
Gamtininkai ragina artimuosius ir draugus nudžiuginti darnia dovana iš nacionalinių ir regioninių parkų – rinktis gaminį ar paslaugą, pažymėtą saugomų teritorijų gaminio ženklu.
Specialius kalėdinių dovanų, susijusių su natūralia gamta, pasiūlymus galima rasti puslapyje www.gamtoje.org. Pasirinkimas įvairus – medus, arbatos, sirupai, uogienės, prieskoniai, bičių duonelės, bičių vaško žvakės, lietuviškos kavos, natūrali rankų darbo kosmetika, muilai, unikalios pramogos saugomose teritorijose, pavyzdžiui, kalėdinė popietė „Žemaičių gyvenimo būdas“, grikinės „babkos“ ar naminės duonos kepimas bei ragavimas Dzūkijoje.
Stebina „Antytės“ ženklo turėtųjų išradingumas ir kūrybingumas. Ar teko ką nors girdėti apie kavas iš gudobelės sėklų, varnalėšų šaknų, morkų ar erškėtuogių? Pasirodo, kad jas skanavo mūsų protėviai, bet mes kažkuriuo metu pametėme šių gėrimų tradicijas. Stebina ir gamintojų, pasišventimas savo darbui. Atrodo, kad jie iščiūčiuoja ir išjaučia kiekvieną gaminį, labai kruopščiai parenka sudedamąsias dalis ir apie juos gali pasakoti valandų valandas.
„Mes dažnai sulaukiame klausimų, kokias verslo ar asmenines dovanas rinktis, kad jos būtų draugiškos aplinkai. Taigi, po savos gamybos dovanėlių mes siūlome rinktis gaminius ir paslaugas, pažymėtas antytės ženklu. Visų pirma dėl to, kad tokie gaminiai ir paslaugos yra draugiškesni aplinkai, jų gamybai naudojamos natūralios medžiagos, dažniausiai – užaugintos toje pačioje saugomoje teritorijoje, šį ženklą gavę tiekėjai vertina savo poveikį aplinkai ir stengiasi jį mažinti. Taip pat – tai vietinė smulkių gamintojų gaminiai iš atokiausių ir gražiausių Lietuvos vietovių. Įsigydami ją, jūs prisidedate prie vietos ekonomikos plėtros, padedate kaimui gyvuoti. Be kita ko, šie gaminiai dažnu atveju atspindi ir konkretaus regiono kultūrinį savitumą, o tiekėjai yra saugomų teritorijų sąjungininkai, aktyviai įsitraukiantys į gamtosaugines iniciatyvas“, – sako nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos „Baltijos aplinkos forumas“ specialistė Rita Grinienė.
„Saugomų teritorijų gaminio ženklą gavę tiekėjai augina ar surenka gėrybes švarioje gamtoje, paslaugas vykdo irgi būdami draugiški aplinkai, – antrina Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovė Diana Rakauskaitė. Nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos komisijose vertina gaminius, sukurtus saugomoje teritorijoje ir tik geriausiems suteikia Saugomų teritorijų produkto ženklą“.
Saugomų teritorijų gaminio ženklas – „Antytė“ – buvo sukurtas 2013 m. Jo tikslas – skatinti darnų turizmą ir vystymąsi. Pretenduojantys gauti šį ženklą tiekėjai turi atitikti darnaus vystymosi vertybes – aplinkai palankesnė veikla, kultūrinio ir gamtinio paveldo puoselėjimas, vietos bendruomenių gerovė, saugomų teritorijų vystymasis. Šį ženklą suteikia specialios komisijos kiekvienoje saugomoje teritorijoje. Lietuvoje šiuo metu yra apie 200 šiuo ženklu sertifikuotų tiekėjų.
Tad kalėdinėms dovanoms kviečiame rinktis vietinę smulkių gamintojų gaminius iš išskirtinių Lietuvos vietovių – saugomų teritorijų.