Artėja diena, kurią prieš šimtmetį Lietuva tapo šiuolaikiška Respublika. Tokia mūsų valstybė yra ir šiandien. Jos būtina sąlyga – demokratiniuose rinkimuose išrinkta piliečių atstovybė – modernus parlamentas. Jį pirmą kartą išrinkome 1920 m.
Gegužės 15-oji – pirmoji Steigiamojo Seimo posėdžio diena – žymi mūsų modernios valstybės pradžią. Šiuo metu visame pasaulyje susiklosčiusi padėtis privertė keisti ketinimus – šią dieną teks minėti kitaip, nei buvo rengiamasi.
„Žinoma, apmaudu, kad šios, neabejotinai visai šaliai reikšmingos datos, negalėsime paminėti pakviesdami mūsų piliečius bei svečius švęsti kartu, dalyvauti specialiuose renginiuose, konferencijose ar ekskursijose. Tačiau dabar svarbiausia yra visų sveikata ir saugumas, tad prisitaikome prie situacijos“, – sako Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Šiuo metu numatyta, kad Steigiamojo Seimo susirinkimo išvakarėse, gegužės 14 d. Seimo rytiniame posėdyje, dalyvaujant tik Seimo nariams, sveikinimo kalbą tars Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis ir pranešimą skaitys Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio, Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos 100-mečio minėjimo renginių darbo grupės, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas, istorikas prof. Arūnas Gumuliauskas.
Esant galimybei ir laikantis visų saugumo reikalavimų, gegužės 15 d. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai pakels Lietuvos valstybės vėliavas Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje. Ryte numatytos Mišios Kauno arkikatedroje.
„Taip pat planuojama pasodinti ąžuolą Vilniuje prie Seimo rūmų ir ąžuolą Kaune, Pelėdų kalne, ant kurio prieš 100 metų Steigiamojo Seimo atidarymo dieną buvo pasodinta ąžuolų, taip pratęsiant tradiciją. Dėl kitų renginių, numatytų rugsėjo–gruodžio mėnesiais, Darbo grupė sprendimą dėl datos ir vietos numato priimti rugsėjį, atsižvelgdama į renginių organizatorių pasiūlymus bei galimybes“, – komentuoja minėjimo programos rengimo grupei vadovavęs Seimo narys prof. Arūnas Gumuliauskas.
Seime numatyta tarptautinė konferencija „Parlamentarizmo raida: Rytų ir Vidurio Europos 100-mečio sėkmės, nesėkmės, iššūkiai“ perkeliama į 2021 m.
Steigiamojo Seimo šimtmečio proga Seimo kanceliarija sukūrė 20-ies istorinių kadrų atvirukų ciklą. Šiemet savo veiklos šimtmetį mini ir pati Seimo kanceliarija.
Kuo reikšmingas Steigiamasis Seimas?
Steigiamojo Seimo nariai buvo išrinkti 1920-ųjų balandžio 14–16 dienomis – pirmuose visuotiniuose demokratiniuose rinkimuose Lietuvos istorijoje. Tuomet užfiksuotas rekordinis rinkėjų aktyvumas – rinkimuose dalyvavo 90 proc. visų rinkimų teisę turėjusių piliečių.
1920 m. gegužės 15 d. susirinkęs Steigiamasis Seimas paskelbė Lietuvos valstybės nepriklausomybę ir visų Lietuvos piliečių vardu įtvirtino 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, paskelbdamas Lietuvą demokratine Respublika.
„Šis Seimas tapo demokratinio parlamento pavyzdžiu ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. Steigiamasis Seimas įtvirtino vakarietiškos demokratinės, parlamentinės valstybės principus, tikėjimo, sąžinės ir žodžio laisvę, lyčių ir tautų lygybę pagal įstatymą, asmens neliečiamumą ir jo privačios sąžinės ir žodžio laisvę. Taip pat priėmė pirmąją nuolatinę valstybės Konstituciją, žemės reformos įstatymą, įvedė litą, paskelbė Nepriklausomybės deklaraciją. Per pustrečių metų Lietuvą de jure pripažino šešiolika valstybių“, – tik kelis Steigiamojo Seimo pasiektus rezultatus vardija Seimo narys prof. Arūnas Gumuliauskas.
Tuomet Steigiamąjį Seimą sudarė 112 narių. 59 vietos teko Lietuvos krikščionių demokratų blokui, 29 – Valstiečių liaudininkų blokui, 14 – Lietuvos socialdemokratų partijai, 6 – Žydų demokratiniam susivienijimui, 3 – Lenkų centriniam rinkimų komitetui, 1 – Lietuvos vokiečių komitetui. Įdomi detalė, kad net trečdalis išrinktų Seimo narių buvo jaunesni nei trisdešimties metų.
Steigiamasis Seimas išskirtinis dar ir tuo, kad pirmajam jo posėdžiui pirmininkavo ir jį atidarė vadinamasis „amžiaus prezidiumas“, kurį sudarė moterys. Amžiaus pirmininke tapo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, o amžiaus sekretore – Ona Račiukaitienė-Muraškaitė. Iš viso į Steigiamąjį Seimą buvo išrinktos 5 moterys, o per visą kadenciją dirbo 8.
Mažasis Seimas sprendė opiausius jaunos valstybės klausimus
Steigiamasis Seimas, perėmęs krašto valdymą, iš karto susidūrė su dideliais iššūkiais: dalis Lietuvos teritorijos su sostine Vilniumi buvo okupuota, neaiškus buvo Klaipėdos krašto statusas, Antantės valstybės dar nebuvo pripažinusios Lietuvos valstybės, nebuvo suderintos sienos su kaimyninėmis šalimis, o antrojoje 1920 m. pusėje ypač paaštrėjo santykiai su Lenkijos valstybe.
Vykstant atviroms kovoms su Lenkijos kariuomene, baiminantis dėl Lietuvos valstybės išlikimo, Steigiamojo Seimo nariai taip pat stojo ginti valstybės – kas ginklu, kas organizuodami paramą Lietuvos kariuomenei ar telkdami bendram darbui visuomenę.
Padėtis sparčiai keitėsi, Seimo nariai netrukus ėmė svarstyti Mažojo Seimo įstatymo projektą. Idėja sukurti mažesnį, optimalesnį valdymo institutą buvo pristatyta 1920 m. spalio 20–21 dienomis vykusiuose Seimo seniūnų sueigos, Ministrų Kabineto, Seimo frakcijų ir kai kurių Seimo komisijų atstovų pasitarimuose. Jų metu ir buvo nuspręsta kritiniu valstybei metu sudaryti mažesnį valdymo organą. Netrukus buvo parengtas Mažojo Seimo sudarymo įstatymo projektas.
Tuomet šiai institucijai pavestos pagrindinės Steigiamojo Seimo funkcijos: leisti būtiniausius įstatymus, tvirtinti kreditus vykdomajai valdžiai, prižiūrėti įstatymų vykdymą. Mažojo Seimo nariai buvo renkami partiniu principu, apskritai šis Seimas buvo sudarytas taip, kad atstovautų visoms partijoms, taip pat tautinėms mažumoms.
Šiomis dienomis nejučiomis kuriasi tam tikros istorinės paralelės. Pastarosiomis savaitėmis netyla diskusijos dėl Seimo darbo per visuotinį karantiną. Todėl verta prisiminti, kad lygiai prieš 100 metų tuometis vos užgimusios Lietuvos Respublikos Seimas ir jo nariai sprendė vos ne identiškus klausimus ir problemas, kilusius dėl sudėtingos padėties šalyje. Dabartinių Seimo rūmų kabinetuose, pažymėtuose 11-u numeriu, dirba įvairūs Seimo kanceliarijos darbuotojai ir valstybės tarnautojai. O ar žinojote, kad prieš šimtą metų Seimo rūmų „kabinetas nr. 11“ buvo įgijęs valstybei daug svarbesnę prasmę ir reikšmę? Galiausiai, šiandien, visi kas gali, siuva apsaugines kaukes, o ar žinojote, kad 1920-aisiais Seimo rūmai buvo virtę didele siuvykla?
____________
Daugiau apie Steigiamąjį Seimą galima paskaityti Seimo interneto svetainėje: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=36628&p_k=1
Rašinyje panaudoti atvirukai iš Seimo kanceliarijos sukurto ciklo, skirto Gegužės 15-osios šimtmečiui. Juose panaudoti istoriniai kadrai iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Seimo kanceliarijos darbuotojų asmeninių archyvų. Visi šio ciklo atvirukai bus paskelbti Seimo interneto svetainėje.
Šia proga svarbu pažymėti ir tai, kad Steigiamasis Seimas nepatvirtino A. Smetonos 1919 m. susikurtos Prezidento institucijos egzistavusia. Seimas, nespręsdamas jos pripažino klausimo, pats, kaip ir priklausė pagal Vasario 16-osios aktą, įsteigė Prezidento instituciją ir Prezidento pareigas pavedė eiti Steigiamojo Seimo pirmininkui A. Stulginskiui. Galima sakyti, kad A.Smetonos išsiaukštinimo iki Prezidento aukštumų, nepripažino ir Tauta. Apie tai bylotų faktai, kad tiek 1920-aisiais, tiek ir po poros metų vykusiuose Seimo rinkimuose, Tauta jo nerinko netgi į Seimą. Tad pagal tai – pirmuoju Lietuvos prezidentu buvo ne A. Smetona, o A.Stulginskis. Gal pagaliau, nemeluodami sau, šitai pasakytume Seime…
Ir į visa tai su didžiausiu malonumu kišosi, kurstė, pinigais ramstė mūsų didysis brolis, o ir mieloji strateginė nesnaudė. Abiem buvo naudinga, kad čia kuo daugiau nesklandumų, nesutarimų, susipriešinimo, pasipriešinimo, streikų būtų, ar ir perversmas…
Tiek viena, tiek kita kaimynė visais laikais taikos ir bendradarbiavimo sutarčių nevertino kaip įsipareigojimą, jų nesilaikė, naudojo jas tik budrumo užmigdymui… Jaunimas, o ypač kūrybinis jaunimas, buvo farširuojamas „pažangiomis idėjomis” – net ir Vakarų valstybėse Kremliaus ideologai taip pat, kaip ir dabar sėkmingai veikė, ne tik vakariečius, bet ir ten studijavusius lietuvius pasiekė.
Net neįsivaizduoju, kaip LT tokiomis sąlygomis, tarp ją spaudusių replių, su visą laiką drebinama žeme po jos kojomis, tiek daug pasiekė visose srityse, o iš pačių gyventojų kilo tiek daug visokių kūrybingų iniciatyvų. Kokia tai buvo tvirta, valinga karta.
Tarpukariu Rusija Lietuvai nieko taip jau lengvai padaryti negalėjo, bendros sienos Lietuva su ja neturėjo. Nors su Latvija ir Estija Rusija sienas turėjo, bet ir šių be niekur nieko judinti neišdrįso.
Kaip parodė 1938-1939 metų (rugsėjo) įvykiai, tarpukariu Lietuva pirmiausiai rūpėjo Lenkijai. Smetonos valdomą “Kauno Lietuvą” Lenkija matė savo provincija, taigi po perversmo Smetonai valdant dėl Vilniaus buvo rami. Rusija tada užsiėmė savo socializmo santykių propaganda Baltijos šalyse. Taigi atviro spaudimo tarpukariu iš šių kaimynių Lietuvoje nesijautė. Laikotarpis žmonėms kurti savo gyvenimą buvo palankus. Dėl Vilniaus užgrobimo Kaunas, o juo labiau Smetona, ašarų neliejo…
nepavargai? darosi pakankamai nuspejama ir … neidomu
Jau anksčiau pastebėjau,jog Tamsta Lietuvos istorinius įvykius ir dabarties valstybėje vykstančius reiškinius vertinate iš keisto -sunkiai suvokiamo- atspirties taško.Deja. Prie progos reiškiu pagarbą Gerb. Žemynai,kurios komentarai pasižymi aukšta kokybe .
Nuoširdžiai dėkoju – malonu skaityti tokius žodžius, malonu, kai randi bendraminčių!
Mums tiesiog būtina ieškoti ir rasti, kas mumyse gražiausio, skatinti tai puoselėti, saugoti, naudoti Tautos ateities kūrybai, užuot ieškojus tamsiausių pusių ir, išpučiant jas iki nebūto dydžio, versti visus jaustis bekilmiais menkystomis, nevertais savo valstybės, ir prarasti ateities viltį.
Ieškojimas tarpukario klaidų (o jų negalėjo nebūti – juk jiems irgi viskas buvo PIRMĄ kartą (savarankiško valdymo patirtis buvo prarasta po šimtmečių okupacijos!) veikia tautos ryžtą ir kūrybingumą lygiai taip ir yra iš to paties katilo trauktos, kaip ir viskas, kas staiga prieš 30 metų mums ant galvų kriokliais pasipylė: mūsų tautosaka nusikalstama; mes savo vaikus neteisingai auklėjame; mes savo kalbos neturime, mums rusas ją padovanojo; mes savo istorijos neturime, tokios tautos apskritai nebuvo, mes ją sugalvojome; mes savo rašto neturime; mes bekilmiai neišsilavinę mužikai; mes savo šviesių, išsilavinusių asmenybių neturime; mes nusikaltėlių, fašistų, žmogžudžių tauta ir t.t.
Tai, kas buvo klaidinga, reikia nagrinėti, kad, pasikartojus tokiai pat situacijai (žinoma, jau „moderniu” pavidalu, kitomis frazės apvilktai), nepražiopsotume klastos, neužkibtume ant to paties kabliuko, o ne tam, kad apspjaudytume kartą, kuri tiesiog nesuvokiamo svorio naštą tarpukariu ir pokario metais ant savo pečių sukaupusi visą valią nešė.
Siekiu, kaip ir derėtų, kad Lietuvos valstybė stovėtų ant tvirtų istorinių pamatų. O jų turime pakankamai. Tad atspirties tašku, vertinant istorinius ir dabarties Lietuvos, regiono, pasaulio įvykius, man yra faktai, jų sąsajų analizė, teisinių santykių pusė ir t.t. Melavimas sau, kas yra įsigalėjęs istorijos aiškinimuose, man nepriimtinas.
Užmiršau, ar tai buvo padaryta ne itin afišuojant?
čia
„A.Krupavičius. Ar Seimo rinkimuose balsuosime kaip 21-ajame amžiuje?”
– respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/akrupavicius_ar_seimo_rinkimuose_balsuosime_kaip_21ajame_amziuje/
primindamas 2000 rinkimus, autorius rašo, jog buvo pakeistas patekimo į Seimą barjeras. Siūlo i-rinkimus ir vėl siūlo nuleisti barjerą.
„Vytautas Radžvilas. Ar tikrai šių dienų chunveibinai neatsakys už Mokytojo pjudymą?”
– tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/vytautas-radzvilas.-ar-tikrai-siu-dienu-chunveibinai-neatsakys-uz-mokytojo-
In memoriam. Bronislovas Burgis. „Sistema žlugdo geriausius“
– tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/in-memoriam.-bronislovas-burgis.-sistema-zlugdo-geriausius
Valdas Vasiliauskas. Mokytojo didžiąja raide atminimui
– tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/valdas-vasiliauskas.-mokytojo-didziaja-raide-atminimui
Jei trumpai, tai šiandien derėtų nekartoti tarpukariu bvusio smetoniško valdymo tūnojimo, išreikšto: mes valdžia sau, o jūs žmonės sau ir taip tupime lyg grybas po lapu kol koks “grybautojas” nepaspirs koja. Tokia politika vedė ir nuvedė valstybę į prapultį. 1938 m.tą tūnotoją pirmoji paspyrė Lenkija, o 1939 metais jau pusiau išvirtusį “grybą” į krepšelį įsidėjo Rusija, o 1940 metais jau jį ir ‘išsivirė’.
Tarpukary valdžios klaidų neįžiūrėčiau. Koks Smetona buvo kaip asmuo, tokie ir jo interesai reiškėsi valdant valstybę. O, jam, kaip galima spręsti, iki paskutinės minutės terūpėjo išsilaikyti Lietuvos Prezidentu (valdovu). Kaip žinoma, tai jam pavyko tiek 1938 metais priėmus Lenkijos ultimatumą, tiek 1939 m. spalį sudarius savitarpio pagalbos sutartį su Rusija. Tai ne klaidos, o politinių interesų sąlygoti valdymo sprendimai. Beje, 1938 m. Lenkijos ultimatumo priėmimas jau tapo akivaizdus Smetonos dėjimasis su Lenkija (gal daugiau dėl grėsmių iš Vokietijos negu Rusijos), tai netiesiogiai patvirtintų ir Lietuvos laikysena Vilniaus atžvilgiu 1939 metų rugsėjį. Smetonos laikysena dėl Vilniaus tiek 1938 m., tiek 1939 metų rugsėjo atvejais jau priskirtina išdavystei. Kalboms čia apie klaidas kaip ir nebūtų pagrindo. Suverenumo gynimas Prezidentui yra šventa pareiga.
su tryda reikia kazka daryti. susirupinkite…. kartais stebiesi, kartais nesupranti. bet tamstos pasisakymai… del visko kaltas Smetona. Kam rasineti paklodes, jei galite copy-paste koki suki sukurpti ir po kiekvienu straipsneliu apie tarpukario Lietuva mesteleti. tegu ir … ‘Smetona- Lietuvos geda, beda ir prapultis’, ar kazka panasaus
Užjaučiu…, tarpukaru Lietuva, Tauta – valio, bet Smetona čia ne prie ko…
Emigrantas atsisakė tarnauti Lietuvos kariuomenėje: aš jau 8 metus gyvenu Anglijoje ir dirbu „Amazon“
– delfi.lt/news/daily/lithuania/emigrantas-atsisake-tarnauti-lietuvos-kariuomeneje-as-jau-8-metus-gyvenu-anglijoje-ir-dirbu-amazon.d?id=83808979