Šeši Seimo nariai ketvirtadienį, spalio 12 d., kreipėsi į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį klausdami, kodėl vykstantis Lukiškių aikštės memorialo konkursas ignoruoja dar pavasarį seimo išreikštą valią aikštėje įamžinti Vytį, ir kviesdami Seimo Pirmininką imtis veiksmų, kad ji būtų išgirsta. Kreipimąsi pasirašė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Arvydas Anušauskas, Laurynas Kasčiūnas, Stasys Šedbaras, Žygimantas Pavilionis ir Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovas, Švietimo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.Rašte teigiama, kad Kultūros ministerijai inicijavus kūrybines dirbtuves buvo išrinkti penki projektai, tačiau tik viename iš jų numatytas Vyčio paminklas. Dar daugiau, siūloma konkurso nugalėtoją išrinkti visuomenės balsavimu per elektroninę sistemą, nepaisant nei aiškios visuomenės, nei Seimo narių, kaip tautos atstovų, nuomonės.
Seimo nariai primena, kad tiek visuomenė, tiek Seimas yra aiškiai pasisakęs už Vyčio paminklą Lukiškių aikštėje. Šių metų kovą „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 76 proc. respondentų pritaria Vyčio paminklui Lukiškių aikštėje.
Tuo tarpu gegužės 2 d. Seimas kone vienbalsiai (91 – už, 0 – prieš, 1 – susilaikė) priėmė rezoliuciją „Dėl neatidėliotinų veiksmų siekiant sutvarkyti Lukiškių aikštę Vilniuje ir pastatyti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio progai“, kurioje aiškiai ir nedviprasmiškai pasisakė, kad Lukiškių aikštėje turi būti atidengtas paminklas tautos ir valstybės simboliui Vyčiui, Lietuvos Respublikos Vyriausybė buvo pakviesta ir paraginta užtikrinti sklandų šio proceso organizavimą. Šią rezoliuciją savo balsu parėmė ir pats Seimo Pirmininkas V. Pranckietis.
Seimo nariai teigia, kad „iš toliau sekusių tiek Vyriausybės, tiek už šį projektą atsakingos Kultūros ministerijos, veiksmų, susidaro įspūdis, kad Seimo nuomonė nebuvo išgirsta arba yra sąmoningai ignoruojama“. Todėl seimo nariai kviečia V. Pranckietį „imtis atitinkamų veiksmų siekiant, kad tiek visuomenės, tiek Seimo valia būtų išgirsta ir Vyčio paminklas Lukiškių aikštėje būtų pastatytas“.
„Regint tai, kaip Vyriausybė ir Kultūros ministerija organizuoja Lukiškių aikštės memorialo konkursą, ignoruojant tiek piliečių, tiek Seimo aiškiai išreikštą valią, man kyla pagrįstas klausimas, ar Seimo teisės aktai, šiuo atveju – rezoliucija, valstybės vykdomajai valdžiai dar turi kokią nors reikšmę, ar tai laikoma tik kokiu nors vandens drumstimu? Norėčiau tikėti, kad Seimo Pirmininkui šiuo klausimu bus svarbu apginti Seimo reputaciją ir jis imsis aktyvių veiksmų, kad tautos ir valstybės simbolis Vytis stovėtų Lukiškių aikštėje“, – kreipimosi motyvus apibendrino jo iniciatorius Seimo narys Audronius Ažubalis.
AŠ UŽ FONTANĄ!
Liūdnų vietų ir visokių paminklų Vilniuj tikrai pakanka. Reikia vietos, kur norėtųsi karts nuo karto apsilankyti, pabūti. Gražus fontanas, gėlės, žaluma būtų pats tas.
Tad jokių paminklų. tik fontanas!
Teip! Ir dar šešiom spalvom apšviest! Ir turgelį įrengt! ir cirką! Kad linksmiau būtų! Ir tada parbėgs paknopstom visi emigrantai! 😀
Atminkit, kad Lietuvos liūdnumas yra viena iš demografinio mūsų nykimo priežasčių.
Reikia ne monumentų, o kažko gyvo, leidžiančios smagiai poraleisti laiką. Kas bus, jei visur pristatysime paminklų, o lietuvių Lietuvoje neliks?
Šalia Vyčio tilptų ir fontanas ir ne vienas,o jei tau čia liūdna važiuok į socialistinę Kūbą
Labai paprasta. Prie Neries vamzdis jau pastatytas. Belieka tik užmauti fontaną. O nemokamo vandens Neryje pakankamai. ?
Paminklai visada yra simboliai. Simboliai, visų pirma, atspindi vidines vertybes. Jei kažkas iš valdžiažmogių palaimina tokius šedevrus, kaip tą kanalizacijos vamzdį, tai pabandykim įsivaizduot kokio “turinio” vertybėmis rėmėsi minėto statinio laimintojai.
Kada gi baigsis šitas tyčiojimasis iš tautos. Darosi gėda, kaip Vilnius, kaip sostinė, reprezentuoja mūsų šalį.