Būsimos atostogos gali suteikti daug džiaugsmo, tačiau galvojant apie malonią išvyką, dažnai kyla klausimas, ką daryti su mylimu gyvūnu. Šis galvos skausmas tampa nemenku iššūkiu jo šeimininkams, išsiruošusiems keliauti ir negalintiems apsispręsti, ar verta į kelionę gyvūną pasiimti kartu. Gyvūnų žinovai perspėja, kad net ir kelioms dienoms šeimininko paliktas gyvūnas gali patirti didelį sukrėtimą.
Veterinarijos klinikos vadovas Jakovas Šengautas teigia, jog kiekvienas augintinis turi jausmus, jaučia baimę, ilgisi, todėl ilgi išsiskyrimai su šeimininkais, ypač jei gyvūnas paliekamas jam svetimų žmonių priežiūroje, turi neigiamą pusę – gyvūnas nerimauja, liūdi, sumažėja jo apetitas, aktyvumas. Pasak veterinarijos mokslų daktaro, grįžus šeimininkams iš atostogų keturkojis šeimos narys net gali rodyti nepasitenkinimą, jog buvo paliktas. „Rodydamas pyktį jis gali atsisakyti bendrauti su šeimininku ar net valgyti“, – sako daktaras.
Palikto gyvūno streso lygis išvykus šeimininkams atostogauti gali skirtis dėl jų veislės ir charakterio savybių: „Šunys būna labai skirtingų charakterių, vieni dėl savo savybių, labai greitai gali priprasti prie svetimų žmonių. Tokiu atveju stresas bus minimalus. Kiti šunys būna itin atsargūs, jautrūs, baikštūs – tokie gyvūnai itin sunkiai pripranta prie nepažįstamų žmonių, todėl jų patirto streso lygis bus žymiai didesnis išvykus šeimininkams atostogauti“, – tikina veterinaras.
J. Šengautas tikina, kad patirto streso lygis priklauso ir nuo to, su kuo gyvūnas išvykus šeimininkams, yra paliekamas: „Jei šuo paliekamas jam pažįstamoje aplinkoje, su pažįstamais žmonėmis, turi veiklos, nenuobodžiauja, jis patiria mažiau streso. Taip, jis gali paverkti, paliūdėti, tačiau palikus šunį nepažįstamiems žmonėms gali būti dar blogiau“.
Nors kelionės kartu su gyvūnais vis labiau plinta, veterinarijos mokslų daktaras ir „Jakovo veterinarijos centro“ vadovas J. Šengautas pabrėžia, jog reikia atsižvelgti į tai, su kokiu gyvūnų norime keliauti: „Katė keliauja su mumis ženkliai rečiau, daugelis kačių visai neišeina iš namų, kadangi šeimininkas gyvena mieste, bute. Katė, jei ji neturi įpročių keliauti, jaus daug didesnį stresą kelionėje nei palikta namie su kitų žmonių priežiūra. Visai kitokia situacija yra su šunimi. Šuo jausis žymiai geriau keliaudamas, negu būdamas paliktas nepažįstamų žmonių priežiūrai, nes jam namai yra ten, kur yra jo šeimininkas“.
Su gyvūnais geriausia keliauti automobiliu ir keltu
Siekiant mažinti gyvūnų ir jų šeimininkų stresą keliaujant, planuojant kelionę būtina pasidomėti, kokie dokumentai augintiniui yra reikalingi, ar gyvūnai yra laukiami vietose, kuriose norima apsistoti. „Siūlau visiems keturkojų šeimininkams pasidomėti prieš kelionę ar viešbutis arba kita vieta, kurioje planuojama apsistoti, priima gyvūnus“, – sako J. Šengautas.
Galvojant apie kelionę svarbu rinktis ir tinkamą transporto priemonę, kad bandymas išvengti palikto gyvūnų streso nevirstų kelionės galvos skausmu. „Aš visada savo klientų prašau prieš kelionę įvertinti sąlygas, ar kelionės metu augintinis gali būti šalia šeimininkų, ar jis nebus atskirtas. Lėktuvai turi daug gyvūnų gabenimo ribojimų, o jei augintinis keliaus bagažo skyriuje, tai – labai negerai“, – tikina veterinarijos mokslų daktaras.
Keliauti su gyvūnais lėktuvu yra ne tik labai sudėtinga, tačiau toks keliavimo būdas sukelia streso tiek augintiniui, tiek jo šeimininkui. Pasak veterinarijos klinikos vadovo J. Šengauto, lengvesnės kelionės su gyvūnais laukia tų, kurie renkasi keliauti automobiliu ar keltu, kadangi toks keliavimo būdas leidžia šeimininkui ir augintiniui būti kartu: „Šuo visada jaučiasi gerai kartu su šeimininku. Geriausias sprendimas – keliauti kartu su savo augintiniu visą kelionės laiką. Tik reikėtų atkreipti dėmesį, ar gyvūno nepykina. Jei augintinį kamuoja pykinimas, galima duoti jam specialių vaistų“.
Gyvūnams – specialios kajutės
Pasaulyje stebimas kelionių su gyvūnais augimas – Didžiojoje Britanijoje atlikta apklausa rodo, kad net 53 proc. žmonių renkasi keliauti kartu su savo gyvūnu. Tai rodo, jog namuose laikomi gyvūnai tampa neatskiriama šeimos dalimi, be kurių neįsivaizduojamos šeimos atostogos. „Patogi kelionė kartu su gyvūnais nebėra išimtis. Tai veikiau – standartas“, – teigia Danijos tarptautinė laivybos ir logistikos įmonės DFDS viešųjų ryšių ir komunikacijos Baltijos šalims vadovas Vaidas Klumbys.
DFDS komunikacijos vadovas Baltijos šalims tikina, kad keltuose keliauti su augintiniu yra patogu, saugu ir gyvūno atskirti nuo šeimininko nereikės: „Kajutės, skirtos keliaujantiems su gyvūnais, nesiskiria nuo įprastų išskyrus tai, kad grindys – be kiliminės dangos, kad būtų galima jas lengviau išvalyti, ant jų nesikaupia alergenai. Taip pat gyvūnai gali vaikščioti po atvirą denį ir tam tikrose kelto erdvėse su pavadėliu ir antsnukiu.“
V. Klumbys primena, jog nuo 2021 m. sausio pasikeitė gyvūnų laivuose gabenimo politika – jų nebebus galima palikti automobiliuose, jie privalės keliauti kartu su šeimininkais kajutėse: „Siekdami skatinti keliones kartu su gyvūnais, paskelbėme nuolaidą gyvūno bilietui – išankstinių bilietų įsigijimo akcijos metu gyvūno bilietui taikoma 50 proc. nuolaida.“