ES turėtų geriau užtikrinti aplinkosauginį, socialinį ir ekonominį miškų tvarumą, ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje pažymi Europos Parlamentas (EP).
Ateinančių metų pradžioje Europos Komisija ketina pristatyti atnaujintą ES miškų strategiją. EP nariai siūlo ją suderinti su Europos žaliuoju kursu siekiant prisitaikyti prie kintančio klimato, taip pat skatinti aplinkosauginį, socialinį ir ekonominį miškų tvarumą. Parlamentas ragina veiksmingai mažinti klimato kaitos poveikį miškams, taip pat skirti deramą finansavimą šios srities moksliniams tyrimams ir naujovėms.
Europarlamentarai siūlo dosniau remti tuos miškų savininkus, kurie taiko tvarios miškininkystės būdus, pavyzdžiui, skirti jiems naują tikslinę paramą „Natura 2000“ tinklo teritorijose, taip pat kompensuoti dėl apsaugos priemonių patiriamus nuostolius.
Kartu Parlamentas siekia sustiprinti atsparumą ir pasirengimą miškų nelaimėms, tokioms kaip gaisrai, potvyniai ar kenkėjų antplūdis, taip pat jų apsaugą įrengiant ankstyvo perspėjimo priemones. EP nariai ragina miškų savininkams skirti didesnę paramą apsaugos priemonių taikymui, susidorojimui su krizėmis ir pažeistų miško plotų atkūrimui. Tam jie siūlo pasitelkti ir naują ES ekstremalių padėčių valdymo mechanizmą.
Europarlamentarai taip pat siūlo skatinti platesnį medienos – atsinaujinančios žaliavos, tinkamos tvariai statybai – naudojimą. Jie ragina stiprinti kovą su nelegaliu miško kirtimu ir pažaboti nelegalios medienos importą, visų pirma supaprastinant importuojamų gaminių kilmės nustatymą, taip pat labiau skatinti tvarią miškininkystę visame pasaulyje.
Rezoliucijai pritarė 462 europarlamentarai, nepritarė 176, o susilaikė 59.
„Miškai mums visiems nepaprastai svarbūs, todėl pritarsime tik tokiai ES strategijai, kurioje bus tinkamai suderintas ekonominis, ekologinis ir socialinis miškų tvarumas, kuri stiprins atsparumą nelaimėms bei padės pereiti prie žiedinės ekonomikos“, – pažymėjo EP pranešėjas Petris Sarvamas (Petri Sarvamaa), Europos liaudies partija, Suomija).
Statistika
Miškingos vietovės užima apie 43 proc. ES teritorijos – 182 mln. ha, tai sudaro 5 proc. visų pasaulio miškų. Miškai sugeria per 10 proc. ES išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. ES miškininkystės sektorius apima per 500 tūkst. darbo vietų bei yra netiesiogiai susijęs su dar 2,6 mln. darbo vietų. Beveik ketvirtadalis ES miškų priskiriami „Natura 2000“ teritorijų tinklui. Apie 60 proc. ES miškų priklauso privatiems savininkams, daugelis jų valdo nedidelius plotus (mažesnius nei 3 ha). Daugiau kaip 60 proc. našių ES miškų yra sertifikuoti – jie tvarkomi laikantis tvarios miškininkystės reikalavimų.