Saulėgrįža – šventas laikas. Šiuo metu esame visi kartu: dievai, mes ir protėviai.
Mūsų dievai gyvena medžiuose, žolėse, keliuko vingyje, už pečiaus ir upelio šnarėjime. Ir dainose! Jų daug, kadangi aplink daug visko: įvairus gyvenimas, daug pasirinkimų, sėkmė ir patirtis, laimė ir nelaimė.
Dievai ir deivės gyvena lietuje ir sniege, prisikeldami per Jorę, žydėdami per vasaros saulėgrįžą ir tarpdami bei gausindami derlių rudeniop; ritasi paskui Saulę žiemop.
Artėjant Žiemos Saulėgrįžai, jie perkuria pasaulį iš naujo. Taip gimsta šventosios giesmės.
Šia ypatinga Saulėgrįžos meto – pasaulio kūrimo – giesme sveikina Jus Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“!
Su Saulėgrįža! Lai Laimina Jus Laima, stiprina Perkūnas, duoda galių Žemyna!
Darnos!
Romuvos krivė Inija
Posted by Vėtra Trinkūnaitė on 2020 m. gruodžio 23 d., trečiadienis
Nu, ačiū. Viskas labai šaunu, tik: Saulėgrįža – šventas laikas. Taip, bet jis buvo prieš dvi dienas. Ar nepavėlavot ? Ortodoksai iš vis nutolę nuo Švento laiko per dvi savaites. Gerai, kad nors pagal katalikus. Lygiai tas pats su Rasomis – švenčiat per Jonus. Kas darosi ?
Ne, nepavėluota. Tai kompiuteriais ir teleskopais apsistatę mokslininkai rašo, kad saulėgrįža yra XII.21 12:02 val. kai Saulė, slinkdama ekliptika, atsiduria piečiausiame jos taške. Kadangi astronomai gali apskaičiuoti šio įvykio tikslų laiką, jie vartoja žiemos saulėgrįžos momento – taško sąvoką. O gamtiniame mūsų protėvių kalendoriuje šis šventinis laikas ne kompiuteriu buvo apskaičiuojamas, o buvo matas – matomas akimis. Ir truko jis visą tą laiką – kai Saulė sustoja ir stovi žemiausiame savo kelyje virš žemės tekėdama labiausiai pasislinkusi į pietus. Žr. Saulės tekėjimo ir laidos krypčių lentelę (antrame stulpelyje po S. tekėjimo laiko duodama kryptis kurioje Saulė teka (azimutas) laipsniais). Jei stebėjimo tikslumas būtų 1 kampinis laipsnis, tai atrodytų, kad Saulė stovi nuo gruodžio 15 d. (132 laipsniai) ik gruodžio 27 (132 laipsniai). Vidurinis šio laikotarpio taškas – XII.21 d.
Žr. lentelę: https://alkas.lt/wp-content/uploads/2020/12/ziemos-saulegriza-2020.jpg
Pagal mūsų tautinius papročius – dabartinį liaudišką kalendorių, tas laikas trunka net iki sausio 6 d. – Žvaigždžių dienos (krikščionys ją vadina Trijų karalių diena). Tuomet, sakydavo, kad diena jau pailgėjo „per gaidžio žingsnį“. Tai atitinka Saulės kelio virš žemės pailgėjimą apie 2-omis kampinėmis minutėmis – bemaž 4 kampiniais regimaisiais saulės skersmenimis.
Tokie Saulės judėjimo stebėjimai buvo atliekami žynių šventvietėse pritaikytose ir saulės kelio stebėjimams.
Labai naudingas Jono Vaiškūno atsakymas. Ačiū.
Beje, reikia padėkoti ir Balsui-tyruose už sulauktą atsaką į jo pastabą 🙂
Sveiki ir linksmi laukite Saulutės – Ji grįžta !
Na, ačiū už paakinimą. Sutinku, jog valstiečiai taip ir suprato. Tačiau, žyniai žinojo tiksliai, kada šventa akimirka. Romios Kalėdos.
Šventinis laikotarpis – ne viena diena.
Miestas dabartinėje Čialiabinsko srityje, Rusijoje. Pastatytas daugiau nei prieš 4000 metų, pastatų išdėstymas primena Svastika ( gyventojai naudojo kinkomus vežimus, lydė metalus, statė plytinius namus, bokštus, dirbo žemę, augino gyvulius, ypatingai gerbė ir laidojo žirgus (sudėdavo jų kojas taip, kad lig tai bėga).
Dėl geografinės platumos, datos ir dydžio sutapimų, Arkaimas siejamas su Stonehendžu (Bystrushkin 2003). Tik Stonehenge observatorija leido stebėti 15 astronominių fenomenų (phenomena), naudojant 22 elementus, kai tuo tarpu Arkaimo, įgalino 18 fenomenų stebėjimą, naudojant 30 elementų.
Stonehendžo matavimų tikslumas yra įvertintas 10 arc-minucių vienam laipsniui, o Arkaimo 1 arc-minutei. Toks astronominis tikslumas buvo pakartotas tik po 2 tūkstančių metų senovės graikų ir užrašytas Egipte. ( Hè Megalè Syntaxis , Almagest ).
Svastika, lietuviškai Švaistikas, yra Mažųjų Ratelių aplinkui Poilarinę žvaigždę sukimosi laike rodymas. Kai žiūri į juos iš virš Poliarinės žvaigždės esančio kosmoso, Švaistikas sukasi į vieną pusę. O, kai žiūri iš apačios, t. y. nuo Žemės paviršaius šiauriniame pusrutulyje, Švaistikas sukasi į kitą pusę. Gražią Svastikų-Švaistikų ženklų geografiją knygoje “Rasties versmė” yra parodžiusi etnologė Rasa Ambraziejienė. Įdomu, gerb. Balse ne visai tyruose, į kurią pusę Švaistikas sukasi prie Čeliabinsko?
Tikrai ne į Š 🙂 Baltai neturėjo nei Š, nei Ž, nei kitų šnypščiojančiųjų, kol nesusidėjo su lenkais .
Apsirinkate, Balse ne visai tyruose. Kaip tik dar nesusidėję su lenkais, jie tai turėjo. Laimingai sutikti šviesėjančią Saulę. Iki.
Daug psichiniu ligoniu ant tos Lietuvos..
…nuoširdus prisipažinimas, ačiū gal ir padės, jums…
Troli tai fakto konstatavimas , o ne prisipazinimas, neiskreipinek ir nemanipuliuok!
Na čia jau reikia būti visišku “tadu”, kad šventiniu laikotarpiu pradėti kabinėtis… Tas pats būtų, jei kas iš mūsų erdvės pasirodytų kokiuose bernardinai.lt ir kreiptųsi švenčių proga į tuos žmones – “ei jūs durniai…”
Mūsų Bartas vis primena išmintingą posakį – jei veliesi į ginčus su kvailiais tai kas tada pats esi??? Ar supratai Tadai iki ko dasigyvenai, kokį “lygį” pasiekei? Jei suprasi, tai bus tavo didžiausias gyvenimo atradimas… Nei tu pragare degsi, nei tave Perkūnas nutrenks – pyyy pip, gražių švenčių ir kai čia vėl pasirodysi, kaip Leonidas Donskis sakė – be pykčio 🙂
Tadas – vienas iš jų…che che che… Su Šventėm, nekrikštai!
Tadai, galiu duoti telefoną gero gydytojo, jei reikia.
Stebėdavo žyniai ir orus nuo gruodžio 13 iki 24 dienos.
Kiekviena diena – tai mėnuo: 13 – koks bus sausis, 14 – vasaris, 15 – kovas ir t.t.
Įdomu būtų ir šiais laikais patikrinti, ar dar vis atitinka mūsų gamta šią rėdą. Gal kas stebėjote?
Jus perkuno velnio garbintojai.. degsite pragare. Atsiverskite kol nevelu. Beje ar zinote kad jusu garbinami pagonys aukojo zmones??
Jau degam…
Kam linki ziurek , kad pats nepakliutum i pirma skyriu Vasaros gatveje!
Nesuprantu dar kai ko: Religija atskirta nuo valstybės, kas reiškia, jog negali tikintiesiems nurodinėti. Negali uždrausti jokio tikėjimo išpažinimo ir apeigų. Ar tikintieji švenčia Kalėdas laisvai ? Juk tikinčiajam , kas nenutiktų – Dievo valia. Kaip jam išgyventi sunkmetį , jei uždrausta atlikti apeigas ? Jeigu jis negali pasinaudoti savo tikėjimo galia ir daba. Negirdėjau, jog kuri nors tikinčiųjų bendruomenė skųstus dėl tikėjimo laisvių pažeidimo. Tai suprantu, jog tikėjimas nėra suvaržytas. Romuviečiai visi susibūrę Šventam ąžuolyne, katalikų pilnos bažnyčios…Na, kad tikintieji yra tik, tipo, tikintieji, o iš tikro tiki tik bedievių valdžia – bijau net pagalvoti. Juk taip nė , tiesa ?
Atskyrimo NERA tik atskyrumas funkcijose ir bendradarbiavimas del bendro gerio! Neismanai tai patylek, arba pasidomek.
Nejaugi visi tikėjimai tik blefas ? Tikras tikėjimas Korona ? Bijau, kad tai ne sapnas…
O jei aš netikintis ? Ir esu tikras, jog Korona melas ir apgaulė – ar turiu kokias nors teises ? Ar kaip viduramžiais – ant laužo ?
Kūrėjas yra tas, kuris yra vienas. Tai jis sukūrė žvaigždes, planetas, tame tarpe Žemę ir viską, kas joje gyva, taipogi negyva Ir žmogų sukūrė veidu panašiu į save. Krikščionių tikėjime jis yra vadinamas dievu Tėvu. Turėdami struktūrines astronomijos observatorijas tiek Palangos Birutės kalne (9,6 tūkst. m. atgal), tiek Vilniuje Stalo kalne (9,3 tūkst. m. atgal), šitą, stebėdami dangų, puikiai supratome. Tikėjimas nėra materialus dalykas, kadangi jis yra sielos būsena ir kiekvienas ją religiniu požiūriu gali išreikšti savaip – Konstitucija tai garantuoja.
Koronavirusas, gi, yra materialus dalykas. Jis nėra nenugalima jėga (“fors mažor”). Jis nieko nekuria, o tik griauna, todėl tikėti į jį kaip į Kūrėją, kitaip dievą Tėvą, nėra prasmės. Bet, jeigu manot kitaip, teisę tam turite. Dėkoju.
nuo saulėgrįžos į lankas, šis ar kiti virusai buvo prieš mus ir bus po mūsų.esmė tame kad politikai virusą pasikinkė blogiems kėslams.99 nuošimčiai politikos ir 1 nuošimtis medicinos.kas dar nemato tas pamatys ,bet bus vėlu. su Saulėgrįža.
Rmigaudai, kodėl manai, jog kūrėjas turi būti vienas? Lietuvių sakmėse jie dviese kuria pasaulį. Mus kūrė irgi dviese Motina ir Tėvas. Dievas Tėvas kaip besistengtų nieko gyvo nesukurtų, nebent kokį bevaisį robotą, o ne “viską, kas joje (žemėje) gyva”.
Kūrėjas, gerb. Vaclovai, yra vienas planetoms, žvaigždėms, snaigėms, galaktikoms ir žmonėms taip pat.