tekstus galima rasti čia: https://www.europarl.europa.eu/plenary/lt/debate-details.html?date=20210209&detailBy=date.
Oi, kaip nemalonu gauti į dūdą , bet atsikvošėjimui būtina.
Užsimanė EU su maskovija kalbėtis . Apie ką? Kaskit griovį su sieros rūgštini , statykit Trumpo tvorą ir nešerkit išsigimėlių. Ten 3 – čia Roma.
Kad žmogus suprastų, jam reikia bent vieną kadenciją europarlamentnutj . Bet ne bet kur, o toje grupėje, kuri tuos ryšius tvarko. Tamsta buvote nors kartą bent eiliniu parlamentariuku? Aha, matot.
Matyt, situacija prispyrė pakalbėti. – ES privalo išlaikyti principingą ir padorų veidą, vaidinti, kad skiria sankcijas Kremliui? Tataigi. Tačiau per tai patiria šiokių tokių nepatogumų, ji jau norėtų tas sankcijas atšaukti, norėtų didinti verslo apsukas, o tas Kremliaus uoga, užuot bent trumpam sustabdęs savo siautėjimą, bent suvaidinęs, kad nukentėjo nuo ,,sankcijų”, įžūliai toliau savo varo. Tai jį ir nusiuntė maldauti surengti jei ne ,,atgailos” , tai bent ,,apsigalvojimo” sceną. Juk gal net, prieš skelbdami sankcijas, su juo sutarę buvo, visą eigą aptarę kas ir kaip – mes tau ne kaip priklauso, o kuo mažiau juntamų sankcijų, o tu mums suvaidinsi atgailą ir bent kurioje nors vietoje žengsi žingsnį atgal… Kad mūsų rinkėjas, kad šalys narės mumis nenusiviltų.
Nepykite, kad senas nusivylęs daiktas burčija.
Pasaulį visada valdė tik pinigai. Panorote dorovės? Atsiverskite žodyną, rasite ją ten.
Ыыыыыыыыыыыы… Sadizmas.
Nabagai ir trumparegiai. Jie įsivaizduoja, kad gali daryti įtaką Vokietijos (ir ne tik) interesams Rusijoje. Ir dar vaizduoja esą politikais …
Tai ne klaida ir ne nukvakimas. Reikia visai kitų žodžių. Prisiminkite taip vadinamų vakarų demokratijų tūpčiojimus prieš hitlerį ir staliną.
Nesuprantama, kodėl Europos veikėjai neklauso Navalno šalininkų, kurie atvirai pasakoja, jog Maskva meta ES biurokratų kišenėsna 60 milijardų dolerių kyšiams, todėl ir reikia pradėti nuo finansinių srautų, bet dorų prokurorų neatsirado per visą Europos Sąjungą, tad visi ir sėdi kaip kelnes prisivarę