
Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai ir svečiai ilgiau nei mėnesį turėjo progą išmėginti teisėjo profesiją ir pabandyti išnarplioti sudėtingą bylą po visą šalį keliavusiame mobiliame galvosūkių-pabėgimo kambaryje. Savaitę praleidęs Vilniuje, pabėgimo kambarys taip pat aplankė Kauną, Klaipėdą, Šiaulius ir Panevėžį.
„Teisingumo kambariu“ pavadintą edukacinį projektą Lietuvos teismai įgyvendino siekdami iš arčiau supažindinti visuomenę su teisėjų darbo specifika. Įsijautimas į teisėjo vaidmenį leido šalies gyventojams geriau suprasti šios profesijos iššūkius, sudėtingumą ir atsakomybę priimant sprendimą.
„Apklausos rodo, kad absoliuti visuomenės dauguma informaciją apie teisingumo vykdymą gauna tik iš žiniasklaidos ar socialinių tinklų. Todėl jau keletą metų nuosekliai organizuojamos įvairios teismų atvirumo iniciatyvos leidžia žmonėms geriau suprasti teismų darbo procesus, šviesti gyventojus ir taip didinti bendrą teisinį išprusimą šalyje, kurti konstruktyvesnę visuomenę“, – sako kampaniją inicijavusios Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė.
Jos teigimu, vis dar dažnai pasitaiko situacijų, kai rezonansinėse bylose visuomenė iš anksto, be teisminio nagrinėjimo, tikisi itin radikalaus sprendimo, dažniausiai – įkalinimo bausmės.
„Todėl „Teisingumo kambario“ projektu siekėme žmonėms įdomia ir netradicine komunikacijos forma atskleisti teisėjų ir teismų darbuotojų profesijų specifiką“, – sako R. Molienė.
Rekordas – 27 minutės
„Teisingumo kambarys“ – pirmasis Lietuvoje nemokamas teisminės tematikos mobilusis galvosūkių-pabėgimo kambarys, kuriame sukurtos užduotys atskleidė teisėjo profesijos sudėtingumą ir iššūkius. Kambario žaidėjai 45 minutėms virsdavo teisėjais ir spręsdami užduotis turėjo išnarplioti painią bylą.
Nors daugumai žaidėjų išgliaudyti galvosūkio užduotis per 45 minutes pasirodė sunkiai įkandamas riešutas, vis dėlto daliai neprireikdavo ir tiek laiko. O rekordą jau besibaigiant projektui pasiekė panevėžiečių komanda, teisingai išsprendusi bylą per 27 minutes.
Pirmieji „Teisingumo kambarį“ Vilniuje įveikė atlikėjai Dovilė Filmanavičiūtė, Tomas Sinickis, Henrikas Piktuižis bei laidų vedėjas Vaidas Leliuga, Klaipėdoje bylą sėkmingai išsprendė ir Violeta bei Vilius Tarasovai. Iš viso kambaryje kampanijos metu apsilankė apie 400 žaidėjų.
Skatina atvirumą visuomenei
„Teisingumo kambarys“ yra dalis platesnės teismų sistemos atvirumą visuomenei skatinančios kampanijos. Lietuvos teismai jau ne vienerius metus rengia atvirų dienų dienas, įvairius šviečiamuosius ir nemokamų teisinių konsultacijų renginius, su teismų darbu susipažinti ir prie jo prisidėti kviečia savanorius, o praėjusį rudenį surengė aktyvią supažindinimo su teismine mediacija kampaniją „Išspręsk ginčą taikiai“ didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Šiemet Europos Komisijos pristatytoje Europos Sąjungos teisingumo rezultatų suvestinėje nurodoma, kad pagal technologijų panaudojimo mastą bei informacijos prieinamumą visuomenei Lietuvos teismai yra vieni iš lyderių, tuo tarpu finansavimas teismų sistemai nesiekia net ES vidurkio.
Suvestinėje, kurioje pateikti 2017-2018 metais surinkti duomenys apie teisingumo vykdymą ES, nurodoma, kad Lietuvoje bylų nagrinėjimo trukmė yra viena trumpiausių Europos Sąjungoje: Lietuva užima trečią vietą pagal bendrą bylų nagrinėjimo greitį – greičiau nagrinėjama tik Danijoje ir Estijoje.
2018 m. Lietuvos teismai gavo beveik 225 tūkst. naujų bylų. Per vieną dieną vidutiniškai išnagrinėjama 830 bylų. Nepaisant bylų kiekio, pernai tik 1,71 proc. sprendimų nuo visų teismuose išnagrinėtų bylų buvo pakeisti arba panaikinti.