Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pristatė, kuriose aplinkos apsaugos srityse Lietuva vėluoja įgyvendinti europines direktyvas. „Šie metai bus lemiami, kad spėtume ištaisyti iš ankstesnės valdžios paveldėtus neatliktus namų darbus ir kad Lietuvai netektų mokėti milijoninių baudų. Turime dirbti triguba sparta“, – sako ministras.
Vienas pagrindinių rūpesčių – vėluojama įgyvendinti Miesto nuotekų valymo direktyvą. 2017 metais Europos Komisija įspėjo, kad Lietuva nėra užtikrinusi šios direktyvos reikalavimų net 54 aglomeracijose. 2020 m. liepos duomenimis, dar apie 38,5 tūkst. gyventojų tebėra neprisijungę prie centralizuotų nuotekų surinkimo sistemų. Pagal Valstybės kontrolės ataskaitą, tik 71 proc. komunalinių nuotekų išvaloma pagal ES reikalavimus. Daugiausia problemų kelia reikiamas nuotekų išvalymas Kėdainiuose. Šiuo metu jau yra pradėti Kėdainių nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbai. Jie turi būti užbaigti iki 2022 m. sausio 12 d. Galutinis terminas Lietuvai, kad būtų įgyvendinti visi Miesto nuotekų valymo direktyvos reikalavimai – iki 2023-ųjų.
„Nieko neveikiant, tęsiant tą pačią problemą, mes sulauksime tikrai reikšmingų baudų. Yra kalbų apie kelis šimtus milijonų eurų sankcijas Lietuvai“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė Simonas Gentvilas.
Padėdama spręsti gyventojų būstų prijungimo prie centralizuotų nuotekų tvarkymo sistemų problemą, Aplinkos ministerija savivaldybėms skyrė 2,35 mln. eurų dotaciją iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos ir 3,5 mln. eurų iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo. Dar bus suteikta dotacijų iš LAAIF lėšų – šiam tikslui numatyta skirti 1 mln. eurų.
Sankcijos gresia ir už netinkamai įgyvendinamą direktyvą dėl natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos – nepakankamai išplėtotas Bendrijos svarbos teritorijų tinklas „Natura 2000”. Laiku į nacionalinę teisę neperkeltos atliekų direktyvos ir pakuočių ir pakuočių atliekų direktyvos nuostatos.
Kodėl Lietuva turi mokėti už visokius terlius, kai yra konkrečios įmonės bei jų klapčiukai kontrolės tarnybose, turintys pagaliau susilaukti savo veiklos įverčio!
Kiek vien praeitais metais ir šiemet nustatyta? Orlenas – bardzo proše. O Grigeo, kt. Klaipėdos veikėjai? Nuo kada kas dirba, už tą laikotarpį ir turi atsiskaityti, nes, taip saugiai įsitaisius, AM angelais sargais apsirūpinus, nereikėjo stengtis švariai dirbti.
Man, kaip žmogui iš gatvės, atrodo, kad čia kalbama ir apie lauko tualetus. Bet tie statiniai yra mūsų nacionalinis paveldas!
Pritariu – jei kieme nėra durelių su kruopščiai išpjauta širdele – tai ne kiemas!