Pakruojo dvaras, tapęs Patraukliausia Lietuvos kultūrinio turizmo traukos vietove, buvo apdovanotas ne tik Lietuvoje, bet ir Briuselyje. Čia įvykusios iškilmingos Europos Komisijos EDEN projekto apdovanojimų ceremonijos metu Pakruojo dvaro atstovas sulaukė audringų plojimų dėl išskirtinės dvariškos aprangos.
„Neabejojame, kad Pakruojo dvaras, kurį pernai paskelbėme patraukliausia Lietuvos kultūrinio turizmo traukos vietove, šiemet bus karščiausia turistų lankoma vietove. Dabar jis turi didelį potencialą išgarsėti ir Europoje, ypač po to, kai jam įteiktas Europos Komisijos EDEN apdovanojimas, ir Pakruojo dvaras bus pristatomas Europos mastu“, – teigia laikina Turizmo departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.
Be to, Pakruojo dvaro atstovas, kaip ir renginyje dalyvavęs Ilzenbergo dvaro atstovas, pasirašė Briuselio deklaraciją, kad galėtų oficialiai naudoti EDEN logotipą.
Klasicistinio stiliaus dvaras Šiaurės Lietuvos krašte, garsėjančiame aludarystės tradicijomis bei bajorų virtuve, dešiniajame Kruojos upės krante yra patekęs į Rekordų knygą kaip didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas mūsų šalyje. Jame visais metų laikais, tiek vasarą, per naktigonę, tiek kalėdmečiu, klausant pasakos apie Spragtuką, galima pasinerti į dvarišką gyvenimą ir dvaro istorijas – apie baronus fon Ropus, apie to meto dvaro technikos stebuklus, amatus ar net lietuviškojo Robino Hudo, Tado Blindos, ūsus.
Nuo 2007 metų 27 Europos šalyse jau išrinkta 140 patraukliausių Europos turizmo traukos vietovių. Praėjusiais metais, kai projekto tema buvo kultūrinis turizmas, Europoje išrinkta 18 EDEN vietovių tokiose šalyse kaip Malta, Kroatija, Ispanija, Prancūzija, Airija, Suomija, Belgija ir kt. Lietuvoje pernai sulaukta rekordiškai daug – net 33 paraiškų iš skirtingų šalies regionų.
Viso Lietuvoje šiuo metu yra 7 patraukliausios turizmo vietovės: praėjusiais metais patraukliausia kultūrinio turizmo traukos vietove paskelbtas Pakruojo dvaras; EDEN projektą „Patraukliausia Lietuvos turizmo vietovė 2015. Turizmas ir vietinė gastronomija“ laimėjo Druskininkų savivaldybėje kepamas šakotis; 2013 m. EDEN nugalėtojas – Telšiai kaip vietovė, pritaikyta visiems; 2011 m.„Lietuvos turizmo traukos vietove“ buvo paskelbtas Všį Rokiškio turizmo informacijos centro projektas „Rokiškio dvaro sodyba“ kaip išskirtiniausias atstatytas ir pritaikytas turizmui statinys Lietuvoje; 2010 m. Lietuvos darnaus vandens turizmo traukos vietove išrinktas Zarasų rajono turizmo informacijos centro projektas „Zarasų kraštas – dangaus krantas žemėje“; Nemuno deltos regioninis parkas 2009 m. pelnė išskirtinės gamtos, kultūros ir turizmo darnos vietovės vardą; o „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2008. Nematerialus paveldas“ laimėtoju buvo išrinktas Žemaitijos nacionalinis parkas.
EDEN (angl. European Destinations of Excellence) apdovanojimai skiriami naujoms, mažai žinomoms Europos turizmo vietovėms 27 šalyse narėse ir šalyse kandidatėse. Išrinktos vietovės įsipareigoja puoselėti socialinį, kultūrinį ir aplinkos tvarumą. Rinkdama šias vietoves EDEN siekia atkreipti dėmesį į Europos turizmo vietovių vertybes, įvairovę ir bendras savybes. Ji padeda skleisti informaciją apie naujas Europos turizmo vietoves, sukuria sąlygas visoje Europoje keistis gera praktika ir skatina ryšius tarp apdovanojimus pelniusių vietovių. Lietuvoje EDEN projektą įgyvendina Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos.
Dvarai Lietuvoje neatskiriamai susiję ir su baudžiavos laikų “kultūra” ,žmogaus paniekinimo iki gyvulio kultūra. Tai kažkoks nesusipratimas nuolat ir įkyriai peršant tą viduramžišką ” kultūrą” pakankamai išprususiems mūsų piliečiams. Ir dažniausiai tie pučiami dvarų burbulai dar ir šiuolaikinių lietuviškų baudžiauninkų(o kaip juos vadinti ,kai uždarbio neužtenka minimalioms žmogaus reikmėms,o valdžia per tuos pvm ,etc, mokesčius ,akcizus dari ir daugiau nei pusę jo algos atima) suneštų mokesčių sąskaita. Tai – visiškai nepriimtinas dalykas tie dvarų ‘burbulai”