Lietuvos kultūros taryba (LKT) šiemet tęsia 2014 metais Kultūros ministerijos inicijuotą Gyventojų dalyvavimo kultūroje ir pasitenkinimo kultūros paslaugomis tyrimą. Toks tyrimas atliekamas jau trečią kartą: kaip ir 2014 m. bei 2017 m., šiais metais apklausos anketos pagrindą sudarys Europos Sąjungos mastu harmonizuotas ESSnet-Culture dalyvavimo kultūroje klausimynas.
2020 m. tyrimą įgyvendins KOG institutas. LKT iniciatyva tyrimo apimtis praplėsta ir leis kultūros vartojimą ir dalyvavimą joje palyginti tiek tarp Lietuvos regionų (apskričių), tiek tarp 6 didžiųjų Lietuvos miestų.
Reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas inicijuojamas siekiant nustatyti Lietuvos gyventojų nuomonę apie kultūros renginių ir paslaugų vartojimo, jų prieinamumo ir aktualumo vartotojams lygį.
„Nemenkas mums šiemet tekęs iššūkis – tyrimo įgyvendinimas COVID-19 pandemijos akivaizdoje. Tokia situacija apsunkina tiek apklausų vykdymą, tiek rezultatų palyginimą su ankstesnių tyrimų duomenimis. Vis dėlto būtų didelis praradimas sutrikdyti kultūros situacijos vertinimo Lietuvoje tęstinumą. Tikime, kad kartu su Lietuvos kultūros taryba bei projekto partneriu „Norstat LT“ rasime geriausius sprendimus, kurie užtikrins sklandų bei saugų projekto vykdymą dabartinėje situacijoje“, – teigė Domantas Gailius, KOG instituto įkūrėjas.
LKT pirmininkė Daina Urbanavičienė taip pat atkreipia dėmesį į tyrimo aktualumą COVID-19 pandemijos kontekste. „Tikimės, kad tyrimo rezultatai leis ne tik stebėti Lietuvos gyventojų dalyvavimo kultūroje tendencijas, bet – kartu – atskleis, kaip kultūros vartojimo įpročiai, taip pat kultūros produktų ir paslaugų prieinamumas pasikeitė pandemijos metu. Šie duomenys bus naudojami ne tik vertinant investicijų efektyvumą, bet ir bus be galo svarbūs modeliuojant kultūros sektoriaus išėjimo iš dabartinės krizės scenarijus“, – teigia D. Urbanavičienė.
Tyrimo rezultatus visuomenei planuojama pristatyti 2020 m. pabaigoje.
Kiek jis kinta, o kiek sąmoningai keičiamas…
Kas, jei ne Nacionalinei tai turi rūpėti, kieno, jei ne jos pareiga rūpintis, kad aukštosios kultūros laidos pasiektų atokiausius kampelius, kad tokių (bei tam skirtų) laidų, spektaklių, filmų, koncertų nestigtų Nacionalinės programose?.. Bet štai – šventinė diena. Bet internetu LRT net kelis kartus rodys tik užrašą, kad i-žiūrovas nieko nematys… Taip pat nematys ir dabar transliuojamo gala koncerto iš La Scalos… O kiek nebūtino kasdien transliuojama, toli gražu ne aukštos kokybės, ir tam švaistomi pinigai, užuot nupirkus tokio koncerto rodymą?