Lietuvos nacionalinis muziejus, iki metų pabaigos pratęsdamas dėmesio sulaukusią parodą „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“, kartu su VšĮ „Tartum be ribų“ pristato naujovę – patyriminį žaidimą, sukurtą pagal Buvusioje areštinėje šiuo metu veikiančią parodą.
Žaidimas nukelia į 1863–1864 metų sukilimo laikus, o dalyviai, atstovaudami vienam iš sukilime dalyvavusių luomų, nagrinėja laisvės, bendrystės, kovos temas, svarsto, kaip ir ar apskritai verta kovoti už savo idealus, kokia to kaina ir ką reiškia aktyviais savo veiksmais kurti istoriją.
Patyriminis žaidimas „Prieš užmingant“ yra sukurtas pagal skandinavišką LARP (ang. Live action role play) būdą. Pagrindinis žaidimo tikslas yra ne konkrečių žinių perteikimas, o įsijautimas į asmeninę dalyvio patirtį ir galimybė sužadinti vidinę motyvaciją veikti tam tikromis aplinkybėmis.
Žaidimas kurtas jungiant 1863 metų sukilimo motyvus, istorinį kontekstą ir egzistencinius klausimus, kurie lieka tiek pat svarbūs ir šiuolaikiniam žmogui. Dalyviai gauna vaidmenis ir veikia duotomis aplinkybėmis, atlieka užduotis, o vėliau apmąsto ir aptaria, kas įvyko žaidimo metu.
Anot rengėjų, žaidimo pavadinimas „Prieš užmingant“ pasirinktas neatsitiktinai: parodoje sukilėliai yra matomi jau iš istorinės perspektyvos, praėjus pusantro šimto metų, o žaidimas turėtų padėti suvokti, kokie tai buvo žmonės prieš jiems tampant didvyriais.
„Šis žaidimas atveria platesnį, kiek kitokį istorijos matymą – sukilėlius išvystame ne tik kaip didvyrius ant postamentų, bet ir kaip tikrus žmones, kurie taip pat bijojo, rizikavo, bet vedami stiprios vidinės motyvacijos griebėsi dalgio ir jungėsi į sukilimą“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus gidė Gabrielė Janilionytė.
Žaidimą autentiškoje buvusios areštinės erdvėje, kur 1863–1864 metais kalėjo apie 1000 sukilimo dalyvių, ves „Tartum be ribų“ komanda, besispecializuojanti patyriminių žaidimų kūrimo srityje.
Žaidimas tinkamas žmonių grupėms, o ypač – darbo kolektyvams.
Patyriminiai žaidimai, kurie vyks penktadienio ir šeštadienio vakarais, prasidės jau netrukus. Patariama sekti naujienas Lietuvos nacionalinio muziejaus svetainėje ir Buvusios areštinės Facebook profilyje.
Anonsinis žaidimo filmukas:
AČIŪ