
Gruodžio 11 d., valdančiųjų buldozeris leido Seimui drastiškai nuleisti rinkimų kartelę partijoms ir jungtiniams kandidatų sąrašams. Liberalų sąjūdžio frakcija ragina šalies vadovą vetuoti tokį įstatymą, užkertant kelią Seimo daugumos priešrinkiminėms manipuliacijoms.
„Valstiečių dominuojamas parlamentas į kadencijos pabaigą virto vieta, kurioje nebeliko vietos racionaliai diskusijai, o bet kokia idėja tampa tik dar vienu įrankiu konjunktūrinėms valdančiųjų manipuliacijoms. Nuoširdžiai pikta, kad mano siekis suvienodinti Seimo ir savivaldos rinkimų barjerus galiausiai virto vienu savanaudiškiausių valdžios sprendimų: per Lietuvos parlamentarizmo istoriją dar nebuvo prieita prie padėties, kuomet valdantieji bijotų nepatekti į Seimą ir dėl to mažintų kartelę. Akivaizdu, kad šiuo atveju reikalingas nedviprasmiškas šalies vadovo įsikišimas“, – įsitikinęs Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.
Priimtomis Seimo rinkimų įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIIIP-3737(2) parlamentarai suvienodino Seimo ir savivaldos rinkimų reguliavimą. Įstatyme įtvirtinta, kad partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 3 proc. (šiuo metu – 5 proc.) rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Jungtinis kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. (šiuo metu – 7 proc.) rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.
Įstatyme įtvirtinta, jeigu už sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, yra balsavę mažiau kaip 60 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, teisę dalyvauti skirstant mandatus įgyja tas lig šiol skirstant mandatus nedalyvavęs sąrašas (sąrašai, jeigu už juos balsavo vienodas rinkėjų skaičius), už kurį balsavo daugiausia rinkėjų. Tokiu pat būdu kandidatų sąrašų, turinčių teisę dalyvauti skirstant mandatus, skaičius didinamas ir toliau iki tokio jų skaičiaus, kada už kandidatų sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, yra balsavę ne mažiau kaip 60 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.
Puikus sprendimas!
Tai tikrai prisidės prie semokratijos, nes bus atstovaujamos ir smulkesnės piliečių grupės. Pavyzdžiui, savo atstovus galimai turės ir tautinės pakraipos partijos. Ir ar tai blogai?
Aš esu liberalas (neoliberalas), o daugiau demokratijos – yra vienas iš liberalizmo postulatų. Ir manau, kad iš viso turėtų būti kartelė panaikinta. Juk yra šalių (Izraelis, Nyderlandai), kuriose jos nėra. O šalys tvarkosi puikiai.
Tad pagarba Seimo nariams, priėmusiems demokratijai palankų sprendimą!
Ar tik nedaro tos pačios klaidos, kokią pačioje pradžioje konservatoriai padarė. Tada aš irgi laikiau tai teisingu sprendimu, nes tai lyg ir turėjo apsaugoti Nepriklausomybę, užkirsti kelią komunistams į daugumą Seime bei savivaldybėse, neleisti jiems kartu su 5-ja kolona pasukti istorijos ratą atgal.
Kaip matome, šiandien tas rinkiminis įstatymas prieš mus pačius, prieš Lietuvos Nepriklausomybę atsisuko, nes galiausiai pavirto priklausomybe nuo lovio sergančiųjų skydu, apsaugančiu nuo Tautos valios, nuo jų darbo vertinimo. Naudodamiesi partijos vado ir jo (asmeninės) palydos neliečiamybe, jie tapo neišprašomi iš Seimo, nors jau seniai visai nepaiso Tautos nuomonės, daug ką slaptai sprendžia ir veikia jos leidimo neatsiklausdami, už Tautos nugaros; daug ką daro, nepaisydami Sąjūdžio tikslų, Konstitucijos, priimtų įstatymų, nelaiko savo prievole laikytis rinkiminių pažadų, neteikia pirmenybės valstybės kamieninės Tautos interesams.
Šiandien kita dauguma siekia to paties – bet kokia kaina patekti ir įsitvirtinti amžiams. Kadangi jau daug prisidirbo ne tik mūsų Konstituciją, bet ir tarptaut. įstatymus pažeisdama, sudarydama pavojingas sutartis, finansuodama iš šalies biudžeto kitos šalies ideologinę ir kalbinę įtaką mūsų piliečiams. Šiai daugumai ne apie rinkimus reiktų galvoti, o apie apkaltą, nes ką gali žinoti – juk pasitaiko, kad ir pas mus tenka už veiksmus valstybės nenaudai atsakyti (pvz., Paksas).