Antradienis, 14 liepos, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Netinkami drabužiai ir avalynė gali pakenkti sveikatai

www.alkas.lt
2021-01-10 17:49:10
223
PERŽIŪROS
1
Netinkami drabužiai ir avalynė gali pakenkti sveikatai

Batai | newsbeezer.com nuotr.

Bene kiekvieno žmogaus spintoje galima rasti jam netinkamų drabužių ir batų – tai per siauros kelnės, į kurias planuojama įlįsti po kelių mėnesių, tai rankas veržiantys nepatogūs marškiniai, tai per išpardavimą pirkti bateliai, po kurių avėjimo prireikia ne vieno pleistro. Tačiau nedažnai susimąstoma, kad netinkama apranga ir avalynė – ne tik kliūtis minimalistiniam gyvenimui, bet ir žala sveikatai.

„Aptempti ir nepatogūs drabužiai gali sukelti įvairiausių sveikatos problemų – pilvo skausmą, kraujo krešulius, šlapimo pūslės bei makšties infekciją moterims. Dėmesį atkreipti turėtų ir vyrai, nes dėvint aptemptus džinsus galimi sėklidžių veiklos pakitimai. Todėl drabužių nuolat spaudžiamose kūno vietose pajutus skausmą reikėtų kreiptis į gydymosi įstaigą“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.

Pasak jos, reikia nepamiršti ir avalynės, juk būtent kojoms kasdien tenka atlaikyti didžiausią krūvį. Vaistininkė pataria nepasiduoti pagundai pirkti batus tik dėl jų išvaizdos, mat vėliau vienadienis grožis gali atsiliepti sveikatai.

„Dėl netinkamos avalynės daugiausiai problemų turi moterys, ypač mėgstančios avėti aukštakulnius, kurie gali negrįžtamai pakenkti pėdos ir kulkšnies būklei. Kai kurios moterys yra linkusios pirkti per mažus ar itin siauru priekiu batus, o tokio tipo avalynė gali sukelti pirštų deformacijas, įaugusius nagus, dėl kurių tenka gultis ir ant operacinio stalo“, – aiškina L. Vanagaitė.

Drabužis turi tikti kūnui, o ne atvirkščiai

Vaistininkės teigimu, vienas dažniausių klaidingų gyventojų įsitikinimų yra tai, kad nusipirkus per mažus drabužius, juos galima „pranešioti“, neva ilgainiui dėvimi jie prisitaikys prie kūno ir bus tinkami. Tačiau per šį „pranešiojimo“ laiką žala organizmui jau gali būti padaryta.

„Perkant drabužius ir batus reikėtų atsižvelgti į tai, kad jie atitiktų žmogaus kūno formas, dydį. Negalvoti, kad kūnas turi prisitaikyti prie norimo drabužio dydžio. Patarčiau klausytis savo kūno. Jeigu jis siunčia signalus, kad jam yra nepatogu, išgirskite – tai gali padėti išlaikyti gerą sveikatą ir jaustis laisvai bei patogiai“, – sako L. Vanagaitė.

Ji pataria prieš perkant avalynę ar tam tikrus drabužius tiksliai save išsimatuoti. Pavyzdžiui, renkantis batus – pėdos ilgį ir plotį, renkantis kelnes – kojų ilgį, klubų apimtį. Skirtingų gamintojų drabužių dydžiai skiriasi, tad perkant, rodos, savo įprastą dydį, galima ir apsigauti.

„Batus ir drabužius rekomenduojama matuotis pirmoje dienos pusėje, nes vakare dydžiai gali pakisti dėl skysčių pasiskirstymo ar nuovargio. Pėdos ar kitos kūno dalys gali būti šiek tiek patinusios, padidėjusios, todėl ir dydis gali būti netikslus. Taip pat viena pėda gali būti didesnė už kitą, todėl renkantis avalynę rekomenduojama dydį rinktis pagal didesnę pėdą“, – pataria vaistininkė.

L. Vanagaitės teigimu, žalos gali pridaryti ne tik pernelyg aptempti džinsai, bet ir kompresiniai drabužiai ar kūno linijas formuojantys apatiniai.

„Dėl nuolatinio spaudimo gali atsirasti nervų pažeidimų. Bet jeigu akį vis tiek traukia itin aptempti drabužiai, patarčiau rinktis elastingus audinius, kurie padės išvengti tirpstančių galūnių ar rimtesnių problemų“, – siūlo ji.

Nepralaidūs audiniai ir chemikalai drabužiuose

Pasak vaistininkės, dermatitą neretai sukelia vilna ir sintetiniai audiniai. Todėl nenuostabu, kad praleidus dieną su šiltu vilnoniu paltu ar sintetiniais marškiniais, gali padidėti prakaitavimas ar sudirgti oda.

„Dėl nepralaidžių drabužių ar avalynės gali net išsivystyti grybelis. Taip nutinka todėl, kad oda sulaiko visą drėgmę, kuri nepasišalina dėl netinkamų audinių. Drėgmė ir šiluma sudaro puikią terpę veistis bakterijoms. Todėl vertėtų rinktis medvilninius ar natūralius audinius, kurie leidžia orui laisvai cirkuliuoti“, – tikina L. Vanagaitė.

Dėvimuose drabužiuose pasitaiko net ir toksiškų cheminių medžiagų, kurios gali patekti į organizmą. Pavyzdžiui, beveik prieš dešimtmetį keli žymūs prekiniai ženklai pateko į skandalo sūkurį paaiškėjus, kad jų drabužiuose yra sveikatai kenksmingo formaldehido. Juoduose drabužiuose ir dažuose, naudojamuose odai dažyti, taip pat neretai randamas sveikatai žalingas p-fenilendiaminas.

„Šios medžiagos ne tik dirgina odą, bet ir gali sukelti anafilaksinį šoką ar vėžį. Vos pastebėjus įtarimą keliančius kūno signalus, reikėtų kreiptis į gydytoją ir išmesti drabužį iš spintos. Gera žinia ta, kad vis daugiau drabužių gamintojų naudoja ekologiškus audinius ir dažus“, – sako vaistininkė.

Nuospaudos ir nutrynimai – netinkamų batų pasekmė

Anot L. Vanagaitės, avint aukštakulnius gresia lėtinis kulnų, kelių, nugaros ir pečių skausmas, taip pat didesnė tikimybė pasitempti kulkšnį ar susilaužyti koją. Avint juos dažniau nei kelis kartus per savaitę pėdoms sukeliamas stresas dėl nenatūralios kelties. Kasdien vaikštant su aukštakulniais, galima pakenkti pirštų sąnariams, dažniau jaučiama kojų įtampa, kuri ir sukelia skausmą.

„Kai žmogus stovi be batų, kūno svorio spaudimas tolygiai pasiskirsto tarp sąnario ir stuburo ašies. Šis stipriai pasikeičia avint aukštakulnius, mat stuburas lenkiasi į priekį, kad išlaikytų svorio centrą, taip sukeldamas juosmens ir stuburo deformacijas. Tačiau ir lygiapadžiai batai gali pridaryti bėdos – neturint tvirtos atramos, gali kilti kelio, klubo ar nugaros problemos“, – pabrėžia vaistininkė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Sloga skrendant gali pakenkti klausai: kokie požymiai rodo, kad geriau neskristi?
  2. Manoma, kad kurkuma gali užkirsti kelią onkologiniams susirgimams
  3. Menkas nubrozdinimas gali virsti rimtu kraujo užkrėtimu
  4. Jei stinga vitamino B12 gali tekti vaikščioti „besmegenio kojomis“
  5. Šimtus žmonių dėl diabeto grėsmės patikrinę gydytojai ragina suklusti
  6. 30 dienų „grikių“ iššūkis medicinai neįveikiamoms ligoms atsikratyti
  7. Skubiosios medicinos gydytojai pradeda savo darbą
  8. Pažangiausi magnetinio rezonanso tomografijos tyrimai – nuo šiol ir Lietuvoje
  9. Profesorius P. Šerpytis: cholesterolis – tiksinti X ir Y kartų atstovų bomba
  10. Seime pradedami svarstyti siūlymai reglamentuoti alternatyviąją mediciną
  11. Šiemet nuo erkinio encefalito mirė jau antras žmogus
  12. Gerėja medicinos pagalbos priemonių prieinamumas
  13. Kauno klinikose naujas sumanymas, pagelbėsiantis sergantiems 1-ojo tipo cukriniu diabetu
  14. Ligoninėms patariama gerinti užsieniečių aptarnavimą ne valstybine kalba
  15. Kviečiama jungtis prie vajaus „Drauge prieš gripą“

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Žemyna says:
    6 metai ago

    O kodėl apskritai į Lietuvą įleidžiama avalynė su plokščiu padu, be menkiausios išgaubos pakulnei ??? Kodėl leidžiama ja prekiauti, nors žinoma, jog ji ne tik nesveika kojai, jog su tokia

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Tarptautinės biologijos olimpiados atidarymas Vilniuje
Lietuvoje

Vilniuje prasidėjo tarptautinė biologijos olimpiada – talentingiausi jaunieji biologai iš viso pasaulio!

2026 07 14
Kęstutis Budrys
Lietuvoje

K. Budrys Briuselyje pabrėžė tolesnę paramą Ukrainai, spaudimą Rusijai

2026 07 13
Elektra
Lietuvoje

ESO primena kasant žemę laikytis saugumo

2026 07 13
Telefonas
Lietuvoje

Sukčiai siunčia laiškus ir žinutes prisidengdami „Sodros“ vardu

2026 07 13
Valstybės kontrolė
Lietuvoje

Valstybės kontrolė su savivaldybių kontrolieriais pradeda neformaliojo švietimo auditą

2026 07 13
Pasienis su Baltarusija
Lietuvoje

Saugoti Latvijos sienos su Baltarusija vyks dar viena Lietuvos pasieniečių grupė

2026 07 13
Saulės elektrinė
Lietuvoje

Energetikos bendrijas jau įsteigė 14 savivaldybių

2026 07 13
Karinė technika
Lietuvoje

Prasideda Lietuvos kariuomenės pratybos „Dragūnų įniršis 26“

2026 07 13
Laikrodis su žemaitiškais užrašais
Kalba

Pristatytas išskirtinis laikrodis: vietoje anglų kalbos – žemaitiški užrašai

2026 07 13
Valdovų rūmų muziejus
Kultūra

Valdovų rūmai pateko į vieno įtakingiausių pasaulio leidinių patarimų sąrašą

2026 07 13
Varėna pristato naują turizmo įvaizdį
Gamta ir žmogus

Varėna pristato naują turizmo įvaizdį – vietos, kur galima išgirsti save

2026 07 13
Išmoka
Lietuvoje

„Sodra“: ką svarbu prisiminti pasitraukiant iš antros pensijų kaupimo pakopos?

2026 07 12

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • P.Skutas apie G. Navaitis. Tuštėjanti Lietuva: kas paskatintų gimstamumą?
  • Amy Goodman ( Democracy Now!) apie K. Budrys Briuselyje pabrėžė tolesnę paramą Ukrainai, spaudimą Rusijai
  • +++ apie Pristatytas išskirtinis laikrodis: vietoje anglų kalbos – žemaitiški užrašai
  • Tadas apie Pristatytas išskirtinis laikrodis: vietoje anglų kalbos – žemaitiški užrašai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vilniuje prasidėjo tarptautinė biologijos olimpiada – talentingiausi jaunieji biologai iš viso pasaulio!
  • Liepos 14-osios horoskopas: jaunatis kvies pradėti tai, kam ilgai nesiryžote
  • Kodėl buto įrengimą verta patikėti profesionalams?
  • K. Budrys Briuselyje pabrėžė tolesnę paramą Ukrainai, spaudimą Rusijai

Kiti Straipsniai

Vaistai

Riba tarp tik vienos tabletės ir priklausomybės gali būti labai slidi

2026 07 12
Sveikata

63 organizacijos prašo vetuoti Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimus

2026 07 03
Sveikata | sam.lt nuotr.

Ministerija atnaujino dienos chirurgijos paslaugų tvarką

2026 07 02
Sveikata

Gydymas be priemokų: numatytos dvi išimtys, kada gali būti prašoma sumokėti

2026 07 02
Sveikata

Medikai jau gali konsultuoti iš nutolusios darbo vietos

2026 07 01
Maisto ruoša virtuvėje

Cinkas ir imunitetas: kodėl šis mineralas toks svarbus?

2026 06 29
Maisto papildai

Vaistininkė įspėja dėl madingų papildų vartojimo

2026 06 28
Gėrimai

Ar „natūralesni“ energiniai gėrimai iš tiesų yra geresnis pasirinkimas

2026 06 28
Elektrinis dviratis

Elektrinis dviratis kasdienėms kelionėms: pagrindiniai privalumai ir trūkumai

2026 06 25
Veido kremai su apsauga nuo saulės

Veido kremai su SPF – kaip išsirinkti geriausią apsaugą nuo saulės

2026 06 21

Skaitytojų nuomonės:

  • P.Skutas apie G. Navaitis. Tuštėjanti Lietuva: kas paskatintų gimstamumą?
  • Amy Goodman ( Democracy Now!) apie K. Budrys Briuselyje pabrėžė tolesnę paramą Ukrainai, spaudimą Rusijai
  • +++ apie Pristatytas išskirtinis laikrodis: vietoje anglų kalbos – žemaitiški užrašai
  • Tadas apie Pristatytas išskirtinis laikrodis: vietoje anglų kalbos – žemaitiški užrašai
  • +++ apie G. Navaitis. Tuštėjanti Lietuva: kas paskatintų gimstamumą?
Kitas straipsnis
„Iš savo varpinės“: Šeškinės ozui paskelbtas nuosprendis?

„Iš savo varpinės“: Šeškinės ozui paskelbtas nuosprendis?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai