Lapkričio 27–29 dienomis Siamene (Kinija) vyko tarptautinės fotografijos šventės „Jimei x Arles“ atidarymo renginiai. Joje šiemet eksponuojamas lietuvių fotografo Tado Kazakevičiaus fotografinis ciklas „Tai, ko nebebus“ (angl. Soon to be Gone).
Šis ciklas – tai requiem Lietuvos kaimui. Jis kurtas daugiau nei penkerius metus visoje Lietuvoje. Lėtai įamžintas istorijos, anot fotografo, praturtino jo asmeninį gyvenimą, išmokė aiškiau suprasti kaimo žmogaus nūdieną ir gyvenimą, o šių žmonių portretus jo sąmonėje pavertė ne tik dar gražesniais, bet ir net šiek tiek šventais. „Aš iš naujo pamilau savo tėvynę, o šis ciklas nejučiomis tapo mano viso gyvenimo ciklu“, – sako T. Kazakevičius.
Ekspozicijos globėja Jana Kija (Yan Qi) pritaria, kad nors T. Kazakevičiaus serija „Tai, ko nebebus“ yra asmeninė fotografo kelionė, tačiau ji tarsi garsas, ataidintis iš tolumos, tarsi gidas į bendražmogiškus prisiminimus apie mūsų visų kaimišką praeitį. Pasak globėjos, lietuvis fotografas įamžino žmonių kasdienybę, aplinką, šeimyninius vaizdus su didžiule šiluma, bet neprarasdamas aštraus pašaliečio žvilgsnio.
Nors dėl koronaviruso nulemtų apribojimų keliauti T. Kazakevičius negalėjo atvykti į Kiniją ir dalyvauti parengiant parodą, tačiau liko labai patenkintas ekspozicija: „Buvau maloniai nustebintas ne tik ypač profesionaliu kuravimo procesu, tačiau ir jausminiu bei kultūriniu ciklo „Tai, ko nebebus“ perteikimu vietiniam žiūrovui. Nors ciklas, atrodytų, pasakoja tik apie mūsų regionui ir kultūrai artimą kaimo temą, tačiau parodos globėja Jana Kija (Yan Qi) netikėtai atrado ir visai, rodos, kitam pasauliui artimą sąsają, taip padėdama žiūrovui suprasti ir pajausti šią mano atminties kelionę. Ji ciklą pristatė remdamasi garsia Kianas Tao (Qian Tao) „Žydinčių persikų pavasario“ istorija, pasakojančia apie paslaptingą sodą, į kurį atsitiktinai pateko keliautojas Vulingas (Wuling). Netikėtai ši mano kelionė net man pačiam suspindėjo kitaip, tarsi kiekvienas joje galėtų atrasti savo atminties sodą.“
Paroda „Tai, ko nebebus“ surengta Lietuvos kultūros žinovas Kinijoje sumanymu, bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros institutu, Lietuvos respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos ambasada Kinijoje.
„Jimei x Arles“ fotografijos šventė įkurta 2015 m. Kinijos fotografijos pradininko, fotografijos centro „Three Shadows“ įkūrėjo Rono Rongo (Ron Rong) bei buvusios fotografijos šventės „Les Recontres d‘Arles“ direktoriaus Semas Staurdzis (Sam Stourdze). Per šešerius metus šventė tapo viena svarbiausių fotografijos meno renginių ne tik Kinijoje, bet ir visame Azijos regione, kasmet pritraukdama apie 50 tūkstančių lankytojų. Nepaisant koronaviruso sukeltų įvairiausių problemų, šių metų programoje eksponuojamos šešios parodos iš šventės „Les Recontres d‘Arles“, taip pat menininkų iš Belgijos, Singapūro, Japonijos, JAV bei Kinijos kūriniai. Šventė vyks iki 2021 m. sausio 3 d.